איום שביתה בהבימה - התיאטרון הלאומי הסתיר מסמכים ממשרד האוצר

לפני חצי שנה מינה משרד האוצר חשב מלווה לתיאטרון הבימה ■ עד לפני שבועיים, סירבה בתוקף הנהלת התיאטרון לתת לחשב גישה למסמכים ■ עובדי הבימה הכריזו על סכסוך עבודה ■ חברה פרטית הגישה בקשה לפירוק התיאטרון

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"המצב הגיע לכדי אבסורד". תיאטרון הבימהצילום: מוטי מילרוד
שוקי שדה

סכנת שביתה בתיאטרון הלאומי, הבימה, לאחר שעובדיו הכריזו על סכסוך עבודה. בסוף השבוע הכריזו השחקנים על סכסוך עבודה, באמצעות שח"ם (ארגון השחקנים בישראל). היום (א') הכריזה על סכסוך עבודה גם ההסתדרות (המאגדת בתיאטרון כ-200 עובדי במה, סדרנים, אביזרים, מאפרות, מכירות, עובדי תאורה וסאונד).  

ההיסטוריה של תיאטרון הבימה רוויה בלא מעט משברים כלכליים. לפחות שלוש תוכניות הבראה נוסו בין 1995 ל-2012 - דבר שכלל גם הזרמה ממשלתית של עשרות מיליוני שקלים ומינוי חשב מלווה.

לפני שנה דיווחו ספקים בהבימה כי המחאות של התיאטרון הלאומי חזרו. בספטמבר הגישה חברת פאוור דיאלינג, המבצעת עבור הבימה שירות טלמרקטינג למכירת כרטיסים, בקשה לפירוק התיאטרון, בטענה שהבימה חייב 2.7 מליון שקל.   

ל-TheMarker נודע כי כבר במאי האחרון משרד האוצר מינה את רואת-החשבון חגית ג'ורג'י, כחשב מלווה לתיאטרון הבימה. ואולם עד לפני שבועיים סירבו בתיאטרון בתוקף לתת לג'ורג'י גישה למסמכים, דבר שעורר כעס רב גם במשרד האוצר וגם במשרד התרבות. בסופו של דבר ניאותו בתיאטרון לתת לרואת החשבון גישה למסמכים.

"אם הנהלת הבימה היתה מאפשרת כבר במאי לדעת מה המצב הכספי הנכון בתיאטרון - לא היה כיום שום משבר שכר או סכנת שביתה",  אומר מקור ממשלתי הבקיא בדברים. "איך הגענו בכלל למצב שבו חברה פרטית מבקשת לפרק את הבימה".

כעת שח"ם מאיים כי אם בתוך שבועיים לא יקבלו השחקנים את שכרם, הם יפתחו בשביתה. הם מוחים על אי-תשלום המשכורת של אוקטובר, עיכובים חוזרים ונשנים בתשלום משכורות ב-2019, אי-תשלום דמי הבראה ודמי ביגוד ל-2019-2018 ואי-תשלום דמי חבר בסך עשרות אלפי שקלים שנוכו משכר השחקנים ולא הועברו לארגון העובדים. לטענת השחקנים, חובות התיאטרון לשחקנים נאמדים ב-2 מיליון שקל. במקביל, שח"ם הגיש תביעה נגד הבימה, המנכ"לית אודליה פורמן, וסמנכ"ל הכספים בני צרפתי, בגין אי-העברת דמי חבר ארגוניים.  

"איך הגענו למצב כזה". תיאטרון הבימהצילום: אביעד בר נס

אורי שרטיק, מרכז פעילות שח"ם, מסר: "אם שחקני הבימה לא יקבלו שכר על עבודתם, הם לא יעלו לשחק והתיאטרון יושבת. אנו נוודא ששכר השחקנים, שגם ככה נמוך ובחלק מהמקרים נטול זכויות סוציאליות, יועבר במלואו לשחקנים".

עובדי המינהלה בתיאטרון הבימה, טוענים להלנת שכר מתמשכת, אי-תשלום דמי הבראה, קצבת ביגוד ומענק יובל. עוד הם מלינים על הפרשה חסרה לקרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות, ליקויים בתשלומים לוועד העובדים ועיכוב במו"מ להסכם קיבוצי חדש.

"לצערי המצב בתיאטרון הבימה הגיע לכדי אבסורד - כדור שלג אחד גדול שאף אחד מבין הגורמים האחראיים לא לוקח עליו אחריות", אומר יו"ר ההסתדרות במרחב תל אביב-יפו, גרשון גלמן, המייצג את עובדי המינהלה.

מהבימה נמסר בתגובה: "התיאטרון הלאומי הבימה הגיש היום פנייה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה להורות מיידית למשרדי האוצר והתרבות להעביר את כספי התמיכות השוטפות המגיעות לתיאטרון ולהורות לחשבת המלווה על העברת השכר ל- 400 שחקנים ועובדים. זאת ברוח החלטת בית המשפט מלפני כחודש.

"בהבימה מביעים זעם על התנהלות פקידי האוצר, אשר לוקחים שחקנים ועובדים על משפחותיהם כבני ערובה. לא ייתכן שהחלטות בית משפט בישראל אינן מכובדות על ידי המדינה. לא ייתכן שמחדלי העבר של המדינה רודפים פעם אחר פעם את התיאטרון הלאומי על שחקניו ועובדיו, המדינה ממשיכה לרמוס את פרנסתם ולדרוס את התרבות בכלל. התיאטרון משתף פעולה באופן מלא עם כל בקשות המדינה ובכלל זה של החשבת המלווה.

"לאחר העברת המסמך האחרון היום, אנו מצפים שכפי שהובטח יעביר האוצר מחר את ההקצבות שיאפשרו את תשלום השכר לשחקנים ולעובדים. בניגוד לנטען באופן תמוה, נכון להיום, משרד האוצר לא העביר לתיאטרון הבימה כל הצעה לתוכנית הבראה.

"התיאטרון הלאומי הבימה יאבק בכל דרך למען שחקניו ועובדיו העושים מלאכתם נאמנה ומקיימים הלכה למעשה את התרבות הישראלית במיטבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker