"לפעמים אדם מתנהג בצורה לא ישרה כי הוא נמצא בסביבה שמקדמת חוסר יושר"

לורי פוסטר, ד"ר לפסיכולוגיה באוניברסיטת צפון קרולינה, התייחסה בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker לדרכים שבעזרתן ניתן לתקן התנהגויות של אנשים ■ "בדרך כלל אנשים שלא אומרים את האמת לא מתייחסים לעצמם כרמאים - צריך להזכיר להם את הערכים שלהם"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
לורי פוסטר
לורי פוסטרצילום: תומר אפלבאום

"התנהגות היא פונקציה של האדם והסביבה". כך אמרה היום (ג') לורי פוסטר, ד"ר לפסיכולוגיה באוניברסיטת צפון קרולינה, בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker בשיתוף בנק הפועלים וקיימא לאבס. "לפעמים אדם מתנהג בצורה לא ישרה כי הוא נמצא בסביבה שמקדמת חוסר יושר", היא אמרה.

"יש שתי דרכים שבהן אנחנו מעבדים מידע. מערכת אחת, שנמצאת בפעולה 95% מהזמן, היא מערכת אוטומטית ואינסטינקטיבית, לא רציונלית, שמאפשרת לנו לפעול על טייס אוטומטי. כדי לשנות התנהגות, צריך לשנות את המערכת שבאמצעותה אנחנו מעבדים מידע". 

תחום העיסוק של פוסטר הוא כיצד כלכלה התנהגותית יכולה ליצור שינוי בהתנהגות ברמת המדיניות הציבורית, ובעבר היתה יועצת לאו"ם ולבית הלבן בנושא של הטמעת כלכלה התנהגותית. אז איך אפשר לשנות התנהגות ברמת המדיניות הציבורית? פוסטר עונה על השאלה הזאת באמצעות דוגמה לבעיה שעמה התמודד צוות של הבית הלבן שמתמחה בכלכלה התנהגותית, ועוסק בתשלום מסים.

חברות וספקים שמוכרות ציוד לממשלת ארה"ב נדרשות להיכנס לאינטרנט אחת לרבעון ולדווח כמה הן מכרו לממשלה באותו רבעון. הסיבה לכך היא שהמסים שהם משלמים מבוססים על הדיווחים האלה. הממשלה חשדה שאנשים מדווחים בחסר ורצתה לעודד אותם לתת דיווח מלא.

"לא ניסינו לחנך אנשים; לא ניסינו לשכנע אותם שזה יהפוך אותם לאנשים טובים יותר; לא ניסינו לאיים עליהם; לא עשינו קבוצות מיקוד כדי להבין מה גורם לאנשים לדווח פחות. לא ביזבזנו זמן או כסף. אז מה כן עשינו? התחלנו בלהגדיר בדיוק מה הבעיה ומה ההתנהגות שרצינו לשנות - לא רצינו לעודד אמירת אמת או להפחית שחיתות, רצינו שהם יהיו יותר מדויקים בדיווח המכירות שלהם.

"אחר כך ניסינו לבדוק מה החסמים שמנעו מהם לדווח דיווח מלא. לקחנו בחשבון שאנשים צריכים לדווח על המסים שלהם דרך האינטרנט, וקיבלנו השראה ממחקר שטען שאם גורמים לאנשים להיות יותר מודעים לעצמם, הם יטו להתנהג בצורה שתתאים לאופן שבו הם תופשים את עצמם ולערכים שלהם. שיערנו שרוב האנשים האלה לא חושבים שהם אנשים לא הגונים, או רמאים, אז אולי צריך להזכיר להם את זה - להזכיר להם מי הם".

בהמשך הסבירה פוסטר כי "הכנסנו שינוי קטן מאוד בטופס הגשת הדיווח - ביקשנו מאנשים לחתום את שמם בראש הטופס, בסעיף שבו הם מתחייבים לדווח את האמת. התוצאה? הצלחנו לעזור לממשלה להשיג עוד 1.59 מיליון דולר בכל רבעון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker