"כך הפחתנו את מספר האנשים שאינם מגיעים לרופא בלי להודיע"

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר, התייחס לדרכים הטובות ביותר להעברת מסרים בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker: "גילינו שמה שעובד הכי טוב זה ערבות הדדית"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
פרופ' רן בליצר בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker
פרופ' רן בליצר בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

"כלכלה התנהגותית סייעה לקופת החולים הכללית להפחית בכמעט ב-40% את כמות האנשים שאינם מגיעים לתור לרופא בלי להודיע מראש", כך אומר פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker בשיתוף בנק הפועלים וקיימא לאבס.

בליצר פתח את דבריו בכך ש"אחד האתגרים העיקריים של מערכות בריאות בעולם הוא איך גורמים למטופלים שלנו לעקוב אחרי המלצות מערכת הבריאות. אף שאי נטילת תרופות כרוכה בתמותה מוגברת ומטופלים רבים יודעים את זה, יש שחיקה בנטילת תרופות לאורך זמן. למשל, אף שההשלכות של מחלת הסוכרת הן ידועות, לאורך זמן שיעור ההיענות של אנשים שלוקחים את התרופות הוא 44% בלבד".

בעיה נוספת שעליה דיבר בליצר היא שאחד מכל ארבעה אנשים לא מגיעים לתור לרופא ואינם מודיעים על כך מראש. "זה סיפור לא פשוט למערכת. יש לזה השלכות שחורגות מהעולם המינהלי. הבנו שצריך להיות שינוי במסר, אז חברנו לחברת קיימא של דן אריאלי. לדברי בליצר, "התחלנו את הניסוי עם נוסחים שאותם ניסינו על 7,000 איש, לאחר מכן הרחבנו ל-161 אלף איש ובסוף הטמענו את הנוסחים החדשים בפעילות השוטפת - כשמדובר במעל מיליון איש".

השינוי היה בניסוח מחדש של התזכורות שמקבל המטופל בסמס על התור הקיים, כדי להגביר את המוטיבציה של המטופל להגיע לתור או לבטל מראש. הניסוי היה על מספר נוסחים שונים, שהניעו לפעולה מכיוון שונה, כדי לבדוק מה יותר מעודד הגעה. התוצאות היו ירידה של 33% באי ההגעה ועליה של 17% בביטול התור מראש. בשלב הבא, באמצעות בינה מלאכותית, הם למדו את המאפיינים של כל ביקור, כדי להתאים את המסר האפקטיבי ביותר לכל אדם באופן אישי. פתרון זה הפחית 6% נוספים של אי הגעה לתור.

לדברי בליצר, "זה לא מה המסר אלא איך אומרים אותו. המסר היעיל ביותר היה זה שלוחץ על נקודה רגשית ועיקרו שאי ההגעה לתור מעכבת את הטיפול בחולים שנזקקים לטיפול רפואי. גילינו שמה שעובד הכי טוב זה ערבות הדדית".

בליצר מוסיף כי "צריך אבל לקחת בחשבון כי מסר שיעבוד בקבוצות מסוימות לא יעבוד בקבוצות אחרות. רצינו לרתום את היכולות הדיגיטליות שלנו בתחום הדאטה סיינס כדי ליצור מסר פרסונלי. הרי גם המסר הנכון מתיישן עם הזמן ולכן צריך מערכת לומדת. זהו שילוב של בינה מלאכותית יחד עם כלכלה התנהגותית ומכאן השמיים הם הגבול".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ