"אנשים לא מנהלים נכון את משטר התרופות שלהם - ומתאשפזים בבית חולים"

רותם שור, מייסד ושותף ב-Medisafe, התייחס בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker לסיבה שבגללה הוקם הסטארט-אפ ■ "ראינו כי מי שעושה שימוש במערכת שלנו מראה שיפור גם בנטילת התרופות וגם בהתמדה לאורך זמן"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שור, מייסד ושותף בסטארט-אפ Medisaf, בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker
רותם שור, מייסד ושותף בסטארט-אפ Medisaf, בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker צילום: תומר אפלבאום

"700 אלף איש מתאשפזים בארה"ב מדי שנה כתוצאה של ניהול לא נכון של משטר התרופות שלהם. כל ארבע דקות אמריקאי מת". כך אמר רותם שור, מייסד ושותף בסטארט-אפ Medisafe (מדיסייף), בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker בשיתוף בנק הפועלים וחברת קיימא.

"הקמנו את מדיסייף כדי לעזור לאנשים לנהל טוב יותר את התרופות שלהם", סיפר. החברה הוקמה לפני שבע שנים, לאחר שאביו של שור נטל מנת יתר של אינסולין. "אם תשאלו אדם ברחוב למה לדעתו אנשים לא לוקחים את התרופות שלהם, התשובה הרווחת תהיה שאנשים פשוט שוכחים. אבל מדובר בבעיה מורכבת הרבה יותר.

"חלק מהסיבות נעוצות בהתוויית הטיפולים. כך למשל, יש לנו לקוח שבשביל שהתרופה שלו תעבוד צריך לקחת עוד שתי תרופות נוספות, אחת מהן מדי יום, והשנייה פעם בשבוע במשך שלושה שבועות, ולאחר מכן שבוע שבו לא נוטלים אותה. סיבות אחרות קשורות למוטיבציה. למשל בסרטן, צריך לשכנע אנשים להמשיך לקחת את התרופה כי הם פשוט מתייאשים".

שור נותן כדוגמה מקרה שחברת תרופות נאלצה להתמודד עמו, כשהשיקה תרופה לסרטן, והבחינה כי אנשים מפסיקים לקחת את התרופה אחרי החודש הראשון. "הסיבה לכך היא שהרופא לא משקף להם את תופעות הלוואי שהם יחוו בהתחלה, אז הם חווים אותם, מפסיקים לקחת את התרופה וכתוצאה מכך עוברים לטיפולים כימותרפיים, עם תופעות לוואי קשות בהרבה".

המערכת של מידסייף אוספת מידע על המטופל, מנתחת אותו ועושה התערבויות על פי הפרופיל של המטופל. "אבל זה לא מספיק ללמוד את המטופל פעם אחת. הסיבות לאי לקיחת תרופות משתנות עם הזמן".

את בניית המערכת עשו מדיסייף בהדרגה. תחילה על כמות מצומצמת של מטופלים, ולאט לאט הרחיבו את הכמות. "ראינו שמטופלים, בעזרת המערכת שלנו, מראים שיפור גם בנטילת התרופות וגם בהתמדה לאורך זמן. הראינו שיפור של 11%".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker