אחרי פארסת החלב - באוצר ממליצים לעבור לעדכון אוטומטי של המחירים המפוקחים

בוועדת המחירים ממליצים לבטל את הצורך בחתימה של שרי האוצר והחקלאות על עדכונים למחירי הביצים והחלב ■ מנגנון עדכון אוטומטי כבר קיים במוצרים ושירותים מסוימים - כמו מחירי הבנזין

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצרי חלב בסופר
מוצרי חלב בסופרצילום: טומי כץ

ועדת המחירים שבמשרד האוצר ממליצה לאמץ מנגנון של עדכון אוטומטי לכל המחירים שבפיקוח ממשלתי, ובפרט אלה של החלב ומוצריו ושל הביצים. לפי ההצעה, העדכון התקופתי של מחירי החלב והביצים לא ידרוש עוד אישור של ועדת המחירים ושל שרי האוצר והחקלאות, אלא ייעשה אוטומטית לפי השינוי בסל העלויות הייצור והשיווק.

ההמלצה התגבשה לאחר שבמשך יותר שנה נמנע שר האוצר, משה כחלון, מאימוץ המלצה של ועדת המחירים על העלאת מחירי החלב ב-3.4%. רק לפני כשלושה חודשים ניאות השר לחתום, תחת מחאה, על הצו להעלאת המחירים. כחלון עשה זאת לאחר שבג"ץ קיבל עתירה של תנובה בעניין - ואף המתין כשלושה חודשים לאחר פסיקת בג"ץ, וחתם על הצו רק לאחר שתנובה ביקשה מבג"ץ להוציא צו לפי פקודת ביזיון בית משפט, בגין אי-קיום פסק הדין שניתן לטובתה.

ההסתבכות של כחלון היתה תזכורת לבעייתיות שבעירוב בין מנגנון הפיקוח על המחירים לבין שיקולים פוליטיים - כמו רצונו של השר להימנע מכך שיצטייר כמי שתרם במו ידיו להעלאה של יוקר המחיה.

במהלך התקופה שבה נמנע כחלון מעדכון המחירים, התלוננו המחלבות על פגיעה כספית כבדה. לפי הערכות בשוק, במחלבות שקלו לצמצם את הייצור של מוצרים בסיסיים מפוקחים, ולהתמקד במוצרים רווחיים יותר, שמחיריהם אינם מפוקחים.

אחת לשלושה חודשים

עדכון אוטומטי של המחירים המפוקחים ימנע מעורבות של שרים בקביעת המחירים. מנגנון כזה קיים כבר, בין השאר, בעדכון החודשי של מחירי הבנזין. הוא אומץ באחרונה גם לעדכון של תעריפי הנסיעה במוניות - אף שעדיין לא נכנס לתוקף. ההמלצה של ועדת המחירים טעונה שינוי של צו הפיקוח, המצוי בסמכות שרי האוצר והחקלאות, ולכן תוכל להיעשות רק לאחר הקמת הממשלה הבאה, ורק אם השרים בה יסכימו לכך.

לפי עמדתה של ועדת המחירים, יש לעדכן את מחירי החלב והביצים אחת לשלושה חודשים לכל היותר. העדכון יתבסס, ככל האפשר, על מדדים פומביים המשקפים את סל עלויות הייצור, כמו מדד המחירים לצרכן או מחירי סחורות בשווקים הגלובליים - ולא, למשל, על דיווחים של הרפתנים או הלולנים. אחת לכמה שנים, הוועדה תעדכן את סל התשומות עצמו. 

"ככלל, גישת ועדת המחירים היא כי יש ליצור מנגנון עדכון אוטומטי בעבור כלל המוצרים המפוקחים, ובתוכם ביצי המאכל ומוצרי החלב, שכן הדבר עולה בקנה אחד עם התכלית העומדת מאחורי פיקוח על מחירים, והיא שמירה על איזון בין הבטחת רווח הוגן למשקיעים ולפירמות המפוקחות, לבין טובתו של הצרכן", נכתב בהמלצתה של הוועדה. 

לפי ההמלצה, המחירים לצרכן יעודכנו אחת לשנה. אם העלייה או הירידה הנדרשת במחיר לצרכן לא תעלה על 1%, העדכון לא יבוצע. כמו כן, בתחילת כל רבעון ייבדקו מחירי התשומות, ואם נגזר מהם שינוי של 3% או יותר במחיר לצרכן - השינוי ייכנס לתוקף בתחילת החודש הבא (פברואר, מאי, אוגוסט או נובמבר). המחירים המעודכנים יפורסמו באינטרנט, ולא יהיה צורך בחתימה של השרים כדי שייכנסו לתוקף. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker