הנגיד: תקציב 2020 יהיה כואב במיוחד בחודשים הראשונים של השנה

אמיר ירון: הצטברות של החזרי חובות בחמשת החודשים של השנה צפויה ליצור חוסר של כ-15 מיליארד שקל בתקציב הדחוק ממילא ■ הנגיד רמז כי יתמוך בהגדלה מסוימת של הגירעון למימון מערכת המטרו בגוש דן - בתנאי שיחס החוב לתמ"ג יתייצב

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל
פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

בחמשת החודשים הראשונים של 2020 תצטרך הממשלה להתמודד עם מצב תקציב דוחק במיוחד עקב מנגנון התקציב ההמשכי - כך אמר היום (שלישי) נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון. הקושי המיוד צפוי לנבוע מהפיזור הבלתי-אחיד של החזרי החוב הממשלתי במשך השנה. לדברי ירון, "אי-אפשר יהיה לתת מענה לכל הצרכים, וברור שהוצאות חשובות ייפגעו".

הנגיד דיבר בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הנערך בירושלים. הוא הציג נתונים שלפיהם החזר החובות הממשלתיים ב-2020 צפוי להיות נמוך בכ-9 מיליארד שקל מב-2019 - מה שיפנה את הסכום הזה לשימושים אחרים בתקציב. עם זאת, חלוקת ההחזרים אינה אחידה - הם מרוכזים בחודשים הראשונים של השנה. אילו פריסת ההחזרים היתה אחידה, היו מוחזרים תשלומי קרן בסך כ-6 מיליארד שקל בינואר 2020, וכ-29 מיליארד שקל בכל חמשת החודשים הראשונים של 2020. בפועל, צפויים החזרי חוב (קרן) בסך 11 מיליארד שקל בינואר, ו-46 מיליארד שקל בחמשת החודשים הראשונים של השנה. פריסה זו תיצור חוסר זמני של כ-4 מיליארד שקל בינואר, וכ-15 מיליארד שקל בינואר עד מאי - מעבר לריסון הנדרש ממילא בגלל התקציב ההמשכי. 

ירון אמר כי לפי הערכות מעודכנות של חטיבת המחקר בבנק ישראל, בתרחיש של "עסקים כרגיל" - אם הממשלה תעמוד בכל ההתחייבויות שלקחה על עצמה (לא כולל הגדלה משמעותית של תקציב הביטחון), והכנסותיה יימשכו לפי התחזיות - הגירעון צפוי להעפיל לרמה של כ-4.7% מהתמ"ג, ויחס החוב לתמ"ג יזנק מכ-61% ב-2018 לכ-75% בתוך כמה שנים. "בתרחיש של האטה, הגידול בחוב יהיה משמעותי עוד יותר", אמר ירון. "ברור שנדרש מאמץ גדול מצד הממשלה לכנס את המצרפים הפיסקליים".

ירון התייחס לאתגר המימון של ההשקעה הנדרשת בהקמת מערכת להסעת המונים בגוש דן - ורמז כי יתמוך בהגדלה מסוימת של הגירעון לשם כך. "חשוב מאוד שפרויקט המטרו יתנהל עם ודאות רגולטורית ועם תקציב יציב וייעודי", אמר. "בתנאים אלה, גם אם יהיה צורך לתמוך בפרויקט באמצעות גידול מסוים בגירעון, השווקים הפיננסים יפנימו שמדובר בהשקעה יעילה. חשוב להגיד לנקודה זו רק לאחר שיחס החוב לתוצר יתייצב, ולאחר שתקציב הפרויקט יהיה סגור ומוגדר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker