ועידת הכלכלה החרדית

גפני: "החילונים כנראה לא אינטליגנטים. חרדים רוצים להשתלב בשוק העבודה - ולא מקבלים אותם"

יו״ר ועדת הכספים, משה גפני, טוען כי המדינה צבועה ומסכלת את השתלבות החרדים בחברה ("במקום לפעול, מחכים שהחרדים ישתנו"), ולא פוסל את האפשרות לבחירות רביעיות ("מוכן לשבת ולדבר עם כולם - גם עם טיבי ולפיד - אבל זה לא אומר שאשב איתם")

עדי כהן
עדי כהן
ח"כ משה גפני, היום בכנס
ח"כ משה גפני, היום בכנס

"עשר שנים שאני קורא לשנות את היחס לציבור החרדי ולשלב אותו במשק ומצביע על השינויים הדרמטיים שמתרחשים בציבור הזה - אבל אני כמו קול קורא במדבר, כנראה כי החילונים לא אינטליגנטים", כך אמר יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, היום (ג׳) בשיחה עם פרשן TheMarker, סמי פרץ, בוועידה הכלכלית של החברה החרדית בישראל, בשיתוף בנק ירושלים.

"הרצונות של הציבור החרדי השתנו - כולל הרצון להתפרנס, להשתלב בשוק העבודה, ולא להיתמך על קצבאות בלבד. מדובר בנתח ענק מהציבור החרדי, גברים ונשים; ציבור שהפסיק ללמוד בישיבה, לומד באוניברסיטה, ורוצה להרוויח כמו שאתם מרוויחים ולא פחות מכך - אך עדיין לא מצליח להשתלב", הוסיף.

גפני מאשים במצבם של החרדים ובאי-שילובם בשוק העבודה את המדינה: "במדינה מתוקנת היו פועלים כדי לשנות לתקן את ה'פיגוע' הזה - ודואגים לשלב את החרדים בדרך של העדפה מתקנת - שהיא הכרחית במקרה הזה. לחרדי שלמד באוניברסיטה ומחזיק תואר, ואולי גם שירת בצבא, יש סיכוי קטן יותר מזה של מחילוני שמתמודד מולו על תפקיד בשוק העבודה. המדינה לא באמת רוצה לשנות את זה, ולכן יש התנגדות להעדפה מתקנת. במקום לפעול, מחכים שהחרדים ישתנו. אני מבקש שיתנו לציבור החרדי מה שנותנים לאחרים. היום חברה החילונית לא מקבלת את החרדים  ולא נותנת את ההזדמנות לציבור הזה להיות שווה זכויות״.  

בהתייחסו לשילוב הציבור החרדי בשוק העבודה, התייחס גפני גם לחוק עליו נלחם - להעדפה מתקנת שתביא לשילובם של החרדים במשק. ״משרד המשפטים טוען שאפשר לעשות העדפה לערבים, עולי אתיופיה או לנשים - אבל לא לחרדים. למה? ׳כי לא מדובר בדת, גזע או מין׳. 

"אני לא מבקש פריווילגיה לציבור החרדי ולא מבקש שלא יצטרכו ללמוד. ההתנגדות להעדפה מתקנת עבור הציבור החרדי רק מראה שהמדינה מתנהגת בצביעות - מראים כלפי חוץ כאילו רוצים לשלב אותם, אבל פועלים הפוך. למעשה, מי ששולט במדינה הם אלה שלא רוצים לראות את החרדים כמו שהם; שולטים ברשויות אכיפת החוק, שולטים בתקשורת. מדברים על לימודי ליבה וקצבאות בתור הסיבה לאי-שילוב החרדים בשוק. לימודי ליבה זה מה שמכריע אם אדם מוכשר או לא? כשאני יושב מול בכירי המשק אני יודע אם אדם שיושב מולי מבין על מה הוא מדבר - לא תארים ולא לימודי ליבה בהכרח עושים את זה״. 

חבר הכנסת התייחס גם למשמעויות הכלכליות והמדיניות של מערכת הבחירות המתמשכת. ״היעדר הנהגה ציבורית וממשלתית וההקפאה המתמשכת על השוק ומשרדי הממשלה הם לא פחות מאסון כלכלי לישראל. אי-אפשר לעשות רפורמות, אי-אפשר להעביר תקציבים, ולא לעשות חקיקות משנה. המשק שלנו חזק, ויכול להתמודד עם גירעון - אבל החוסר במי שינהל וינהיג את המדינה - הוא האסון האמיתי״.

גפני אינו אופטימי שהמערכה הפוליטית תסתיים בקרוב. ״לפי ליברמן, שהביא אותנו לבחירות השניות והשלישיות, יש מצב שנמצא את עצמנו גם בבחירות רביעיות. בתוך הגושים אולי יהיו שינויים - אבל לפי מה שנראה בשלב זה הגושים לא הולכים להשתנות. ליברמן שונא שני סקטורים - את ביבי, ואותנו, החרדים. ועל זה הוא מוכן לשתק מדינה שלמה״. 

מצד מפלגת יהדות התורה, מדגיש גפני - לא יבוא השינוי. ״אנחנו הולכים עם הציבור המסורתי כבר 31 שנה - והוא נמצא בימין. אני לא חסיד של ביבי ולא נגד גנץ - אבל כל עוד הציבור המסורתי נמצא בימין - אנחנו נתמוך במועמד הימין, לכן נלך עם ביבי. זה מה שהציבור החרדי, הדתי והמסורתי רוצים שאני אעשה. אני מוכן לשבת ולדבר עם כולם - גם עם אנשי ימין מובהקים, וגם עם אחמד טיבי או יאיר לפיד - אבל זה לא אומר שאשב איתם בקואליציה. עם לפיד, למשל, לא אשב. אם לא יעזוב את רשימת כחול לבן - לא נשב איתם. גנץ עשה טעות שהלך איתו לשותפות מלכתחילה, אבל כנראה קסם לו הרעיון של מפלגה גדולה״. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker