כך אפשר להוסיף לכם עוד שעה וחצי של זמן סיפור עם הילדים, כל שבוע

וגם התוצאות המפתיעות של הניסוי שעסק בקשר בין אליפות העולם בכדורגל לציוני התלמידים ■ מנהלת תובנות התנהגותיות במשרד החינוך הבריטי, בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker

יעל בלקין
יעל בלקין
אליזבת קסטל, מנהלת תובנות התנהגותיות במשרד החינוך הבריטי
אליזבת קסטל, מנהלת תובנות התנהגותיות במשרד החינוך הבריטי

איך משפיעה אליפות גביע העולם בכדורגל על ציונים של בני נוער? על השאלה הזאת ניסה לענות מחקר שנערך בבריטניה והשווה בין ציונים של נערים ונערות בגיל 16 בשנים שבהן נערכו משחקי אליפות לעומת שנים שבהן לא נערכו משחקים. המחקר מצא כי בעוד ציוניהן של הנערות נשארו אותו דבר, ציוניהם של הנערים צנחו באופן ניכר.

"הדוגמה הזאת מתארת בעיה של שליטה עצמית", אמרה אליזבת קסטל, מנהלת תובנות התנהגותיות במשרד החינוך הבריטי, בוועידה לכלכלה התנהגותית של TheMarker, בשיתוף בנק הפועלים וחברת קיימא.

קסטל עומדת בראש צוות שחוקר כיצד אפשר להכניס שינויים בחינוך - ברמת בתי הספר והמורים וברמת המדיניות - בעזרת כלים שלקוחים מתחום מדעי ההתנהגות. "אנחנו מנהלים התערבויות שונות בחינוך", הסבירה. כך, למשל, אפשר לשנות התנהגויות על ידי הצבת יעדים.

"בדקנו איך אפשר לגרום להורים להקריא לילדים יותר זמן בשבוע, ועשינו זאת בכך שהצבנו להם יעד שבועי מסוים, ודחפנו אותם לעמוד בו על ידי שליחת הודעות טקסט מעודדות". התוצאות הראו כי הורים שקיבלו הודעות וטקסט הקריאו בממוצע 151.7 דקות שבועיות, לעומת 66.3 דקות שבועיות אצל הורים שלא קיבלו את ההודעות.

שעת סיפור, ילדים
צילום: Pat Olson | Dreamstime.com

"הדחיפות הקטנות האלה משפיעות מאוד ולא עולות הרבה כסף מצד הממשלה. צריך להבין איך אנשים מתנהגים ואיך אפשר לעצב את זה", אמרה. "אנחנו לא אומרים לבתי הספר איך ללמד תלמידים, אבל כן גורמים להם לחשוב על התוצאות של האופן שבו הם מלמדים". כך, למשל, דירוג בתי ספר מאפשר להם להשוות את עצמם לבתי ספר אחרים ולהמריץ אותם להשתפר, אם הדירוג שקיבלו נמוך מדי. "אנחנו מקווים שבתי ספר שלא תיפקדו טוב יקבלו מוטיבציה לשפר את עצמם".

דרך נוספת לעודד מורים להיות טובים יותר כי תמריצים כלכליים, אבל כאן יש משמעות לאיך ממסגרים אותם. "מחקר שנערך בארה"ב הראה שאם מגדירים תמריץ כלכלי כהפסד - בונוס שנלקח ממורים אם הם לא עומדים ברף נדרש - עובד יותר טוב מאשר מתן בונוס בסוף השנה, אם הם עמדו ברף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker