אבי וקסמן
אבי וקסמן

"אנחנו משוכנעים שתהיה הפחתה של עשרות אחוזים במחיר הגז שחברת החשמל רוכשת לפי החוזה ההיסטורי מ-2012, כשהחוזה ייפתח לתמחור מחדש בשנה הבאה" – כך אמר שר האנרגיה, יובל שטייניץ, בדיון שנערך הבוקר (ג') בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא התקדמות הרפורמה במשק החשמל.

הסכם הגז – שעליו חתמה חברת החשמל באמצע 2012 מול השותפות במאגר הגז הטבעי תמר - מאפשר לחברה לבקש ב-2021 הפחתת מחיר של עד 25%. לדברי שטייניץ, "הסכם הגז ההיסטורי הוביל למחירים שכיום הם גבוהים יחסית - בסביבות 6.5 דולרים ליחידה. מאז המחירים ירדו ליצרנים הפרטיים, וגם חברת החשמל קונה חלק מהגז במחירים חדשים, לפי חוזים חדשים - בסביבות 4.5 דולר". מנכ"ל משרד האנרגיה, אהוד (אודי) אדירי, הוסיף כי פחות מ-20% מהגז המסופק כיום למשק החשמל נרכשים לפי ההסכם מ-2012, "וכל השאר נרכש לפי הסכמים זולים יותר, שנחתמו ברובם אחרי מתווה הגז".

מנכ"ל פורום יצרני החשמל הפרטיים, נתי בירנבוים, מתח בדיון ביקורת על כך ששנתיים לאחר אישור הרפורמה במשק החשמל, יחידת ניהול מערכת החשמל עדיין לא הופרדה בפועל מחברת החשמל. הפיכתה של יחידה זו לעצמאית היא מעמודי התווך של הרפורמה - היות שהיחידה אמורה לקבוע באופן דינמי, ללא משוא פנים, אילו יצרנים יספקו חשמל לרשת בכל עת.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ
שר האנרגיה, יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג

יו"ר החברה הממשלתית החדשה שהוקמה לניהול המערכת, סמי תורג'מן, אמר כי החברה אמורה לקבל בשבוע הבא רישיון משר האנרגיה, ונערכת להתחיל בניהול המערכת בפועל ב-3 בדצמבר 2020. "נעשה כיום מאמץ להעמיד את ההון העצמי לחברה", אמר תורג'מן. מנכ"ל החברה, יורם כהן, הוסיף כי החברה מקימה כיום קרן פנסיה תקציבית בעבור עובדים שעוברים אליה מחברת החשמל, ומשפצת את משרדיה העתידיים בחיפה.

שר האנרגיה הוסיף בדיון כי הרפורמה במשק החשמל אמורה להביא להוזלת החשמל, תוף פיתוח שוק תחרותי ויעיל והרחבת השימוש באנרגיה מתחדשת. "בתוכניותינו אנו מדברים על השקעה של יותר מ-80 מיליארד שקל במשק החשמל בעשר השנים הקרובות – לא בתפעול , רק בפיתוח", אמר. "זה סכום אדיר וכמעט כולו יבוא מהמגזר העסקי". לדברי שטייניץ, חברת החשמל מתקדמת בהליכים למכירת תחנות כוח לידיים פרטיות. לצד הקמה של תחנות כוח פרטיות חדשות ופיתוח של משק האנרגיה הסולארית, מכירת התחנות של חברת החשמל תביא לכך ש"כבר בעוד ארבע שנים, יותר משני שלישים מהחשמל בישראל יְיוצר על ידי גורמים פרטיים, וב-2030 חברת החשמל תרד אל פחות מרבע מייצור החשמל", אמר השר. "אנחנו מעריכים ש-10-15 שנים אחר כך, חברת החשמל כבר לא תייצר חשמל בכלל. רוב החשמל בישראל, ובסוף אני מעריך שכולו, יְיוצר על ידי עשרות חברות פרטיות, שיתחרו על המחיר שבו הן מוכרות את החשמל לאזרחים דרך הרשת, ועל היעילות".

בפורום יצרני החשמל הפרטיים טענו לקראת הדיון כי "אין סימנים של פתיחת תחרות אמיתית במשק החשמל". על פי הפורום, מלבד אי-הפרדתה של יחידת ניהול המערכת, "פיתוח רשת ההולכה אינו בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו, וזו ממשיכה להוות חסם תחרותי שמעכב את פיתוח משק האנרגיה. קיים גם חשש שלאחר מכירת שתי תחנות הכוח באלון תבור ורמת חובב, התחנה הבאה - רדינג - לא תימכר בזמן. יתרה מכך, ההבטחות הרבות על פתיחת תחרות למכירת חשמל לצרכנים ביתיים נשארו על הנייר".

סמי תורג'מן
סמי תורג'מן

לדברי שטייניץ, "לא חברת החשמל או ועד העובדים בה לוחצים עלינו, ולא היצרנים הפרטיים, או איזשהו טייקון או משקיע, או היצרנים הסולאריים. נעשה את מה שנכון למשק ולאזרחים. אם היתה ליצרנים הפרטיים אשליה שהם יפעילו קבוצות לחץ ולוביסטים ותקשורת, ויאיימו עליי כשר לא לעשות את הרפורמה החשובה הזאת - הם טועים. היצרנים הפרטיים לא נהגו באופן אחראי וממלכתי, ואני לא נכנע להסתדרות ובטח שלא ליצרנים הפרטיים".

"מתייחסים לעובדים בכבוד"

שטייניץ הוסיף כי משרד האנרגיה פירסם השבוע עקרונות לניסוי (פיילוט) לתחרות על אספקת חשמל גם ללקוחות פרטיים – ולא רק ללקוחות גדולים, כפי שנעשה עד כה. "לתחרות על הלקוחות הפרטיים יש יתרונות, אבל עשויים להיות לה גם חסרונות", אמר. "לכן נעשה פיילוט ואז נחליט".

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, אמר כי הרפורמה במשק החשמל הופכת את החברה ליעילה, עסקית ומודרנית יותר. "אנחנו מקטינים את כוח האדם ב-25%, ולא היתה שום הפגנה של עובדים ברחובות – לא מפני שהם נעשו עשירים, אלא מפני שמתייחסים אליהם בכבוד", אמר.

מנכ"ל החברה, עופר בלוך, אמר כי הקטנת כוח האדם נעשית תוך שינוי ארגוני משמעותי בחברה. לדבריו, "כל היחידות בחברה פורקו ונבנו מחדש בהתאם ליעדי הרפורמה, בעיקר חטיבת הייצור וחטיבת הרשת. מ-8,600 עובדים קבועים אנחנו יורדים ל-6,400. כיום אנחנו בערך במחצית הדרך, עם כ-7,500 משרות קבועות". נציג אגף השכר במשרד האוצר אמר כי המשא ומתן על הסכם שכר חדש בחברת החשמל התעכב, וכי במשרד האוצר מקווים להתחיל את הדיונים בו בקרוב.

היו"ר הטרי של ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), אמר בסיכום הדיון כי "הוועדה התרשמה שהשר ומשרדו מחויבים לרפורמה". מרגי קרא להקפיד על כך שלא ייווצרו במשק החשמל מונופולים פרטיים, ושלא תהיה חברה שתחזיק יותר מ-20% מייצור החשמל בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker