רשות התחרות פשטה על השוק הסיטוני בצריפין ופתחה בחקירה

בשוק נקבעים מחירי הפירות והירקות והוא נחשב לאחת החוליות התורמת להעלאת המחירים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השוק הסיטונאי בצריפין
השוק הסיטונאי בצריפיןצילום: עופר וקנין

רשות התחרות פשטה היום (ג') על השוק הסיטוני בצריפין והחלה לזמן סיטונאים לחקירה. השוק מתפקד כזירת מסחר בפירות וירקות של חלק מהצרכנים באזור המרכז - בעיקר ירקנים קטנים. לחלק מרשתות השיווק הגדולות הסכמי בלעדיות עם חקלאים. בזירה זו נקבעים מחירי הפירות והירקות והשוק נחשב אחת החוליות התורמת להעלאת המחירים. סיטונאי השוק גובים עמלה של 15%-10% מהמחיר, ולכן יש להם עניין בקביעת המחיר הגבוה האפשרי מהקמעונאי. 

מקורות בענף החקלאות העריכו כי הפשיטה התבצעה לאחר מכתב ששוגר לפני כשבוע לסיטונאים בשוק, שהמליץ על קו פעולה משותף בניגוד לחוק התחרות. במכתב צוין כי "האסיפה הכללית של הסיטונאים בשוק צריפין, החליטה היום, פה אחד, שהחל מה-5 בדצמבר, יאסר על כל הסיטונאים בשוק צריפין לסחור ו/ או לרכוש תוצרת חקלאית מחברת גליל וזאת לאור התנהלות החברה מול לקוחותינו". גליל, המשווקת בעיקר פירות קיץ, החליטה לפנות ישירות גם לקמעונאים - ועל כן מצאה עצמה על הכוונת של האסיפה.

במכתב צוין גם ש"בדיון שהתקיים במהלך האסיפה היה מקובל על כל המשתתפים, שהתנהלות גליל ומשווקים נוספים מול ציבור לקוחותינו מסכנת את המשך קיומו של השוק בשנים הבאות. מנהל השוק יפעל למנוע את כניסת המשאיות של גליל לשוק החל מה-5 בדצמבר. על מנת להבטיח את קיום ההחלטה זו, החליטה האסיפה הכללית בנוסף, שכל סיטונאי בשוק יפקיד צ׳ק ערבון על סך 50 אלף שקל. אנו פועלים לצרף את כל השווקים הסיטונאים בישראל לקבל החלטה דומה".

בשנים האחרונות נעשו נסיונות למסד את השוק, אבל הם לא צלחו. ככל הנראה התוכנית המקורית להקמת שוק סיטוני באור יהודה לא יצאה לפועל נוכח התנגדות ראשי העיר בשנים האחרונות. על רקע זה החלה הממשלה לחפש אתר חלופי. לאחר בדיקת אתרים במרכז, המליצה חברת השוק הסיטוני הממשלתית על הקמתו במתחם הזמני, צריפין. במקום השוק המאולתר שהוקם שם לפני כמה שנים, כשמשאיות נוסעות בין ארגזי פירות העומדים בשמש ומתקלקלים, הוחלט להקים שוק מודרני ממוזג, או לפחות מקורה. מחלוקות בין משרדי האוצר והחקלאות וסוגיות משפטיות היו בין הגורמים שמנעו את ההקמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker