מחירי הדירות חזרו לעלות - וגם מדד המחירים לצרכן עלה ביולי, ב-0.2%

הירידה הכללית במחירי הדירות שעליה דווח לפני חודש לא נמשכה, אך מחירי הדירות החדשות נסוגו ב-2%, ועברו לירידה גם בהשוואה לרמתם לפני שנה ■ מחירי ההלבשה וההנעלה ירדו ביוני ב-5.9%

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כפר יונה
כפר יונהצילום: עופר וקנין

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% ביולי 2020. היתה זו העלייה הראשונה במדד מאז מארס האחרון. בין השאר, עלו ביולי מחירי התחבורה (ב-0.8%, בהובלת העלייה במחירי הדלק), הפירות הטריים (ב-1.4%), והתרבות הבידור (1.1%). ירידת מחירים בולטת חלה בסעיף ההלבשה וההנעלה, שנסוג ב-5.9% - אבל בניכוי השפעות עונתיות, סעיף זה עלה ב-0.4%.

סעיף הפירות והירקות כולו עלה ב-0.6%, וסעיף המזון (שאינו כולל פירות וירקות) ב-0.1%. סעיף הדיור, המבוסס בעיקר על שכר דירה, עלה ב-0.2%, ואילו הציוד והריהוט לבית הוזלו ב-0.5%. 

האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים נותרה שלילית, אבל המשיכה לעלות, וחזרה ביולי לרמתה מאפריל, (0.6%-). האינפלציה בפועל במאי היתה (1.6%-), וביוני (1.1%-). מתחילת 2020 ירד המדד ב-0.6%.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), במדד מחירי הדירות (שאינו משוקלל במדד המחירים לצרכן) חלה עלייה חודשית של 0.4%, לאחר הירידה בשיעור 0.7% שעליה דווח בחודש שעבר (הנתונים עודכנו בדיעבד והם מעידים כעת על ירידה של 0.8% באותו חודש). ב-12 החודשים האחרונים טיפסו מחירי הדירות ב-1.9%, לעומת עלייה שנתית של 2% שעליה דווח לפני חודש, עלייה של 3.5% שעליה דווח לפני חודשיים, ועלייה של 4.2% שעליה דווח לפני שלושה חודשים (לפי הנתונים שהיו זמינים אז, לפני עדכונם). 

במחוז המרכז חלה עלייה חודשית של 1.5% במחירי הדירות, ובמחוז תל אביב - של 0.5%. במחוז הדרום עלו המחירים ב-0.1%, ואילו בשאר המחוזות הם ירדו - ב-0.4% בצפון, ב-0.3% בירושלים וב-0.1% בחיפה. בהתבוננות שנתית, חלה עלייה של 3.9% במחירי הדירות במחוז תל אביב, וירידה של 1.6% במחוז חיפה. 

בניגוד לעלייה הכללית במדד מחירי הדירות, במחירי הדירות החדשות חלה ירידה חודשית של 2%. גם בהתבוננות שנתית מחיריהם עברו לירידה - בשיעור 2.9%, לעומת עלייה של 0.5% שעליה דווח לפני חודש, ועלייה של 2.9% שעליה דווח לפני חודשיים. 

המחיר הממוצע הארצי בעסקות לרכישת דירות (ללא התחשבות בגודל הדירות ואיכותן) ירד משמעותית ברבעון השני, ב-5.9%, ל-1.5264 מיליון שקל, לעומת 1.6214 מיליון שקל ברבעון השני. עם זאת, בכל המחוזות חלה עלייה מסוימת במחיר העסקה הממוצע לעומת הרבעון השני אשתקד.

מדד מחירי התשומות בבנייה למגורים נותר ביולי ללא שינוי. ב-12 החודשים האחרונים הוא עלה ב-0.3%. מדד זה משמש להצמדה של תשלומים מסוימים בעסקות למכירה של דירות חדשות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker