מנטרלים את שער החליפין: לראשונה, יצואניות יוכלו לדווח במטבע זר

משרדי הכלכלה והאוצר דנים בשינוי החוק, רשות המסים עדיין לא בתמונה ■ ניסיון של משרד הכלכלה להכניס לחוק חברות שירותים כרכב אוטונומי ושירותי ענן נתקל בהתנגדות אגף תקציבים באוצר

מכולה בנמל חיפה
מכולה בנמל חיפהצילום: רמי שלוש
אורה קורן

משרד הכלכלה והתעשיה מנסה להמשיך להתאים את חוק עידוד השקעות הון לשינויים העסקיים. חלק מהשינויים קיבלו אור ירוק מאגף תקציבים במשרד האוצר, אחרים רחוקים מהסכמה בעיקר בגלל השפעתם על המיסוי. רשות המסים עדיין לא עודכנה בתוכניות ולא נתנה את אישורה. גם משרד המשפטים לא אישר עדיין את השינויים. לחוק שני מסלולים עיקריים, מסלול מענקים ומסלול הטבות מס.

השינוי המרכזי המסתמן הוא ניטרול שחיקת המטבע ממנה סובלות החברות המייצאות. לצורך זה יאפשר החוק לחברות לדווח על מכירות ורווחים במטבע היצוא העיקרי שלהן.

החוק מתנה חלק מההטבות לתעשיה בהגדלת מכירות וצמיחה. עם זאת, לעיתים חברה ממשיכה לגדול במכירות בדולרים, אולם בהמרתם לשקלים המכירות דווקא קטנות בגלל שינויים בשער השקל מול הדולר. מצב זה שולל ממנה את ההטבה שקיבלה. בשנים האחרונות ביקשו תעשיינים לאפשר להם לדווח במטבע היצוא, ועתה נראה כי הממשלה תאשר את המהלך.

"לא מעט חברות כשלו בגלל שלא התאפשר להן לעדכן פעילות מכירות במט''ח", אמר מנהל רשות ההשקעות במשרד הכלכלה נחום איצקוביץ. "אנחנו לא יכולים להבטיח ביטוח שער כמו שהיה בעבר הרחוק, אולם ניתן לאפשר להן לדווח במטבע היצוא העיקרי שלהן".

שינוי נוסף שצפויה לגביו הסכמה הוא הרחבת ההגדרה של ביוטכנולוגיה לצורך קבלת הטבות מחוק עידוד השקעות הון, בנוסף להטבות הניתנות למקשות החדשנות עבור מחקר ופיתוח. כיום החוק מאפשר מתן תמיכה לחברה מתחום ייצור התרופות בלבד. הכוונה לאפשר לחברות נוספות להנות ממנו, בהן חברות שעוסקות בתאי גזע או בדם טבורי. המענקים מיועדים לפיתוח המוצר לאחר שלב המו''פ.

התמיכות בחוק ניתנות לתקופה של חמש שנים ולאחריהן המדינה יכולה לבטל את המענק אם ההשקעה לא בוצעה. מוצע להשאיר את התנאי על כנו אולם להוסיף אופציה להארכה של שנתיים, בהתאם לנסיבות שיובאו בפני ועדת ההשקעות.

בשולי השינויים מוצע להגמיש קריטריונים ליישובים מרוחקים. לדוגמה, ברמת הגולן לאפשר מתן מענקים לפארק תעשיה המוקם על שטח שקטן מ-100 דונם כפי שקובע החוק. זאת בדומה להגמשה שנעשתה לאזור עוטף עזה.

הנושא השנוי במחלוקת עם משרד האוצר הוא הרחבת החוק לחברות חדשות מתחום השירותים, כך אמר מקור בכיר במשרד הכלכלה. בתי תוכנה אומנם מקבלים תמיכה בחוק העידוד אך שירותים אחרים מודרים ממנו. במשרד הכלכלה מעוניינים לפתח תחומים כמו הרכב האוטונומי, מציאות מדומה, שירותי ענן מקומיים, רפואה דיגיטלית ותלת מימד שכיום נמצאים מחוץ לחוק. נראה כי על אלה קיימת מחלוקת עם אגף תקציבים בגלל החשש מהשפעת הכללתם בחוק על ההכנסות ממסים.

במשרד הכלכלה מנסים לקדם את ההבנות ולקבל את אישור משרד המשפטים לניסוח השינויים בחוק, כדי להעבירו במסגרת חוק ההסדרים בממשלה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker