בנק ישראל מגיב למשבר הקורונה: הריבית במשק ירדה ל-0.1%

בנוסף הוחלט על הפעלת כלי מוניטרי חדש - הלוואות מוניטריות לבנקים לטווח של שלוש שנים בריבית קבועה של 0.1% ■ בנק ישראל מעריך כי התמ"ג התכווץ בכ-5% ברבעון הראשון של 2020 לעומת קודמו

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: דוברות בנק ישראל

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה היום (שני) להוריד את הריבית במשק מ-0.25% ל-0.1%. כמו כן, הוחלט על הפעלת כלי מוניטרי חדש - הלוואות מוניטריות לבנקים לטווח של שלוש שנים בריבית קבועה של 0.1%. ההלוואות יותנו במתן אשראי לעסקים קטנים וזעירים.

כמו כן, תורחב התוכנית שבה מתבצעות עסקות ריפו מול גופים פיננסיים, כך שהעסקות יוכלו לכלול גם אג"ח קונצרניות כבטוחה (נוסף על אג"ח ממשלתיות). צעד זה, אומרים בבנק ישראל, "יחזק את התמיכה של התכנית בנזילות ובתפקוד התקין של השווקים הפיננסיים".

בחטיבת המחקר מעריכים כי התמ"ג התכווץ בכ-5% ברבעון הראשון של 2020 לעומת קודמו. על פי בנק ישראל, "משבר הקורונה קטע את מגמת הצמיחה, והמשק עבר להתכווצות. למעלה משליש מהמשק מושבת, הצריכה הפרטית נמוכה בכרבע ביחס לתקופה שטרם המשבר, וכמיליון עובדים, 24% מכוח העבודה, תבעו דמי אבטלה".

חטיבת המחקר מעריכה כי אם עיקר ההגבלות על התנועה והפעילות במשק יוסרו  בהדרגה עד סוף חודש יוני, צפויה צמיחה שלילית בשיעור של כ-5% ב-2020 ושיעור האבטלה יסתכם בכ-6% בממוצע שנתי. "תחילת ההתאוששות ברבעון השלישי תביא לצמיחה של כ-9% ב-2021, אולם שיעור האבטלה צפוי לרדת בהדרגה ורק לקראת סוף 2021 להתקרב לרמות הנמוכות ששררו ערב המשבר. יחס החוב לתוצר צפוי להגיע לכ-75% ב-2020". 

"לאור עוצמת הפגיעה של המשבר בפעילות הכלכלית, הוועדה המוניטרית נוקטת במגוון כלים כדי להעמיק את מידת ההרחבה של המדיניות המוניטרית ולהבטיח את פעילותם התקינה של השווקים הפיננסיים", אומרים בבנק ישראל. "הוועדה תרחיב את השימוש בכלים הקיימים, כולל כלי הריבית, ותוכל להפעיל כלים נוספים, ככל שתעריך שהמשבר מתארך והדבר נדרש כדי להשיג את יעדי המדיניות המוניטרית, ולמתן את הפגיעה הכלכלית שנוצרה כתוצאה מהמשבר".

תוכנית הלוואות ב-5 מיליארד שקל

תוכנית ההלוואות החדשה שעליה הכריז היום בנק ישראל תופעל עד סוף מאי ותסתכם ב-5 מיליארד שקל. ההלוואות יוענקו לבנקים לשלוש שנים, בריבית קבועה שגובהה כגובה ריבית בנק ישראל (0.1%), במטרה להגדיל את היצע האשראי לעסקים קטנים וזעירים ולסייע להם לחזור לפעילות מלאה כשהדבר יתאפשר. ההלוואות לבנקים יהיו מותנות בכך שייתנו אשראי לעסקים קטנים לפי הקריטריונים שיוגדרו, שיפורסמו בחוזר שיועבר לבנקים.

על פי בנק ישראל, התוכנית נועדה להביא להפחתה אפקטיבית של הריבית על האשראי שמקבלים העסקים הקטנים, נוכח העובדה שריבית בנק ישראל כבר קרובה לאפס. "הוועדה המוניטרית הפעילה ב-23 במארס 2020 כלי מדיניות נוסף שצפוי להפחית את עלויות האשראי במשק - רכישות אג"ח ממשלתיות - אולם ייתכן שכלי זה ישפיע בעיקר על האשראי לעסקים גדולים באמצעות ההשפעה שלו על תשואת האג"ח הקונצרניות, והתמסורת  אל  הריבית על האשראי של העסקים הקטנים והזעירים עשויה להיות מוגבלת", אומרים בבנק ישראל. 

על פי בנק ישראל, "כל סכום שיועמד על ידי מערכת הבנקאות כאשראי חדש לעסקים קטנים וזעירים יהיה זכאי למימון במסגרת תוכנית זו. התוכנית תיצור לבנקים מקורות זולים למתן אשראי לעסקים קטנים וזעירים על אף התייקרות עלויות המימון שנגרמה בשבועות האחרונים, כתוצאה מהעלייה בתשואות על האג"ח של הבנקים, על רקע העלייה בסיכון המאפיינת את המשק בתקופה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker