משמר החופים של בריטניה יבחן מל"ט של אלביט

המטוס ללא טייס, הרמס 900 ימי, של החברה הבת של אלביט מערכות נבחר לביצוע טיסות ניסוי ימיות ■ המל"ט כבר נמצא בשימוש על ידי סוכנות הביטחון הימית של האיחוד האירופי

חגי עמית
חגי עמית
המל"ט הרמס 900 ימי
המל"ט הרמס 900 ימיצילום: אלביט מערכות

הטייסים הבריטים מקושרים בתודעה ההיסטורית עם האמירה של וינסטון צ'רצ'יל מ-1940, שלפיה "מעולם לא חבו רבים כל כך הרבה כל כך למעטים כל כך". אלא ש-75 שנה אחרי סיום מלחמת העולם השנייה, מספרם של אותם מעטים שעליהם דיבר צ'רצ'יל עשוי לפחות עוד יותר אם תהיה אי פעם מערכה אווירית נוספת בשמי הממלכה המאוחדת. 

אלביט מערכות בריטניה – החברה הבת של אלביט מערכות - נבחרה על ידי רשות משמר החופים הבריטית (Maritime and Coastguard Agency - MCA) לביצוע טיסות ניסוי ימיות באמצעות מל"ט הרמס 900 ימי. המהלך מסמן צעד נוסף במעבר של רשות זו לשימוש בכלי טיס שאינם מאוישים על ידי טייסים אנושיים.  

באלביט לא פירסמו מידע על הפוטנציאל הכלכלי הטמון במהלך. עם זאת, בתחילת העשור היוצא זכתה החברה בפרויקט watchkeeper בבריטניה בהיקף של מאות מיליוני דולרים, שאותו היא ביצעה בשיתוף פעולה עם ענקית הנשק טאלס. במסגרתו, בריטניה רכשה עשרות מל"טים מסוג הרמס 450, המיוצרים במפעלי אלביט בבריטניה.

לפי דיווחי משרד התחבורה הבריטי, משמר החופים הבריטי מבצע בממוצע שבע משימות סיור ימי וסיור חופים לטובת חיפוש והצלה בכל יום. נכון להיום, הוא משתמש במסוקים מאוישים לביצוע פעולות אלה. על היתרון שבנוכחות אנושית במסוק במשימות אלה מקוזז בחיסרון לאור מגבלת משך הפעולה והטווח שלה במסוק כזה, המוגבל מבחינת תצרוכת הדלק ומבחינת יכולת הטייס לשהות באוויר. 

לפי אלביט, מל"ט הרמס 900 מסוגל לשהות באוויר יותר מ-24 שעות רצוף. הרמס 900 כבר נמצא בשימוש על ידי סוכנות הביטחון הימית של האיחוד האירופי – שבחרה בו לפני שנה לצורך ביצוע פעולות אלה. 

טיסות הניסוי בבריטניה יבחנו את יכולות המל"ט להפעיל מספר רב של סנסורים. מל״ט הרמס 900 ימי כולל מכ"מ ימי, מטעד אלקטרו-אופטי, תקשורת לוויינית ומקלט למערכת זיהוי אוטומטי (AIS), והוא הוזמן עד כה, בין היתר, על ידי שווייץ, צ׳ילה, ברזיל ומקסיקו. 

מרטין פוסט, מנכ"ל אלביט מערכות בריטניה, ציין: "אנו גאים לשתף פעולה עם רשות משמר החופים הבריטית במסגרת הדגמת יכולות המל"ט הנרחבות של אלביט מערכות. אנו מצפים לעבודה המשותפת ומתעתדים לספק את התמיכה הטובה לפעילות הצלת חיים של משמר החופים. שיתוף פעולה זה הוא דוגמה נוספת לאופן שבו אלביט מערכות בריניה מספקת פתרונות טכנולוגיים מוכחים עבור הצרכים המבצעיים של הלקוחות הבריטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker