ועידת הכלכלה החרדית |

מנכ"ל בנק ירושלים: "כיום חרדים מבינים שהם לא חייבים להיות בבנק עם הרב"

גיל טופז: "כשאני מגיע לאתרי בנייה שאנחנו מלווים, אני רואה פועלים חרדים שעומדים על הפיגומים. יש גם עובדים חרדים בסניפים שלנו, חלקם בהפרדה" ■ "המון מקבלי משכנתא אצלנו הם חרדים, ולא הייתי נותן להם שקל אילולא היתה להם הכנסה"

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל בנק ירושלים, גיל טופז, היום בכנס
מנכ"ל בנק ירושלים, גיל טופז, היום בכנס צילום: תומר אפלבאום

"אני כבר לא יכול לשמוע יותר את המשפט 'החרדים לא עובדים וחיים על חשבון המדינה'" - כך אמר גיל טופז, מנכ"ל בנק ירושלים, בוועידה הכלכלית של החברה החרדית של TheMarker ובנק ירושלים, המתקיימת היום (שלישי).

טופז טוען כי "המציאות שאנחנו רואים היום שונה. כשאני מגיע לאתרי בנייה שאנחנו מלווים את המימון שלהם, אני רואה פועלים חרדים שעומדים על הפיגומים ובונים את ירושלים. יש לנו עובדים חרדים בסניפים שלנו, חלקם בהפרדה וחלקם לא. גם ברמה הבנקאית, יש המון מקבלי משכנתא חרדים ולא הייתי נותן להם שקל אם לא היתה להם הכנסה כדי לפרוע את החובות". עוד הוסיף - "אני לא רוצה לצייר את המציאות יותר מדי אופטימית. עדיין שיעור התעסוקה לא גבוה, ויש אתגר עם פריון העבודה. אבל מעבר למספרים אני רואה שינוי גדול בשטח".

בפתח דבריו של טופז, הוא הציג סרטון של היוצר הדוקומנטרי יוסי אשדות שמציג את החברה החרדית המודרנית. טופז אמר: "כשאני רואה את הסרט הזה, הסטריאוטיפים שגם אני גדלתי עליהם נעלמים ואני נשאר עם קצת כאב בלב על החיבור שלא קורה מספיק בין החברה החילונית לחברה החרדית". הוא הוסיף כי "ההיכרות הראשונה שלי עם המגזר החרדי הייתה כסמנכ"ל ויזה כאל, והיה תחתיי מוקד של נשים חרדיות. אמרו לי שלפני שאני בא לבקר, צריך ליידע אותן מראש משום שהן עובדות בהפרדה. שם נשברו כמה סטריאוטיפים שהיו אצלי על נשים חרדיות, כשראיתי שהן עובדות, מפתחות קריירה ומנהלות".

טופז סיפר שהסטריאוטיפים ממשיכים להישבר והוא אופטימי לגבי החיבור בין החברות – החילונית והחרדית - "כשכל חברה תשמור על הצביון שלה - בתוך חברה יצרנית ומתפקדת".

טופז מציין שהוא מזהה מגמה במגזר החרדי: העצמה של האינדיבידואליזם. "יש היחלשות מסוימת בעוצמתו של הקולקטיב החרדי. במונחים הבנקאיים, החרדים מתחילים להבין שגם אם הרב נמצא בבנק אחד הם יכולים להיות בבנק אחר. למשל, היה לי באחרונה מפגש עם מנהיג של אחת החברות החרדיות בארץ וניסינו לפתור את הסוגיה המשותפת לכולם - איך אפשר לעזור לילדים לרכוש דירה. הרב אמר שהיום זה לא מספיק שהוא כרב של הקהילה יגיד לקחת משכנתא מבנק ירושלים, אלא היום כל אחד מהם עושה סקר שוק ולכן צריך לתת להם הצעת ערך מנצחת. הצלחנו לחשוב איך למנף את הערבות ההדדית והקמנו קרן ערבות קהילה".

לדברי טופז, "עסק שלא פונה לחרדים מחמיץ בענק. כולנו כחברה צריכים ללכת לכיון הזה. בשנה האחרונה ביקרתי במספר מרכזי הכשרה וראיתי אלפים רבים של חרדים שעוברים הכשרות מקצועיות. אבל לא רק החברה החרדית סגורה, אלא גם לחברה החילונית יש דעות קדומות ומעסיקים רבים בכלל לא פונים למגזר החרדי. צריך להיפרד מהדעות הקדומות האלה כי אין לנו פריווילגיה אחרת".

בסוף דבריו, קרא טופז לפוליטיקאים להחליף את המסרים של ההפרדה במסרים של שיתוף וחיבור ולאמצעי התקשורת להציג את נקודות האור הקיימות במציאות: "אנחנו חיים במדינת ישראל בחברה אחת, ויש לנו הרבה מה להרוויח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום