אושרה ייצוגית נגד ניופאן: דרשה תשלום עבור פינוי טלוויזיה ישנה

בני זוג נדרשו לשלם למוביל 50 שקל - אף שהחוק מחייב את הספקים לקבל פסולת ציוד אלקטרוני ללא עלות ■ השופט דחה את טענת ניופאן שמדובר בהפרה נקודתית של מוביל בודד

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסכי טלוויזיה בחנות
מסכי טלוויזיה בחנותצילום: דודו בכר

גבריאל והרייטה אלסנר רכשו בחנות של ניופאן מסך טלוויזיה ונדרשו לשלם למוביל מטעמה 50 שקל בעבור פינוי המסך הישן. בעקבות כך, הגישו בני הזוג בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד חברת ניופאן בטענה שזו אינה מיידעת את לקוחותיה בדבר זכותם למסור פסולת ציוד אלקטרוני וסלולות ללא עלות בעת מכירת או אספקה של מוצר חדש.

הבקשה לאישור תביעה ייצוגית הוגשה לפי החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמל ואלקטרוני ובסוללות שקובע, בין היתר, כי משווקי ציוד אלקטרוני וסוללות מחויבים לקבל מלקוחותיהם פסולת ציוד אלקטרוני וסלולות ללא עלות בעת רכישת או אספקת המוצר החדש. הבקשה הוגשה על ידי עוה"ד יחזקאל סיבק, גלי עציון ואריאל אלסנר.

ניופאן מצדה השיבה לבית המשפט כי היא מיישמת את כל חובותיה לפי החוק לטיפול סביבתי בציוד אלקטרוני אך לצד זאת טענו בניופאן כי "לא ניתן למנוע מראש הפרה נקודתית על ידי מפר בודד" וכי "מסכת העבודות שעל יסודה מוגשת בקשת האישור מלמדת שמדובר במקרה חריג פרי יוזמה פרטנית של מוביל בודד".

השופט רחמים כהן קבע כי הוא מקבל את הבקשה לאישור תביעה ייצוגית ובכך למעשה מאפשר את ניהולה של התביעה נגד ניופאן שעליה כתב השופט כי היא: "לא הציגה כל טופס הנוגע למבקשים שיכול ללמד על קיומה של מדיניות או על יישומה בפועל."

השופט הוסיף כי ניופאן "אף לא הגישה תצהירים מהם ניתן ללמוד, שהמדיניות הנטענת על ידה, מיושמת ומפוקחת. המשיבה יוצאת מתוך נקודת הנחה, שאם 'אין תלונות' אז 'העסק מנגן ורץ'. לא ניתן לקבל הנחה זו. אחריות החברה כוללת את החובה ליידע את הלקוחות על זכויותיהם. אדם לא יכול להתלונן על דבר שאינו יודע שהוא זכאי לו".

לעניין החובה ליידע את הלקוחות קבע השופט כהן כי "העתק צילומי השלטים שבחנויות או המידע שמפורסם באתר האינטרנט, שהוצגו על די המשיבה, אין בהם כדי להניח את הדעת לכך, שקודם להגשת בקשת האישור החברה יידעה את לקוחותיה בדבר האפשרות להחזיר ציוד אלקטרוני ללא עלות, שעה שהמבקשים הניחו תשתית ראייתית סותרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker