תחזית בנק ישראל: צמיחה שלילית של 5.3% השנה - או 8.8% אם המשק יושבת עד סוף יולי

בבנק ישראל מעריכים: רק בסוף 2021 תחזור התעסוקה במשק לרמה שהיתה ערב המשבר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אשה ממתינה לאוטובוס בתל אביב
אבי וקסמן
אבי וקסמן

התמ"ג הישראל יתכווץ השנה ב-5.3%, אך יצמח בשנה הבאה ב-8.7% - כך קובעת תחזית הצמיחה המעודכנת שפירסמה היום (שני) חטיבת המחקר בבנק ישראל. משמעות התחזית היא צמיחה מצטברת של 2.9% ב-2021-2020.

בבנק ישראל מעריכים כי עקב הגדלת הוצאות הממשלה, ועמה הירידה הצפויה בהכנסות ממסים, צפוי הגירעון ב-2020 לזנק ל-11% מהתמ"ג (שיתכווץ בעצמו). החוב הציבורי צפוי לזנק עד סוף 2020 ל-75% מהתמ"ג, לעומת 59.9% בסוף 2019.

תחזית זו מבוססת על ההנחה שלא יוטלו מגבלות משמעותיות נוספות על הפעילות הכלכלית בישראל מעבר לאלה שהוטלו עד יום ראשון השבוע, ושעיקר המגבלות שכבר הוטלו יוסרו בהדרגה עד סוף יוני. לעומת זאת, אם המגבלות על הפעילות יוסרו רק בסוף יולי, ואם הסחר העולמי יתכווץ ב-15% - מעריכים בבנק ישראל שהתמ"ג השנה יתכווץ בכ-8.8%, והאבטלה בגילי העבודה העיקריים (25-64 שנה) תזנק עד כ-10% בממוצע שנתי ב-2020.

בחטיבת המחקר מציינים כי את התחזית אופפת הפעם אי-ודאות ברמה חריגה, בגלל משבר הקורונה. "לא יהיה נכון להיתפס למספרים המדויקים", אמר הנגיד בדברים שנשא לאחר פרסום התחזית והחלטת הריבית היום. עם זאת, ציין, כי "התרחיש הבסיסי בתחזית החדשה חמור לאין ערוך מזה שהצגנו במסיבת העיתונאים שערכנו ב-24 במארס".

בתרחיש הבסיס של התחזית, לאחר המשבר במחצית הראשונה של 2020, תתרחש במחצית השנייה של השנה חזרה הדרגתית לפעילות רגילה ולתוואי של צמיחה. בבנק ישראל מדגישים שהתחזית מבוססת על הנחה שהצעדים שננקטו להגבלת של התפשטות נגיף הקורונה ישיגו את מטרתם בהגבלת היקף התחלואה והתמותה. הנחות נוספות בתחזית הבסיס הן כי התמ"ג של הכלכלות המפותחות יתכווץ השנה בכ-6%, ויצמח ב-2021 בכ-5%. "כן אנו מניחים כי יבוא המדינות המפותחות ב-2020 יתכווץ בכ-10%, אך ב-2021 יחזור לתוואי של צמיחה ויתרחב בכ-8%", אומרים בבנק ישראל. "בתחזית הקודמת, טרם פרוץ המשבר, הנחנו התרחבות של 2.5%-2% בכל אחת מהשנים".

בחטיבת המחקר צופים ב-2020 אינפלציה שלילית בשיעור של 0.8%, וחזרה לאינפלציה חיובית בשנה הבאה, בשיעור של 0.9%. תחזית האינפלציה של בנק ישראל נמוכה במיוחד, ונובעת מהירידה בחדה במחירי הנפט והסחורות; מעליית האבטלה, הצפויה להשפיע לרעה על עליית השכר; וגם מהערכה כי קצב העלייה בשכר הדירה עשוי להתמתן, לפחות לתקופה מסוימת. "עם זאת, לעת עתה לא מסתמן מחסור משמעותי בחומרי גלם ובסחורות חיוניות, כך שלא מסתמנת תרומה אינפלציונית משמעותית ממקור זה", אומרים בבנק ישראל. "התחזית מגלמת גם את הפיחות שחל בשקל בעת האחרונה, ואת תרומתו לאינפלציה, אך מניחה יציבות בשער החליפין מעתה ואילך".

חלק מההשלכות הכלכליות של המשבר יהיו בעלות אופי מתמשך, מדגישים בבנק ישראל. "לפיכך, גם לאחר הסרת ההגבלות, ההתאוששות – גם אם תהיה מהירה יחסית למשברים אחרים – צפויה להיות הדרגתית", נכתב בתחזית של חטיבת המחקר. בהתאם לכך, האבטלה במחצית השנייה של השנה צפויה לעמוד על כ-8% (בגילי העבודה העיקריים), ורק בסוף 2021 צפוי שוק העבודה להתאפיין בהיקף תעסוקה קרוב לזה שאפיין אותו טרם המשבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker