משרדי הממשלה רבים ביניהם ועוצרים את כניסת המשק למצב חירום

נתניהו הכריז כבר ביום שני על כך שהמשק יעבור למתכונת בה רק 30% מהעובדים ממשיכים להגיע לעבודה. בפועל משרדי הממשלה רבים ביניהם מי יוכר כחיוני - ומעכבים גם את כניסת המגזר הפרטי למצב משק לשעת חירום

חגי עמית
חגי עמית
נקיון שכונה במודיעין
נקיון שכונה במודיעין צילום: אוהד צויגנברג

כבר ביום שני הכריז בנימין נתניהו בפני אזרחי ישראל כי הוא מעוניין להעביר את המשק הישראלי למצב בו רק 30% מהעובדים החיוניים במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי מתייצבים במקום עבודתם לצורך בלימת התפשטות נגיף הקורונה. למרות ההכרזה החגיגית, השבוע הסתיים - והדבר לא קרה.

ממשלת ישראל טרם אישרה את המהלך ובפועל מרבית אזרחי ישראל יכלו השבוע להמשיך להתייצב לעבודה בהתאם לרצונם. הסיבה לכך היא שכמעט כל משרדי הממשלה דרשו בימים האחרונים החרגה מההכרזה שתאפשר להם לפעול במתכונת רחבה יותר. לא מדובר רק על משרד הביטחון או הבריאות. גם משרד הדתות לדוגמא הבהיר כי הוא חיוני לאור היותו הגוף המתכלל את מערך הקבורה בישראל בשעת חירום – וגם משרד החוץ למשל מזכיר כי הוא זה האחראי על חילוץ אזרחים ישראלים התקועים בשעה זו במקומות שונים ברחבי העולם.

עמדת האוצר נותרה כי למעט משרד הרווחה, משרד הביטחון ומשרד הבריאות – כלל משרדי הממשלה יעברו לעבוד במתכונת של 30% מהעובדים בלבד.

אתמול, יום רביעי, היתה אמורה לעלות בלילה לאישור הממשלה ההחלטה על מעבר המשק למתכונת של משק לשעת חירום. משרדי הממשלה המשיכו להתעקש - בלחץ ועדי העובדים שלהם - על כך שיאושר להם לקיים רוטציה בין עובדיהם, כך שיתאפשר להם לרצות כמה שיותר עובדים שעתידים לסבול מכך שהם יוצאו לחופשה כפויה ללא תשלום. המשמעות: לא רק 30% העובדים החיוניים ביותר ימשיכו לעבוד אלא כלל העובדים תוך שהם מתחלפים ביניהם. משרד האוצר התנגד לכך ומשרד המשפטים עצר בסופו של דבר את ההחלטה.

התוצאה של המריבות הפנימיות האלו שנמשכו בממשלה כל היום היא שהמשק הישראלי בפועל המשיך לפעול כרגיל לאורך כל השבוע – ודבריו של נתניהו מיום ראשון נותרו בגדר המלצה בלבד.

התוצאה היא שלא רק המגזר הציבורי אינו עובר למתכונת שעת חירום אלא גם המגזר הפרטי. זאת מכיוון שההחלטה שאמורה להיות מובאת לממשלה כוללת גם את רשימת הענפים החיוניים שתקבע אילו מפעלים יוכלו להמשיך לעבוד ואילו יושבתו.  נכון למועד זה, רק הלילה צפויה להתקבל החלטת הממשלה בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker