ייקור הנסיעה במונית נכנס לתוקף; המחיר ההתחלתי - 12.40 שקל

הנסיעה מתייקרת ב-3.4% בממוצע ■ הייקור הקודם, בשיעור של 4.2%, נעשה לפני פחות משנה - ביולי 2018

אבי וקסמן
אבי וקסמן
מוניות בתל אביב. למצולמים אין קשר לידיעה
מוניות בתל אביב. למצולמים אין קשר לידיעהצילום: מירב מורן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הנסיעה במוניות מתייקרת בכ-3.4% בממוצע, זו הפעם השנייה בפחות משנה - כך קובע צו שעליו חתמו שר האוצר, משה כחלון, ושר התחבורה היוצא, ישראל כ"ץ, ופורסם רשמית היום (ה'). הצו נכנס לתוקף מיידית, ודמי הנסיעה ישתנו בפועל עם עדכון המונים בכל מונית ומונית.

השרים החליטו על ייקור הנסיעה לפי המלצה של ועדת המחירים המשותפת למשרדיהם, שנחשפה ב-TheMarker. העלאת התעריפים האחרונה, בשיעור של 4.2%, נעשתה ביולי 2018. שר האוצר חתם על ייקור הנסיעה במוניות שבועות ספורים לאחר שקיבל לידיו את ההמלצה על כך - בניגוד לייקור החלב ומוצריו שבפיקוח מחירים, שעליו חתם כחלון באחרונה רק תחת מחאה, יותר משנה לאחר שניתנה ההמלצה על כך, ותחת איום ששר האוצר יימצא מבזה פסק דין של בג"ץ.

לפי הצו החדש, דמי הנסיעה ההתחלתיים במונה יטפסו בכ-3.3%, מ-12 שקל ל-12.40 שקל (ובאילת בכ-2.9% – מ-10.20 שקלים ל-10.50 שקלים). גם המנייה של פעימות המונה בעת הנסיעה תעודכן כדי לשקף את ההתייקרות. תוספת התשלום על הזמנת מונית בטלפון או באפליקציה תתעדכן מ-5 שקלים ל-5.20 שקלים, והתוספת על הובלת מזוודה - מ-4.30 שקלים ל-4.40 שקלים. התוספת על נוסע שלישי (מעל גיל 5) תתעדכן מ-4.80 שקלים ל-5 שקלים.

תעריף הנסיעה הועלה בעקבות שינויים שחלו בעלויות התשומות של בעלי המוניות. לפי בדיקה שנערכה במשרד התחבורה, בין ינואר 2018 לינואר האחרון התייקר סל התשומות המשוקלל ב-3.19%, בהובלת עלייה של כ-2.4% בשכר העבודה (שמשקלו בסל התשומות כ-44%), עלייה של כ-7% במחיר הסולר (שמשקלו בסל כ-32%), וכן התייקרויות של הצמיגים, של התיקונים וחלקי החילוף לרכב, ושל ביטוח הרכב. אלה קוזזו חלקית בירידה של 4.6% במדד מחירי המכוניות.

באפריל האחרון היתה אמורה להיכנס לתוקף רפורמה בחישוב תעריפי הנסיעה במוניות, הכוללת חישוב פשוט יותר של התעריף, מבנה מדורג יותר של תעריפים לפי שעות היממה וימות השבוע (תעריף א', ב' וג'), ועדכון אוטומטי של תעריף הנסיעה אחת לשנה, ללא צורך באישור של השרים ולפי סל תשומות חדש שנקבע. ערב כניסתה לתוקף, נדחתה הרפורמה ל-1 בינואר 2020, בין השאר מפני שהיא דורשת החלפה פיזית של המונים בכל המוניות בישראל - אם כי ייתכן שהחלפה זו לא תושלם גם עד ינואר. בשיטה החדשה, דמי הנסיעה ההתחלתיים אמורים להיות 10.40 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker