שפל באבטלה: ירדה ל-3.4% בלבד - אבל גם שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ירד

שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב בני 15 ומעלה הגיע לרמתו הנמוכה מאז 2012 לפחות - 62.8% ■ בגילי העבודה העיקריים, העלייה בשיעור ההשתתפות נבלמת - אבל במקביל לכך, האבטלה פחתה לראשונה אל מתחת ל-3%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לשכת התעסוקה בת"א. למצולמים אין קשר לכתבה
לשכת התעסוקה בת"א. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

שיעור הבלתי-מועסקים בישראל ירד באוקטובר 2019 ל-3.4% מקרב המשתתפים בכוח העבודה בני 15 ומעלה. זהו שיעור האבטלה הנמוך ביותר שנמדד במשק זה כ-40 שנה לפחות, אף ששינויים שנעשו במרוצת השנים במדידת האבטלה אינם מאפשרים השוואה פשוטה של הנתונים.

השפל הקודם באבטלה, 3.6%, נמדד בינואר 2018 ושוב בספטמבר 2019, לפי נתונים מעודכנים שפירסמה היום (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). שיעור האבטלה בישראל נמוך לא רק היסטורית, אלא גם בהשוואה בינלאומית. 

עם זאת, במקביל לירידה בשיעור האבטלה, חלה באוקטובר התפתחות שלילית בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה בקרב בני 15 ומעלה: הוא ירד ל-62.8%, לעומת 63.5% באוקטובר (כל הנתונים - בניכוי עונתיות). שיעור ההשתתפות הזה הוא הנמוך ביותר שנמדד מאז ינואר 2012 לפחות. בתחילת 2012 נעשה שינוי בסקרי כוח האדם של הלמ"ס המקשה על השוואה לנתונים שנמדדו לפני כן.

אישה שוכבת על המדרכה ליד מבנה של המוסד לביטוח לאומי
המוסד לביטוח לאומיצילום: דודו בכר

הירידה בשיעור השתתפות בכוח העבודה באוקטובר נמדדה בעיקר בקרב גברים - שבקרבם חלה ירידה של נקודת אחוז שלמה, מ-67.7% ל-66.7%. בעקבות זאת, שיעור התעסוקה במשק - המשקלל את האבטלה וגם את ההשתתפות בכוח העבודה - ירד ל-60.6% באוקטובר, לעומת 61.2% בספטמבר.

התפתחויות דומות חלו גם בגילי העבודה העיקריים (64-25 שנה). מצד אחד, שיעור האבטלה ירד - מ-3.2% בספטמבר ל-2.9% באוקטובר. זוהי הפעם הראשונה שבה שיעור האבטלה בקבוצת גילים זו יורד אל מתחת ל-3% מאז 2012 לפחות. 

מצד שני, שיעור ההשתתפות בכוח העבודה בגילי העבודה העיקריים ירד גם הוא - מ-80.8% ל-80.1%. בקרב קבוצת גילים זו, אין מדובר בשפל חדש - שיעורי השתתפות נמוכים אף יותר נמדדו מפעם לפעם בשנים האחרונות - אבל ניכר כי נבלמת מגמת העלייה שנמדדה עד 2015 לפחות. בעקבות הירידה בהשתתפות בכוח העבודה, ירד שיעור התעסוקה בקרב בני 64-25 מ-78.2% בספטמבר ל-77.8% באוקטובר.

הירידה בשיעור המשרות הפנויות מתמתנת

אתמול (ראשון) פירסמה הלמ"ס את הנתונים החודשיים על שיעור המשרות במשק, שלא היו חד-משמעיים. שיעור המשרות הפנויות במשק עלה מעט באוקטובר לעומת ספטמבר - מ-3.39% ל-3.46% (בניכוי עונתיות). עלייה זו מנוגדת למגמת הירידה הניכרת בשיעור המשרות הפנויות מאז תחילת 2018, ונראה כי בחודשים האחרונים קצב הירידה התמתן. עם זאת, נתוני המגמה בשלושת החודשים האחרונים (אוגוסט עד אוקטובר) מעידים בכל זאת על ירידה בקצב שנתי של 0.3% במספר המשרות הפנויות, ושיעור המשרות הפנויות הממוצע בשלושת החודשים האלה נמוך מבתקופה המקבילה ב-2018 - 3.47%, לעומת 3.67% אשתקד.

במשק היו באוקטובר כ-98 אלף משרות פנויות. שיעור המשרות הפנויות נמדד מתוך סך המשרות הקיימות - המאוישות והפנויות כאחד. משרה פנויה מוגדרת משרה המאוישת כיום אך עתידה להתפנות בקרוב, או כזאת שאינה קיימת, עדיין אבל צפויה להיווצר בקרוב. זו יכולה להיות משרה מלאה או חלקית, ובלבד שיכולים להיקלט בה אנשים מחוץ לארגון, ושהמעסיק התחיל בחיפוש פעיל אחר עובד לאיושה. הלמ"ס עוקבת אחר מספר המשרות הפנויות במשק באמצעות סקר המיועד לארגונים שבהם חמישה עובדים או יותר.

העלייה בפדיון הואטה מעט

הלמ"ס פירסמה היום גם את נתוני הפדיון בענפי הכלכלה, המבוססים על דיווחים לצורכי מע"מ. לפי הנתונים החדשים, הקצב השנתי של העלייה בפדיון (לפי נתוני המגמה) הואט מעט ביולי עד ספטמבר 2019, לעומת שלושת החודשים הקודמים (אפריל עד יוני), מ-3.6% ל-2.9%.

הפדיון בענפי התעשייה, הכרייה והחציבה עלה ביולי עד ספטמבר בקצב שנתי של 1.8%, לאחר עלייה בקצב של 2.7% בשלושת החודשים הקודמים. לעומת זאת, בענפי המסחר הסיטוני והקמעוני ותיקון כלי הרכב המנועיים, נמשכה העלייה בפדיון בקצב שנתי של 4.5%, בהמשך לעלייה בקצב זהה באפריל עד יוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker