מכתב טייסים נגד נתניהו: "אין לאפשר לנאשם בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית להרכיב ממשלה"

540 לוחמי צוות אוויר לשעבר שיגרו מכתב לנשיא המדינה ולחברי הכנסת: "לא יעלה על הדעת למנות נאשם בעבירות כאלה להיות מפקד טייסת" ■ על החתומים נמנים איתן סטיבה, שמעון אולמן ומודי כידון

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טייסים של חיל האוויר בבסיס רמת דוד
טייסים של חיל האוויר בבסיס רמת דוד. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה

בעוד 10 ימים תיערך מערכת הבחירות השלישית במספר בשנה החולפת. יום לאחר מכן עשוי נשיא המדינה ראובן רבלין להתייצב בפני ההחלטה אם להעניק את המנדט להקמת הממשלה לפוליטיקאי ששבועיים אחר כך אמור להתייצב בבית המשפט, כדי להתמודד במשפט ארוך עם שלושה כתבי אישום התלויים נגדו בגין חשדות לשחיתות.

כהכנה לכך, שיגרו היום 540 לוחמי צוות אוויר לשעבר מכתב לריבלין ול-120 חברי הכנסת המכהנים, שבו הם "קוראים לנבחרות ונבחרי הציבור לאמץ נורמות אתיות שחלו על כולנו, עת שירתנו כלוחמים ומפקדים, ולא לאפשר לנאשם בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית לקבל מנדט להרכיב ממשלה".

החותמים מנמקים זאת באומרם כי "כשם שלא יעלה על דעתנו למנות נאשם בעבירות כאלה להיות מפקד טייסת, כך גם לא יעלה על הדעת למנות אדם כזה לתפקיד של קצין בצה"ל, לתפקיד בשירות הביטחון הכללי או במוסד, ולא כל שכן להטיל על חבר כנסת להקים ממשלה בעודו תחת כתב אישום שכזה, ואז לעמוד בראשה".

את היוזמה לכתיבת המכתב הוביל אל"מ במיל' זאב רז, מפקד בית הספר לטיסה לשעבר ומי שהוביל את תקיפת חיל האוויר את הכור בעיראק. בין היתר, חתומים אנשי העסקים קובי ריכטר ואיתן סטיבה, חתן פרס ישראל שמעון אולמן ואלוף במילואים אביהו בן נון. עוד חתום מודי כידון, מנכ"ל חברת גיתם - חברת הפרסום שאליה משתייך עידו הר-טוב, מנהל הקמפיין של מפלגת כחול לבן.

מאות הטייסים החתומים על המכתב אינם הראשונים לפנות לחברי הכנסת בסוגיה. רק לפני חמישה ימים היו אלו 120 אנשי עסקים ואנשי אקדמיה, הכוללים את דב מורן, יצחק אנג'ל, ישי דוידי, אורני פטרושקה, שמעון אקהויז ואברהם ביגר. אלו מסרו כי "אין מצב שנאשם בעבירות חמורות שיש עמן קלון יקבל מנדט להקים ממשלה בישראל ולעמוד בראשה, אלא אם תוכח חפותו".

בנובמבר האחרון היו אלו 75 אנשי עסקים שיצאו בקריאה משותפת לחברי הכנסת להקים ממשלה שאינה נגועה בשחיתות שלטונית, ונגד מה שהם מכנים "ההסתה כלפי גופי ממשל". אז חתמו על המכתב, בין היתר, איל וולדמן, נשיא ומנכ"ל מלאנוקס; צבי סטפק, מייסד מיטב דש; יהודה ויהודית ברוניצקי, חתני פרס ישראל ומייסדי אורמת; נילי צור, מנכ"לית קבוצת ויסוצקי; חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב; עארף באשיר, מנכ"ל רושדי תעשיות מזון; וגדעון תדמור, מייסד נאוויטס פטרוליום ולשעבר יו"ר דלק קידוחים.

מדובר צה"ל נמסר: "מדובר בהתארגנות פרטית של אנשי מילואים אשר עושים זאת במסגרת היותם אזרחי המדינה. צה״ל נמצא מחוץ לשיח הפוליטי וימשיך לנהוג כך, כפי שמצופה ממנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker