כך מונה מנהל מתנ"ס מקורב לש"ס למנכ"ל הרשות לפיתוח הנגב

דו"ח מבקר המדינה בעקבות תחקיר TheMarker: הוועדה שאישרה את מינוי מנהל המתנ"ס, משה מור יוסף, כשלה בתפקידה ■ שני יועצים נוספים מונו למרות זיקתם לש"ס ■ עובד הדריך את עיריית נתיבות כיצד לקבל יותר כסף להילולת רב ■ מור יוסף: "שופטת קבעה שהמינוי היה תקין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים, אריה דרעי
השר לפיתוח הנגב והגליל, אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

מבקר המדינה אישר בשבוע שעבר את ממצאי תחקיר TheMarker מלפני כשלוש שנים, ולפיו משה מור יוסף, מנהל מתנ"ס באשדוד המקורב לש"ס, מונה למנכ"ל הרשות לפיתוח הנגב - אף שכלל לא עמד בתנאי הסף. בראש המשרד לפיתוח הנגב והגליל עומד אריה דרעי (ש"ס).

המבקר קבע כי הוועדה שאישרה את מינוי מור יוסף כשלה בתפקידה. "היה מצופה מהוועדה לבצע בירור מעמיק בבואה להכריע בסוגיות במחלוקת, בפרט לאור מכתבי ההבהרה השונים והפרשנויות המשפטיות השונות", נכתב בדו"ח.

עוד קבע המבקר כי האישור למינוי ניתן על ידי ממלא מקום היועץ המשפטי של הרשות ולא על ידי היועץ המשפטי הקבוע: "תהליך איתור מנכ"ל בתאגיד חקוק צריך לעמוד באמות מידה ובעקרונות שנקבעו בדיני המכרזים", כתב המבקר. "ממצאי הביקורת בכל הנוגע לתהליך בחירת המנכ"ל, מחדדים את הצורך שמועצת הרשות לפיתוח הנגב תקבע מראש אמות מידה נהירות לניקוד מועמדים לתפקיד מנכ"ל הרשות, ובאופן ברור שלא יותיר ספק כלשהו. כמו כן, עליה לבחון אילו מסמכים מאמתים על המועמדים להמציא עם הגשת מועמדותם, שכן מינוי מנכ"ל אמור להיעשות בתהליך מובנה היטב, מבוסס כישורים ושקוף. זאת ועוד, מומלץ לבחון את הניסיון הקודם הנדרש מהמועמד בכל הנוגע לניהול כספי, וזאת בהלימה להיקף התקציב של הגוף שהמועמד עתיד לנהל". 

משה מור יוסף

משה מור יוסף מסר בתגובה לדו"ח: "המלצות הביקורת הן עתידיות בלבד ומופנות לרשות ולא אלי. מוניתי לתפקיד המנכ"ל כדין תוך שוועדת מינויים, בראשות השופטת בידמוס בלהה גילאור, בחנה את המינוי לעומק ומצאה שהינו תקין לחלוטין ואישרה אותו. גם ממצאי מבקר המדינה קבעו כי המינוי הינו תקין תוך שמבקר המדינה המליץ לרשות להקפיד בעתיד על הגדרה ברורה ומדויקת של תנאי המכרז".

הילולה בנתיבות ויריד בערד

מהדו"ח עולה כי המינוי של מור יוסף אינו המינוי התמוה היחיד במשרד לפיתוח הנגב והגליל. ועדות המכרזים מינו שלושה יועצים שונים מבלי להבהיר לוועדות הרלוונטיות מה הצורך הנוגע להעסקתם. כמו כן לא פעלו לבקר או לפקח על עבודתם. שניים מתוך שלושת היועצים מונו על אף זיקתם לש"ס. 

הילולה בנתיבות צילום: אליהו הרשקוביץ

הרשות לפיתוח הנגב מככבת גם בחלקים אחרים של הדו"ח. המבקר קבע כי אחד מעובדי הרשות ייעץ לעיריית נתיבות כיצד לקבל ניקוד גבוה יותר בקול קורא שניגשה אליו. מדובר ב"הילולת הרב ב'" (כך מכונה ההילולה בדו"ח המבקר). העירייה הגישה בקשה לקבל מהרשות כחצי מליון שקלים עבור ההילולה, וקיבלה תידרוך מלא כיצד לקבל סכום גבוה יותר. לטענת הרשות, מדובר בעובד זוטר שפעל בתום לב. בקשת עיריית נתיבות נדחתה בסופו של דבר. 

עוד צוין בדו"ח כי הרשות לפיתוח הנגב התבקשה על ידי המשרד לפיתוח הנגב והגליל לערוך יריד תעסוקה לחרדים בערד ולהעביר קרוב למיליון שקל לשתי עמותות. הכסף הועבר מבלי שהתקבל אישור מועצת הרשות.

מבקר המדינה מתח ביקורת על כך שהרשות לפיתוח הנגב והגליל והרשות לפיתוח הנגב - שאמורה להיות עצמאיות - הפכו לזרוע של המשרד הממשלתי המתערב בפעילותן.

פרסומי הקול הקורא של הרשויות אינם מפורסמים בשפה הערבית, העברת הכספים לרשויות המקומיות רוויה בקשיים ביורוקרטיים ואורכת לעיתים שנה ויותר. גם הדרישה למצ'ינג (מתן סכום זהה על ידי הרשות המקומית לזה שניתן על ידי המדינה) מדירה רשויות חלשות. עוד קבע המבקר כי קיים חסר באיוש תפקידים מרכזיים, תוכניות העבודה מוגשות בסוף שנת העבודה במקום בתחילתה. בנוסף לא הועסק ברשות לפיתוח הנגב אף עובד שאינו יהודי, כך שהיא אינה עומדת בתנאי יצוג הולם בשירות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker