המכה הכפולה של המאבטחים בבתי הספר: חל"ת במארס - וקיצוץ שכר בקיץ

בחופש הגדול שכרם של המאבטחים במוסדות החינוך מחושב לפי ממוצע השכר בחודשים הקודמים ■ כעת החישוב כולל את התקופה שבהם בתי הספר הושבתו בגלל נגיף הקורונה ■ המאבטחים נפגעים - ומשרדי הממשלה, השלטון המקומי וההסתדרות אינם מסכימים על פתרון שימנע זאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאבטח בבית ספר. למצולם אין קשר לכתבה
מאבטח בבית ספר. למצולם אין קשר לכתבהצילום: ניר שמול

המאבטחים בבתי הספר ובגני הילדים סופגים בימים אלה פגיעה בשכרם, שנגרמת לכאורה בגלל משבר הקורונה - אבל מתאפשרת מפני שהגורמים המעורבים בחישוב ובתקצוב שכרם אינם מגיעים להסכמות ביניהם על מניעת הפגיעה במאבטחים, שהם קבוצת עובדים מוחלשת ממילא.

בישראל עובדים כ-5,000 מאבטחים במוסדות חינוך, שרבים מהם קרובים לגיל הפרישה או עברו אותו. הם מועסקים על ידי חברות אבטחה פרטיות המעניקות שירותים לרשויות המקומיות. אם לא היה די בכך שרבים מהם הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) בעת ההשבתה של בתי הספר באביב האחרון, כעת נפגע שכרם בחודשי החופש הגדול - רק מפני שנכפה עליהם לא לעבוד בעת אותה השבתה במארס ואפריל. 

ברקע להפחתת השכר עומד סיכום שנחתם לפני כארבע שנים בין נציגים של משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. הסיכום נועד לאפשר למאבטחים להתפרנס גם בחודשי הקיץ, כשבתי הספר סגורים. הוא קובע כי שכרם בחודשים יולי ואוגוסט בכל שנה ישולם לפי ממוצע של שעות העבודה שבוצעו בפועל בכל עמדת אבטחה בעשרת החודשים הקודמים - מספטמבר עד יוני. בתמורה לכך, הרשויות המקומיות רשאיות להציב בחודשי החופש הגדול את המאבטחים בעבודה חליפית, המתאימה לכישוריהם.

חישוב אוטומטי

הסגירה של בתי הספר, שנועדה להאט את ההתפשטות של נגיף הקורונה, נמשכה מאמצע מארס עד תחילת מאי. הכללתה של סגירה זו בחישוב שעל פיו משולם שכר המאבטחים בקיץ אמורה להביא לכך שהשכר יפחת בכ-15%. במקרה של רוב המאבטחים, השכר השעתי גבוה רק במעט משכר המינימום במשק - ומכיוון שבמקרים רבים היקף העסקתם חלקי, השכר החודשי אינו מגיע ל-5,000 שקל. 

בחלק מהגופים האחראים על תקצוב שכרם של המאבטחים וחישובו מגלים סימפתיה למצבם, אבל עד כה לא נמצאה חלופה לחישוב האוטומטי הגורר את הפגיעה בהם באביב גם לחודשי הקיץ. אפשרויות להעסקה חלופית כמאבטחים כמעט אינן עומדות לרשותם - היות שההכשרה של מאבטחי מוסדות החינוך היא הבסיסית ביותר, ואינה עומדת בדרישות של עבודות אבטחה רבות אחרות, למשל בקניונים או במשרדי בממשלה.

בית ספר יסודי בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: עיריית תל אביב-יפו

במשרד האוצר אומרים כי עוד לפני משבר הקורונה, בדיונים על ניהול התקציב ההמשכי, סוכם כי יועבר השנה למשרד לביטחון פנים ולמשטרת ישראל תקציב הכולל מענה מלא לאבטחה של מוסדות החינוך - לפי העלות שהיתה צפויה אלמלא הקיצוץ בשכר המאבטחים. לפיכך, אומרים במשרד האוצר, חישוב השכר הנוכחי בקיץ "מְפנה" לכאורה כמה מיליוני שקלים שכבר תוקצבו, וכעת אינם דרושים לשם שיפוי של הרשויות המקומיות על העסקת המאבטחים. במשרד האוצר טוענים כי לא יתנגדו אם יוחלט להשתמש בסכומים אלה לשם חישוב מיטיב יותר של שכר המאבטחים, אלא שהדבר ידרוש סיכום חדש על חישוב השכר, שלא גובש עדיין בין הצדדים. במשרד לביטחון פנים אומרים כי המשרד משמש צינור להזרמת כספים מקופת המדינה לאבטחה של מוסדות החינוך, וכי הוא מעביר ויעביר כל סכום שיוקצה לשם כך.

במרכז השלטון המקומי, שהחברה למשק וכלכלה שלו עורכת מכרזים לחברות אבטחה שמעניקות שירותים לרשויות המקומיות, אומרים: "הרשויות המקומיות עובדות על פי מתווה שסוכם בין ההסתדרות לאוצר והמשרד לביטחון פנים, ומחויבות אליו. המתווה מתייחס לחישוב לפי כמות העבודה במשך השנה, שנפגעה במשך משבר הקורונה. כדי לשנות את המצב, על ארגון המאבטחים לבקש פיצוי ייעודי שיועבר להם ישירות".

"החלטה שרירותית"

נציגי המאבטחים, וגם נציגי מעסיקיהם, פנו למשרדי הממשלה בניסיון לפתור את הבעיה - אבל לא השיגו בינתיים תוצאות כלשהן. מטעם המעסיקים, פנה יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, במכתב לשר האוצר, ישראל כ"ץ. אמיתי כתב לשר כי המאבטחים במוסדות החינוך הם "עובדים מוחלשים באופן מיוחד", והזהיר כי הפגיעה בהם היא פגיעה גם במעסיקים ובמזמיני העבודה. אמיתי אף הזהיר כי במקרה אפשרי של סגר נוסף והוצאה מחודשת של המאבטחים לחל"ת, יש חשש שדמי האבטלה שישולמו למאבטחים יתבססו על השכר המופחת בתקופת הקיץ. "נראה כי החלטה שרירותית לצד התעלמות מכוונת או אטומה, מחזיקות את המאבטחים - עובדים מוחלשים וחסרי כל שליטה על מצבם הכלכלי וגורלם התעסוקתי כבני ערובה לחיסכון חסר כל משמעות כלכלית למדינה", כתב אמיתי לכ"ץ.

בסוגיה התערבה גם ההסתדרות, שבמסגרתה פועל האיגוד הארצי לעובדי אבטחה, ניקיון וטיפול סיעודי. יו"ר האיגוד, יוסי ברבי, פנה למרכז השלטון המקומי בדרישה שינחה את חברות האבטחה להעלם מחודשי הסגר בעת חישוב שכרם של המאבטחים בקיץ. 

במרכז השלטון המקומי סירבו לבקשתו. "אין בכוונתנו לסטות מהסיכום הקיים", כתב לברבי סמנכ"ל הכלכלה במרכז, איתי חוטר. עם זאת, חוטר הציע לברבי לפעול מול משרד הממשלה, והוסיף כי "אם וכאשר יועמד תקציב מתאים", הוא יועבר למאבטחים.

תמונת אילוסטרציה, למצולם אין קשר לנאמרצילום: אמיל סלמן

ההסתדרות אכן פנתה בעניין למשרד האוצר - וטענה כי כי ההתחשבות בחודשי הסגר בעת חישוב השכר לקיץ מביאה ל"חישוב שגוי ופוגעני". לפי פניית ההסתדרות, "חישוב שכרם של המאבטחים בחודשי הקיץ על בסיס חודשים שבהם נכפתה עליהם חופשה ללא תשלום הוא החלטה שרירותית ופוגענית, הנעדרת כל היגיון או צדק, ומהווה לעג לרש". בהסתדרות אומרים כי יפעלו לטפל בנושא גם במסגרת המשא ומתן הכללי עם משרד האוצר על הסכמי ההעסקה של העובדים במגזר הציבורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker