והרי התחזית: צפי לחורף גשום מהממוצע

החורף הקרוב צפוי להיות ברוך גשמים לפחות עד ינואר ■ למרות העלייה במשקעים, המשק הישראלי צפוי להמשיך להיות מצוי במחסור של מים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזג אויר סוער
מזג אויר סוערצילום: גיל אליהו

החורף הקרוב צפוי להיות ברוך גשמים, לפחות עד ינואר — כך העריכו מקורות במשק המים על בסיס מודלים שצופים את כמות המשקעים האזוריים. אם התחזית תתממש, העונה הגשומה תהיה השנייה ברציפות, לאחר שהשנה החולפת שמה סוף לבצורת שנמשכה חמש שנים רצופות. מרשות המים נמסר כי עדיין אין לה תחזית משקעים לשנה הקרובה.

לדברי המקורות, יש הסתברות של יותר מ–50% שהמשקעים באוקטובר־ינואר יהיו מעל הממוצע. המודלים המעודכנים מגיעים לאחר שמודל שנבדק באוגוסט הצביע על כך שהשנה הקרובה תהיה בעייתית מבחינת משקעים לאזור הגליל, בעיקר בדצמבר־ינואר.

למרות העלייה במשקעים, המשק הישראלי צפוי להמשיך להיות מצוי בגירעון מים (בצורת הידרולוגית), שמשתקף בעיקר ברמה נמוכה של מים בכנרת. המצב הזה הוביל להחלטת ממשלה לפני כשנה על השקעות של מיליארדי שקלים בהגדלת כמויות המים במשק — בעיקר מהתפלה, ותוך הזרמה הפוכה של מים מותפלים ממישור החוף לכינרת.

ההחלטה, מיוני 2018, דיברה על הזרמת 30 מיליון מטרים מעוקבים (מלמ"ק) בשנה עד סוף יוני 2020; ושל 100 מלמ"ק בשנה עד סוף יוני 2022. לפי הערכות במשק המים, עלות צינור שיזרים מים מותפלים לכנרת (המוביל ההפוך) היא כ–700 מיליון שקל.

אם יוחלט, משיקולים אסטרטגיים, להגדיל את קיבולת הצינור ל–300 מלמ"ק בשנה, כדי לספק באמצעותו מים גם לשכנה ירדן — עלותו צפויה לגדול לכ–2 מיליארד שקל.

בנוסף, הממשלה מנסה לקדם הקמת שני מתקני התפלה שיוסיפו למשק המים הישראלי כ–400 מלמ"ק בשנה. המתקן המקודם בצפון, ליד בסיס שרגא, אינו מתקדם עקב קשיים שמערימה מערכת הביטחון על הפרויקט.

המתקן השני, שורק 2, נמצא בשלב האחרון של המכרז, והמתמודדות שנותרו בו הן חברת IDE הישראלית (שצפויה לזכות אם המדינה תעדיף שחברה ישראלית תשלוט במתקן, שהוא בעל חשיבות אסטרטגית ניכרת לביטחון המים במשק); וחברת האצ'יסון שמרכזה בהונג קונג.

החלטת הממשלה מיוני 2018 קובעת יעד התפלה של 885 מלמ"ק בשנה לפחות, עד 2024; לעומת 585 מלמ"ק של מים שמותפלים כל שנה על ידי חמישה מתקני ההתפלה הקיימים. בנוסף, יעד ההתפלה ל–2030 עודכן כך שיהיה 1,100 מלמ"ק בשנה. היעד לטווח הארוך כולל אפשרות לאספקת מים לירדן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker