ועידת החדשנות החברתית

דני עטר, יו"ר קק"ל: הסטארט-אפ ניישן הוא מדינת תל אביב

עטר: "התכנסותה של ישראל לכדי מדינה של עיר אחת סותרת את כל מה שחלמנו להקים כאן ומסכנת את כל ההישגים כולם. חברה של 'אמור לי היכן גדלת ואומר לך לאן תגיע', אינה חברת מופת"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
TheMarker

"את הסטארט-אפ ניישן אפשר לכנות מדינת תל אביב". כך אמר היום דני עטר, יו"ר קק"ל בוועידת החדשנות של TheMarker, בחסות לאומי, מפעל הפיס, עיריית ירושלים וקק"ל. לדברי עטר, "המצב הזה הוא הרה אסון מכל הבחינות - מוסרית וחברתית, בוודאי, אבל גם כלכלית ואסטרטגית. התכנסותה של ישראל לכדי מדינה של עיר אחת סותרת את כל מה שחלמנו להקים כאן ומסכנת את כל ההישגים כולם. חברה של 'אמור לי היכן גדלת ואומר לך לאן תגיע', אינה חברת מופת.

לדברי עטר, "לפני כמה ימים קראתי בהשתאות את רשימת . למדתי על פתרונות פורצי דרך בייצור מזון, באגירת מים, בחלל, בבנייה, בבינה המלאכותית, ברכב האוטונומי, בסייבר סקיוריטי, אפילו בתחום הפייק ניוז. המוח הישראלי ממציא לנו פטנטים, ועל הדרך משנה את פני האנושות. אבל משהו בכל זאת חסר שם, בישראל יש הכי הרבה חברות הזנק פר קפיטה בעולם, והכי הרבה חברות בה נסחרות בנאסד"ק אחרי ארה"ב וסין. אלא שיותר מ-90% מהן יושבות במרכז הארץ. ההשקעה ב-R&D בפריפריה עומדת על קצת יותר מעשירית; השכר הממוצע בה עומד על כמחצית, עם הפערים הגבוהים ב-OECD".

עטר הוסיף: "במשך שנים דובר על חיבור הפריפריה למרכז. אבל יצירת 'ערי שינה' סביב תל-אביב רבתי, עם פקק אחד ארוך לאורכה ולרוחבה של המדינה ותשתיות קורסות במרכזה, לא תוביל אותנו לשום מקום. במקום זה, אנחנו חייבים להפוך את הפריפריה החברתית והגיאוגרפית למרכזים נוספים.

"אז איך הופכים את הגליל ואת הנגב למרכזים מבוקשים, מגנטים לאוכלוסייה צעירה, חזקה ורעננה? הגיים צ'יינג'ר הוא הקטר עצמו: דווקא בהיי-טק, שתרם את חלקו בהקצנת הפערים, טמון פוטנציאל להפוך אזורים חלשים ומוחלשים למוקדים של ידע, ייצור, תעסוקה וחיים שוקקים.

"באמצעות כפרי היי-טק, מרכזי פיתוח חדשניים וקמפוסים מדעיים, נוכל למשוך מהנדסים וסטודנטים, מתכנתים ויזמים. דרך ערים חכמות ויזמיות, עם שיתופי פעולה של גורמים פרטיים ויחידות הטכנולוגיה הצבאיות המעתיקות את בסיסיהן דרומה, נוכל להניע מהלך של שינוי היסטורי.

"היעד השאפתני שהצבנו מחייב מענה כולל: הטבות מס והקלות רגולטוריות; תמריצים ומענקים; ליווי וייעוץ משפטי ופיננסי לחברות המקומיות ולמשקיע הזר; סיוע באיתור וגיוס של עובדים איכותיים; הקמה של תשתיות חינוך, בריאות ותרבות לכל המשפחה; ויצירת מעגלי תעסוקה לבני ובנות הזוג. רק מהלך מתואם, רחב ומשולב של הממשלה, הרשויות המקומיות, האקדמיה, התעשיינים ויהדות התפוצות, יוכל להביא לגליל ולנגב 180 אלף עובדי ליבה ומאות אלפי עובדי מעטפת - ולדאוג שגם יישארו".

יו"ר קק"ל, דני עטר
יו"ר קק"ל, דני עטרצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker