למרות המשבר וההתרופפות הפיסקלית: S&P השאירה את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי

בעוד חברת הדירוג מודי'ס הורידה באחרונה את תחזית הדירוג של ישראל מחיובית ליציבה, ב-S&P אומרים כי "יש סיבות לא להיות מוטרדים מדי מהיציבות הפיסקלית בישראל" ■ S&P מדרגת את האג"ח של ממשלת ישראל AA מינוס - בדומה לדירוג שלה לאירלנד, כוויית, סלובניה, צ'כיה, אסטוניה, טאיוואן וקטאר

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אם ובת משחקות בפארק המסילה, ירושליםצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) החליטה להשאיר את דירוג האשראי של ממשלת ישראל ללא שינוי. החלטת החברה, שעליה הודיעה הערב (שישי), היא הצבעת אמון נוספת מצדה בכלכלת ישראל ובניהול המקרו-כלכלי של המשק, חרף משבר הקורונה וההתרופפות הפיסקלית שקדמה לו. הדירוג יישאר AA מינוס – הרמה שאליה העלתה אותו החברה באוגוסט 2018. תחזית הדירוג נשארה גם היא ללא שינוי – תחזית יציבה, שמשמעותה כי החברה אינה צופה העלאה או הורדה של הדירוג בעתיד הקרוב.

"אנו מעריכים שכלכלת ישראל תתכווץ ב-5.5% השנה ערב הפגיעה בפעילות ממגפת הקורונה", אומרים בחברת הדירוג. כלכלני S&P מעריכים שהגירעון יגדל ליותר מ-10% מהתמ"ג ב-2020, והחוב הממשלתי יזנק. "עם זאת, נתוני היסוד המקרו-כלכליים החזקים והגמישות המוניטרית הרבה אמורים לאפשר לישראל לספוג את הזעזוע, וענף ההיי-טק הגדול צפוי לסייע להתאוששות הכלכלית. לפיכך, אנו מאשררים את הדירוג שלנו לישראל".

התחזיות של S&P, כמו של כל המוסדות הכלכליים הבינלאומיים, השתנו כליל בעקבות משבר הקורונה, והשפעתו על הכלכלה הישראלית והעולמית. בחברת הדירוג צופים כעת כי התמ"ג של ישראל יתכווץ ב-2020 בשיעור דומה לזה שחוזים בנק ישראל ומשרד האוצר בתחזיות הרשמיות האחרונות שפירסמו, ויחזור לצמוח רק בשנה הבאה, בשיעור של 6%. 

כשב-S&P פירסמו בינואר האחרון את העדכון הקודם לדירוג של ממשלת ישראל, צפו בחברה כי המשק יצמח ב-3% ב-2020 ו-3%-3.1% בשלוש השנים שאחריה. בחברה העריכו אז כי חרף שלוש מערכות הבחירות הרצופות, הממשלה שתקום אחריהן תצליח לשמור על גירעון של כ-3.5% מהתמ"ג בממוצע ב-2020-2021, ובעקבות זאת החוב הציבורי יגדל אך במעט. כעת, לעומת זאת, צופים בחברה כי החוב הציבורי (ברוטו) יזנק מכ-60% מהתמ"ג ב-2019 ל-73.6% בסוף 2020. עם זאת, לאחר מכן החוב צפוי להתחיל לרדת - עד 70.7% בסוף 2023.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וישראל כ"ץ, שר האוצר הבאצילום: עמוס בן גרשון, לע"מ

על פי S&P, "יש סיבות להאמין כי כלכלת ישראל תצליח לצלוח את הזעזוע של משבר הקורונה, תגדל ביותר מ-6% ב-2021, ובכך תחזור בקירוב לתוואי שבו נעה לפני משבר הקורונה… חרף השיתוק הפוליטי הארוך בהיעדר ממשלה נבחרת ב-18 החודשים האחרונים, הרשויות הצליחו להציג חבילת מדיניות משמעותית במטרה למנוע נזק קבוע לתפוקת המשק… אחת מהנחות המפתח שמאחורי התרחיש שבו ההתאוששות כלכלית תהיה חזקה, היא שהממשלה החדשה בישראל תכהן עד סוף השנה הבאה לפחות, ותפזר את האי-ודאות הפוליטית".

כלכלני S&P טוענים כי "יש סיבות לא להיות מוטרדים מדי מהיציבות הפיסקלית בישראל", ובהן הגמישות של המדיניות המוניטרית. "אנו מאמינים כי תוכנית רכישות האג"ח שהציג בנק ישראל באחרונה תוכל לגדול הרבה מעבר לגודל שעליו הוכרז, 3.7% מהתמ"ג (50 מיליארד שקל), ללא סיכוני אינפלציה או שער חליפין משמעותיים כלשהן". כמו כן, בחברת הדירוג משבחים את הגישה של ממשלת ישראל לשוקי ההון בישראל ובחו"ל, ומציינים כי מתקיימת בישראל הסכמה פוליטית נרחבת על הצורך לרסן את החוב הציבורי. בתרחיש המרכזי של S&P, כלכלני החברה מעריכים כי הגירעון התקציבי יירד ל-5% ב-2021, ואל מתחת ל-3% בשנתיים שאחריה.

בחברות האחרות מוטרדים יותר

עם העלאת דירוג האשראי של ישראל על ידי S&P ל-AA מינוס בקיץ 2018, קיוו במשרד האוצר כי העלאות נוספות בדרך. למרות זאת, שתי חברות דירוג האשראי הגדולות האחרות לא הלכו בעקבות S&P, והדירוג שמעניקה S&P לממשלת ישראל גבוה כיום ברמה אחת מאלה שהן מעניקות לה. חברת הדירוג מודי'ס (Moody’s) מעניקה לישראל החל באפריל 2008 את הדירוג A1 (המקביל ל-A פלוס). גם פיץ' (Fitch) מדרגת את ממשלת ישראל ברמה A פלוס.
לפני שלושה שבועות החליטה מודי'ס להוריד את תחזית הדירוג מחיובית ליציבה.

בחברה אמרו אז כי הפחתת התחזית נובעת מהפגיעה בתחזית הפיסקלית של החברה לישראל, נוכח ההידרדרות שחלה ברמת הגירעון התקציבי עוד לפני משבר הקורונה, וצפויה להחמיר בעקבותיו; וכן בגלל "היחלשות האפקטיביות של המדיניות הפיסקלית בישראל", שמקורה בחלקה בקיטוב הפוליטי הגובר. במודי'ס קבעו כי חלה הידרדרות "מהותית" במצבה הפיסקלי של ישראל מאז שתחזית הדירוג הועלתה לחיובית, ביולי 2018, וצפו כי משבר הקורונה יחריף את התוואי הפיסקלי השלילי ממילא. כיממה לפני ההחלטה של מוד'יס, הודיעה חברת הדירוג פיץ' כי היא מותירה ללא שינוי את הדירוג שלה לאג"ח של ממשלת ישראל, ברמה של A פלוס. 

דירוג אשראי – הניתן לממשלות, לחברות ולגופים אחרים המנפיקים מכשירי חוב – הוא הערכה של הגוף המדרג בדבר היכולת והנכונות של הגוף המדורג להחזיר את חובותיו במלואם ובמועדם. דירוג של מדינות מתבסס על שלל פרמטרים הקשורים בחובות שלהן, בצמיחה הכלכלית, בסחר החוץ, בסביבה התקציבית והמוניטרית, במאפיינים גיאופוליטיים, וגם במאפיינים פוליטיים וממשליים פנימיים, כמו איכות המוסדות הכלכליים ואיתנותו של שלטון החוק.

הדירוג אמור להצביע על לווים איכותיים - ולהתריע במקרה שבו הידרדרות במצבו של הלווה מעוררת חששות להחזר ההלוואה. הדירוג מקל על ממשלות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בשוקי ההון הבינלאומיים, כדי לממן את פעילותן. ממשלות מקבלות בדרך כלל את רוב המימון מתושביהן, בעיקר באמצעות גביית מסים - ולוות כספים בעיקר כדי לממן את הגירעון, שהוא הפער בין הוצאותיהן להכנסותיהן.

הדירוג של S&P נוגע לחוב ארוך הטווח שמנפיקה הממשלה, במט"ח ובשקלים. בסולם של S&P נמצא הדירוג של ישראל, AA מינוס, שלוש רמות מתחת לדירוג המרבי, AAA. ישראל חולקת את הדירוג הזה בספרי S&P עם אירלנד (שדירוגה הועלה בנובמבר 2019), סלובניה (שדירוגה הועלה ביוני 2019), וצ'כיה, אסטוניה, טאיוואן, קטאר ואיי התעלה הקטנים ג'רזי וגרנזי. ב-26 במארס 2020 הפחיתה S&P את הדירוג של כוויית מ-AA ל-AA מינוס, בעקבות הצלילה במחיר הנפט והאיטיות שמפגינה המדינה בביצוע רפורמות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker