משרדי החינוך והבריאות מככבים בדו"ח ההטרדות המיניות בשירות המדינה

ב-2019 נרשמה עלייה של 72% בדיווחי הטרדות מיניות במשרד החינוך ו-43% במשרד הבריאות ■ הורשעו, בין היתר: עובד שהטריד מינית אישה שעברה ניתוח לשינוי מין, עובד בכפר נוער שביצע מעשים מגונים בנערה, ועובד שנהג להציץ לשירותי הנשים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אירוע מחאה בתל אביב נגד אלימות כלפי נשים
טלי חרותי-סובר

ב-2019 חל גידול נוסף במספר הפניות בתחום ההטרדות המיניות לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה. כך עולה מדו"ח הטיפול בהטרדות מיניות בשירות המדינה שפירסם היום (שלישי) אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה. 

מדובר בעלייה של 16% לעומת 2018 (214 פניות לעומת 184), ועלייה של 27% לעומת 2017 (168 פניות). בין המשרדים הבולטים בגידול בפניות - משרד החינוך, שבו נרשם גידול של 72% ל-64 פניות בשנה; ומשרד הבריאות עם גידול של 43% ל-46 פניות. שני המשרדים האלה מובילים את הטבלה במרחק ניכר ביחס לשאר, שם נרשמו רק פנייה אחת או שתיים בשנה ולעתים גם לא זה.

מספר הרשעות

בשנה החולפת הסתיים הטיפול ב-94 תיקים בתחום ההטרדות המיניות והוגשו 15 תובענות לבית הדין למשמעת, לעומת 12 תובענות ב-2018. בכמה מקרים נרשמו הרשעות. בין היתר, הורשע עובד שהטריד מינית באופן מילולי עובדת שעברה ניתוח לשינוי מין, כינה אותה בכינויי גנאי והתנהג כלםיה בצורה עוינת.

עוד הורשע ופוטר מנהל בית ספר אשר הטריד מינית עובדות הכפופות לו ישירות; בנוסף הורשע ופוטר עובד בכפר נוער שביצע מעשים מגונים בנערה שלמדה במקום, וכן הורשע ופוטר מורה שיצר קשר אינטרנטי למטרות מין עם שוטרת סמויה שהתחזתה לקטינה; עוד הורשע עובד אשר נהג להציץ לעובדות בשירותי הנשים במשרד שבו עבד.

פעילות של "כולן" מפגינות בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

300 אלף עובדים

חוק שירות המדינה-משמעת חל על כ-300 אלף עובדים. בנציבות שירות המדינה מייחסים את הגידול בפניות לעלייה במודעות לנושא ההטרדות, וכן לשיתופי הפעולה בין כל הגורמים העוסקים בנושא במשרדי הממשלה - ובעיקר הודות למערך הממונות על שוויון מגדרי, המוצבות מטעם הנציבות בכל יחידה ממשלתית ומתוקף תפקידן מקבלות תלונות על הטרדה מינית ומלוות את המתלוננות בכל ההליכים הנדרשים.

באגף המשמעת בנציבות מציינים כי על אף הגידול במספר הפניות, בהתחשב בכמות העובדים שחוק המשמעת חל עליהם, אין ספק כי עדיין מדובר בתת דיווח. נציבות שירות המדינה פועלת בנחישות להיאבק בתופעה ותמשיך במאמצים להעלאת המודעות לנושא וביצירת הרתעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker