פיץ' השאירה את דירוג האשראי של ישראל על כנו - אך מעריכה שהחוב הציבורי ימשיך לגדול

החברה החליטה לאשרר את הדירוג של ממשלת ישראל ברמה של A פלוס עם תחזית יציבה ■ החוב של ישראל גבוה בהרבה מהממוצע של המדינות המדורגות A

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אישררה את הדירוג של ישראל. סוכנות דירוג האשראי פיץ'צילום: Reinhard Krause/רויטרס
אבי וקסמן

חברת דירוג האשראי פיץ' (Fitch) הודיעה היום (חמישי) כי החליטה לאשרר (להותיר ללא שינוי) את דירוג האשראי של ממשלת ישראל, ברמה של A פלוס, עם תחזית יציבה - שפירושה כי לא צפוי שינוי בדירוג בקרוב.

הדירוג של פיץ' מתבסס על מצבה המקרו-כלכלי של ישראל ועל כושר המימון הגבוה של ממשלתה. עם זאת, הוא מביא בחשבון את החוב הציבורי שלה (כ-61% מהתמ"ג), הגבוה משמעותית מהממוצע של המדינות המדורגות על ידי פיץ' בדירוג A (כ-48% מהתמ"ג), ואת הסיכונים הפוליטיים והביטחוניים המוגברים.

בחברה אומרים כי התקצוב הממשלתי בשנים האחרונים היה "פרו-מחזורי, וביקש להגיב לתלונות נמשכות של הציבור על יוקר המחייה. בישראל מתרחבים הדיונים באפשרות לסבול עלייה מתונה ביחס החוב לתוצר במטרה להגביר את ההשקעה בתשתיות ובחינוך". 

בהודעה על אשרור הדירוג, מתייחסים כלכלני פיץ' לאי-ודאות הפוליטית על רקע הבחירות החוזרות. בפיץ' אומרים כי גם אם לאחר הבחירות יוטל על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להרכיב ממשלה חדשה, והוא יצליח בכך - הגשה אפשרית של כתב אישום נגדו עשויה לערער את יציבותה.

להערכת פיץ', הגירעון התקציבי ב-2019 יסתכם ב-3.6%, לעומת 2.9% בשנה שעברה. ל-2020 צופים בפיץ' גירעון של 3.5%, ולשנה שאחריה - 3%. גירעונות אלה צפויים להביא להמשיך העלייה ביחס החוב לתמ"ג, שהתחילה ב-2018.

שר האוצר, משה כחלון, אמר בעקבות אשרור הדירוג: "דירוג חברות האשראי הבינלאומיות מוכיח שוב את אמון העולם בחוזקה של כלכלת ישראל". החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הוסיף: "אשרור הדירוג מדגיש את החשיבות בהמשך מדיניות מעודדת צמיחה תוך השקעות בתשתיות ושמירה על מסגרות פיסקליות".

בתחילת אוגוסט החליטה חברת הדירוג S&P לאשרר את הדירוג של ישראל ברמת AA מינוס - שאליה העלתה את ישראל ב-2018. חברת הדירוג מודי'ס (Moody’s) מעניקה לישראל דירוג A1 (המקביל ל-A פלוס), וביולי 2018 העלתה את תחזית הדירוג לחיובית, שמשמעותה כי תיתכן העלאת דירוג אם כלכלת ישראל תמשיך להציג תוצאות טובות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker