"נעמוד ביעד של 10% חשמל ירוק — אבל זה יעלה לכם בתעריף החשמל"

רשות החשמל ומשרד האנרגיה סבורים כי ישראל תעמוד ביעד שהציבה לעצמה ב-2020 - בזכות פרישת הפאנלים הסולאריים על גגות בתים - המחפה על העיכוב בפרויקטים של ייצור חשמל מאנרגיית רוח ■ הצרכנים ימשיכו לממן את הייצור היקר יותר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פאנל סולארי
פאנל סולאריצילום: צילום : אמיל סלמן \

לאחר שהחמיצה את היעדים הקודמים שקבעה לייצור חשמל ירוק - ישראל צפויה לעמוד בשנה הבאה ביעד לייצור 10% מהחשמל במשק באנרגיות מתחדשות. את ההכרזה על כך יישאו הבוקר (שלישי) משרד האנרגיה ורשות החשמל, בכנס השנתי של הרשות.

לפי הנתונים שיוצגו, ב-2020 ייוצרו 10% מהחשמל במשק באנרגיה סולארית, וב-2025 יתבסס 13% מהחשמל במשק על אנרגיית שמש ורוח. "נעמוד ביעד לייצור חשמל באנרגיה מתחדשת, אבל למרות הירידה הנמשכת בעלות המתקנים - הצרכנים עדיין יממנו את הייצור היקר יותר", ציינו אתמול ברשות החשמל.

לנוכח העיכוב בפרויקטים של אנרגיית רוח, האיצו ברשות החשמל את פרישת הפאנלים הסולאריים על גגות בתים. בסוף 2019 צפוי ייצור החשמל הסולארי להגיע ל-6.9% מכלל יצור החשמל במשק - אך בזכות ההסדרה שמאפשרת ייצור חשמל עצמי על גגות, צפוי משק האנרגיה להדביק את היעד של 10% בתוך שנה.

הכישלון בשילוב אנרגיית רוח זה נובע, בין היתר, בגלל התנגדות משרד הביטחון להקמתן והפעלתן של טורבינות רוח ברמת הגולן. זאת, בטענה כי הן ישבשו את קליטת המודיעין של אמ''ן. משרד הביטחון טען כי פיתוח אמצעי טכנולוגי שינטרל את השיבושים יעלה 250 מיליון שקל. בימים אלה מתנהלים מגעים בין מנכ''ל משרד האנרגיה אודי אדירי לבכירים במערכת הביטחון ומסתמן כי הציבור עשוי לממן את הפיתוח הנדרש - שיעמיס עוד יותר על תעריף החשמל. זאת, בעוד שמשרד הביטחון נמנע בינתיים מלהתחייב כי לא ידרוש בעתיד מימון נוסף.

ברשות החשמל יבחנו אפשרות להטיל חלק קטן מהעלות שדורש משרד הביטחון על יזמי טורבינות הרוח, ובינתיים שילבו בתחזית ל-2025 ייצור חשמל באנרגיית רוח בהיקף של 0.73 ג'יגה ואט, לעומת כ-4.4 ג'יגה ואט באנרגיית שמש.

עוברים לירוק

על רקע ההתקדמות בהטמעת אנרגיה חלופית מעריכים ברשות החשמל כי המשק יקדים בחמש שנים את יעד הפחתת זיהום האוויר, שנקבע על 3.85 טונה של גזי חממה לנפש ב-2030. ברשות החשמל סבורים שהיעד יושג כבר ב-2025.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker