מאות אלפים יישארו ללא הכנסה, ובכנסת מודאגים: "נתניהו לא גומר את החודש"

"אנו עוסקים כאן בנושאים קריטיים", אמר ח"כ מיקי זוהר בדיון שנערך היום בוועדת הכספים, שאישרה את הטבות המס שלהן יזכה ראש הממשלה ■ חלק מההקלה במס שאושרה לנתניהו נובע מהחזר בגין רכב השרד שבו הוא מתנייד, אך רובה נוגע להוצאותיו על מעונו בקיסריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ויו"ר הקואליציה, מיקי זוהר

רגע אחד היום (שלישי) בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, על הטבות המס שלהן יזכה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הדגיש את המחדל הערכי.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), הזכיר לנוכחים כי אינו מצליח לקדם כבר שנים ארוכות את הרפורמה בתשלום שווי המס בגין שימוש ברכב. הוצאות הרכב של עצמאים מוכרות רק בגובה של 45% (בין אם מדובר בעובד היי-טק ובין אם מדובר בטכנאי שרכבו עמוס בציוד לאורך כל שעות היממה). יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, השיב לפורר כי הוא מסכים שהגיעה העת לעשות שינוי דרמטי בתחום. "קואליציה אופוזיציה יחד צריכים לחולל את זה", קרא זוהר, אך במקום להקל על העצמאים הקורסים בעקבות משבר הקורונה – הקדישה ועדת הכספים שלוש שעות באישור הקלות מס לאזרח ישראלי אחד.

"אני מקווה שנימנע בדיון היום מפוליטיקה ומדיון על כן נתניהו-לא נתניהו, כי עומדים לדיון היום נושאים קריטיים לכל ראש ממשלה באשר הוא. מדובר על דיון בשאלה מה מעמד ראש הממשלה בישראל - האם הוא אדם שמנסים מבוקר עד ערב להפכו לנכה כלכלית, או ניתן לו להתקיים בכבוד. אני לא רוצה לדבר היום על נתניהו ולהפוך את זה לדיון אישי על מצבו הכלכלי. לא יעלה על הדעת שראש הממשלה ישלם חצי מיליון שקל על מסים. מי שדורש זאת רוצה לפגוע בו אישית", הכריז זוהר בפתח הדיון הטעון. בראיון שהעניק לגלי צה"ל טרם הדיון בוועדת הכספים, אמר זוהר: "סביר בעיניי ובעיניי גם ציבור רחב במדינת ישראל, שראש ממשלה יוכל לתפקד כראוי מבלי שיצטרך לחפש איך לגמור את החודש".

ועדת הכספים של הכנסת אכן התמודדה עם סוגייה ערכית. השאלה שעמדה על הפרק היתה האם ראוי שנתניהו - שמקבל מהמדינה משכורת הגבוהה פי חמישה מהשכר הממוצע במשק; רכב שרד; מעון מכובד במרכז ירושלים על חשבון המדינה (הכולל צוות עובדים ומימון שוטף של הוצאות המחיה שלו ושל בני משפחתו); ומימון של הוצאותיו על מעונו הפרטי בקיסריה – יזכה בנוסף לפטור רטרואקטיבי ממס ששוויו קרוב למיליון שקל (על הטבות שקיבל מהמדינה ב-2017-2013). חברי הכנסת של יהדות התורה, ש"ס והליכוד החליטו כי ההטבה הזו מגיעה לו. חברי הכנסת של כחול לבן בחרו לחסוך מעצמם את חוסר הנעימות ולהיעדר מההצבעה. 

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו)צילום: אילן אסייג

"יש לו בית בקיסריה"

האירוע הנוכחי הוא תולדה של חקיקה מ-2018, אז אישרה מליאת הכנסת את הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה של זוהר, שקבעה כי תשלומים, שירותים וטובות הנאה הניתנים מאוצר המדינה לראש הממשלה, לראש ממשלה לשעבר או לשאריו ונוגעים למילוי תפקידו, למעט משכורת וקצבה, יהיו פטורים ממס. הנימוק לחקיקה היה הטענה כי הפטור שמקבל נשיא המדינה – מגיע גם לראש הממשלה. זוהר הסביר אז כי "ראש הממשלה, יש לו בית בקיסריה במקרה הזה, שבסופו של דבר אין ביכולתו הכלכלית, יחסית לשכר שהוא מקבל, להחזיק את הבית הזה".

תחילת תוקפו של החוק היתה בינואר 2018. אלא שבחלוף תקופה קצרה גילה נתניהו שהוא עורר שדים מרבצם - שמוטב היה להותירם ישנים. בדיון שנערך היום בוועדת הכספים, הסתבר שהמהלך עורר את פקידי השומה במס הכנסה לשים לב לכך שנתניהו לא שילם את המסים על הכנסותיו גם קודם לכניסת החוק לתוקף – ולכן קיבל דרישה לתשלום שומה בגובה של כמיליון שקל, רובה בגין הוצאות המדינה על מעונו הפרטי בקיסריה – וחלקה בגין הוצאות אחרות של המדינה. נתניהו לא רצה לשלם את הסכום הזה. כך נולדה התקנה שעברה בוועדת הכספים - ולפיה ראש הממשלה יהיה פטור ממס גם על חיובים שספג בין 2009 ל-2017.

חשוב לזכור כי סכומים אלו מציגים רק את המס שנתניהו היה אמור לשלם בגין ההטבה שהוא מקבל מהמדינה. ההטבה עצמה היא הסכום הגדול שהוא נהנה ממנו. בעבר נחשף כי  מדינת ישראל מוציאה על מעונו בקיסריה כ-300 אלף שקל בשנה. 

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד)צילום: תומר אפלבאום

ראשי ממשלה קודמים לא חויבו

שוב ושוב חזר היום ח"כ שלמה קרעי מהליכוד על הטענה כי חברי האופוזיציה לא התעקשו על תשלום המס הזה, כשדובר בראשי הממשלה אהוד אולמרט ואהוד ברק. 

"ב-2017-1982 לא יצאה דרישה לשום ראש ממשלה לשלם שקל מס", הכריז גם מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, שהגן על התקנה המדוברת בוועדת הכספים. כשנשאל נציג רשות המסים בדיון, גיא גולדמן, האם אולמרט וברק שילמו את המסים הרלוונטיים, הוא השיב כי הוא אינו יודע. אחר כך תיקן עצמו ואמר כי אין ביכולתו לומר זאת בגלל חובת הסודיות שאליה הוא מחויב.

בפועל, רשות המסים לא הוציאה שומות כאלו לראשי ממשלה קודמים. ייתכן שמדובר במחדל. בכל מקרה, גם אם היתה מוציאה שומות שכאלו, הן לא היו מגיעות להיקפים שבהם חויב נתניהו. 

מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץצילום: אבי אוחיון / לעמ

"שלא יהיה לו חם"

חלק מההקלה במס שיקבל נתניהו, נובע מהחזר בגין רכב השרד המשוריין שבו הוא מתנייד. רובה נובע בגין הוצאותיו על מעונו בקיסריה. בקשתו של פורר, שיוצגו לחברי הכנסת אומדנים לעלות הכספית של ההטבות שינתנו לנתניהו, לא נענתה. כך גם דרישתו כי תוצג חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה על ההצעה.

הנוכחים זכו רק לשמוע מאבינועם סגל-אלעד, ממערך היעוץ המשפטי לממשלה: "אנו יכולים לעשות זאת אבל יש קושי בסעיף זה". כשח"כ רם בן ברק (יש עתיד) הזכיר כי "יש חוקי מס בישראל והם קובעים לכולם כמה ישלמו", זוהר טען כנגדו בתגובה כי הוא משתכר יותר מנתניהו בזכות הפנסיה שהוא מקבל ממערכת הביטחון.

כאשר ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) ביקש להבין האם המדינה תחליף על חשבונה את המזגנים במעון ראש הממשלה בקיסריה, השיב לו קרעי בשאלה "מה אתה רוצה, שיהיה לו חם?".

לנתניהו לא יהיה חם, וגם לא ייחסר לו מזון. למען האמת, בשורה התחתונה, החקיקה יוצאת מנקודת הנחה שראש ממשלה אמור לזכות בסבסוד של רמת חיים של האלפיון העליון. בלי קשר למצב המשק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker