הנשק של החרדים נגד הקורונה: "רציפות לימוד התורה מגנה עלינו במגיפה או מלחמה"

שר הבריאות אולי חרדי אבל במגזר אותו הוא מייצג מאמינים כי התורה היא שתגן עליהן מקורונה ■ הדיונים מול נציגי המנהיג החרדי חיים קנייבסקי בנוגע לנוהלי הלימוד בישיבות נמשכים - במגזר החרדי יש טענות בנוגע לדרך בה הוצגה לו שאלת המשך לימודי התורה

חגי עמית
חגי עמית
הרב חיים קנייבסקי
הרב חיים קנייבסקי צילום: אוליבייה פיטוסי

שר הבריאות יעקב ליצמן מוצא עצמו בימים אלו בסיטואציה מורכבת. בכירי משרדו - הן הדרג הניהולי והן הדרג המקצועי - הם הדוחפים המרכזיים להגברת מצב החירום במשק. הם אלו שלחצו על הפסקת פעילות מערכת החינוך והם אלו אשר לוחצים להעביר את המשק למתכונת של פעילות בשעת חירום.

חלקים מהמגזר החרדי לעומת זאת  - אותו מייצג ליצמן בכנסת – מתנהלים באופן עצמאי בכל הנוגע לכניסה למצב חירום בכל הנוגע להתמודדות עם הקורונה.

כך, בזמן שמערכת החינוך קבלה הוראה להשבתה בשבוע שעבר - ביום חמישי האחרון הורה הרב חיים קנייבסקי מנהיג הזרם הליטאי במגזר החרדי כי אין לסגור את מוסדות הלימוד של המגזר. בתחילת השבוע שונתה ההנחיה  - הוכרע כי כל גני הילדים מושבתים עד להודעה חדשה וכל בתי הספר לבנות מושבתים. עם זאת, לגבי בתי התלמוד והישיבות התקבלה רק הכרעה לפיה התלמידים יפוצלו, לא יתפללו יחד, לא בחדרי האוכל ולא בהפסקות ולא יהיו לימודי חול. הוראה נוספת קבעה כי "יש להוסיף בתפילה ובתחנונים להקב”ה שיבטל הגזירה הקשה ללא פגע חס וחלילה".

נכון להיום מתנהל שיח בין גורמים שונים במגזר החרדי לבין קנייבסקי בניסיון להגיע למתווה בו יתאפשר לישיבות להמשיך לקיים את לימודיהן תוך פיצולן לקבוצות של 10 תלמידים. נכון למועד זה יש אי סדר במגזר במסגרתו בזרם החינוך העצמאי של יהדות התורה והתורני של ש"ס, אין לימודים אבל לא ידוע כמה עשרות אלפי תלמידים בתלמודים וב'חידערים' ממשיכים להתייצב ללימודים. 

במיפוי הפנימי של מפלגת יהדות התורה, משה גפני משתייך לזרם הליטאי וליצמן משתייך דווקא לזרם החסידי. ליצמן גם מסר כי "הוראות משרד הבריאות חד משמעיות ואינן מוטלות בספק. בצו חוקי שנחתם במשרד הבריאות ניתנה הוראה לאי קיום כל פעילות במערכת החינוך על כל מסגרותיה. אנו קוראים לכל הציבור להישמע להוראות בהקפדה, שמטרתן מניעת התפשטות תחלואה והצלת חיים".

עם זאת, כפי שהגדיר זאת גורם ביהדות התורה השבוע, "השאלה אם זו המדיניות שליצמן היה רוצה בה היא לא במקום. גם ליצמן עצמו הוא במקום שבו הוא אינו יכול לעשות מה שהוא רוצה. יכולים לבוא גורמי מקצוע במשרד הבריאות ולומר לו מה צריך לעשות - ואז מה הוא יכול לומר? ייתכן שאישית עמדתו היא כמונו. שאין לסגור את מוסדות החינוך".

פעיל אחר של המפלגה הסביר כי "הישיבות לא שייכות לליצמן. עולם התורה הוא לא רכוש ולא נכס של איש. בעולם הישיבות ותלמוד התורה יש הנהגה רוחנית במסגרת כל ראש ישיבה אחראי למאות התלמידים שלו. ליצמן לא רלוונטי - זו החלטה ששייכת לתחום הרוחני נטו. אנו מאמינים שאמונתנו - שהתורה – היא שמגינה ומצילה אותנו. היא מה שמחזיק העולם. מבחינתנו אם יש רציפות בלימוד תורה זהו הדבר שמגן עלינו בגזרה בין אם זו מגיפה ובין אם זו מלחמה ".

איש תקשורת מרכזי במגזר החרדי הוסיף כי "ביטול הלימודים לבנות היה אוטומטי. אבל בכל הנוגע ללימוד תורה יש היסטריה - זה בסיס קיומנו. לימוד התורה הוא המחזיק את העולם קיים. לכן כשמדובר בסגירת כל הישיבות שואלים רב קודם".

קנייבסקי הוא יהודי בן 92. המשמעות של גילו היא שגם במגזר החרדי מודים בכך שיש משמעות לדרך בה מוצגת בפניו השאלה. כפי שהגדיר זאת אחד הגורמים עימם שוחחנו, "נכון שיש גורמים במגזר החרדי שאומרים שלא שאלו את קנייבסקי כמו שצריך, ויש שטוענים שנראה שבאופן שבו שאלו אותו - הזמינו את התשובה. עדיין כשמדובר בקנייבסקי יש ערך מוסף למה שהוא אומר. לאיש הזה יש צינור שמחבר אותו ישירות לנעשה למעלה. הוא קדוש בצורה לא רגילה. אפילו אני - לא אהבתי בהתחלה את מה שהוכרע בנוגע לשליחת תלמידים לחיידר. אבל אחרי ששמעתי מה שקנייבסקי אמר שלחתי את הילד לחיידר. כי כמה שאני שכלי וקר - על היהודי הזה אנחנו סומכים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker