שלוש הצעירות שהוסרו מהספירה השנתית הוכרו כהרוגות בתאונת דרכים

נסיבות החקירה לא פורטו, ונמסר כי סיווג מניין ההרוגים מתבצע בהתאם לפקודות המשטרה ובהתאם לקריטריונים אחידים ■ מנכ"ל עמותת אור ירוק: "יש להציג לציבור תמונה מלאה של הקטל בכבישים ולפעול בשקיפות מול האזרחים"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה במועצה האזורית גלבוע
זירת התאונה במועצה האזורית גלבועצילום: תיעוד מבצעי מד"א

לאחר הפרסום ב-TheMarker, הוכרו שלוש הצעירות ממזרח ירושלים, שנהרגו בתאונת הטרקטורון הקשה לפני כשבוע וחצי, כהרוגות בתאונת דרכים. הנערות נגרעו לפני כן ממצבת ההרוגים בתאונות הדרכים על ידי משטרת התנועה, בטענה כי "נסיבות המקרה מצויות בחקירה משטרתית". זאת, אף שבאירועים קודמים בנסיבות דומות לא התעורר ספק בנוגע להגדרת הסיבות למותם של הנפגעים.

לפני כשבוע וחצי נהרגו שלוש צעירות ממזרח ירושלים בתאונה קשה בשטח הסמוך לחפציבה בגלבוע. במהלך האירוע שגבה את חייהן, התהפך רכב השטח שבו נסעו ושלושתן נהרגו במקום. צעירה נוספת פונתה במצב קשה לקבלת טיפול רפואי. הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים התייחסה אליהן מיידית כהרוגות בתאונת דרכים, וספרה אותן במצבת ההרוגים - שאותה היא מפרסמת מדי שבוע. בכך עלה מספר ההרוגים בתאונות דרכים ל-110 מתחילת השנה.

אלא שמשטרת התנועה חשבה אחרת, ומיהרה לפנות לרשות בבקשה להסרת שלוש ההרוגות מספירת ההרוגים שעודכנה מחדש. הרשות פירסמה בעקבות זאת הבהרה חריגה לתקשורת, שבה נכתב כי "התאונה הקטלנית שהתרחשה אתמול, בה נהרגו שלוש צעירות על טרקטורון בצפון לא נספרת, בהחלטת משטרת ישראל ואגף התנועה. נא להפנות אליהם שאלות והבהרות בנושא".

"נהרגו בדרך שאינה סלולה"

ארז קיטהצילום: עמותת אור ירוק

בתשובה לשאלות TheMarker לא פורטו נסיבות החקירה והשיקולים להחלטה על ההסרה, ובמשטרה הסתפקו בהסבר כי סיווג מניין ההרוגים מתבצע בהתאם לפקודות המשטרה ולקריטריונים אחידים שנקבעו, שעליהם אין לה השפעה. בנוגע למקרה הנוכחי הוסבר כי במכלול הפרמטרים שנבדקו, לא בטוח שמדובר בתאונת דרכים. בראש הנסיבות, העובדה שהמקרה התרחש בדרך שאינה סלולה וכי הוא בשלבי חקירה, וייתכנו שינויים. אלא שבאירועים קודמים בנסיבות דומות נראה שפרמטר זה לא היה רלוונטי. כך למשל, צעיר בשנות ה-20 שנהרג לאחר שאופנוע שטח וטרקטורון התנגשו חזיתית בשטח פתוח באשדוד לפני כשנה וחצי, נכלל בספירת ההרוגים. במקרה אחר לפני כשנה, נהרג בן 41 לאחר שרכב על טרקטורון והתנגש בעץ ביער בית קשת בגליל התחתון, וגם הוא נכלל בספירה.

הבעיה מצביעה על הקושי הקיים כיום בפרמטרים לקביעה מי נחשב להרוג בתאונת דרכים. הפרמטרים אינם שקופים לציבור, ואינם מובנים אף לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, שנתנה פרשנות מיידית אחרת לנסיבות המקרה. גם הסיבות להחלטה לכלול לאחר הפרסום את שלוש הצעירות בספירת ההרוגים השנתית - אינן גלויות לציבור.

נראה כי הקריטריונים אינם ברורים מספיק ומאפשרים לבצע "עקיפות" כאלה ואחרות. כך למשל, במצבת ההרוגים השנתית לא נספרות בדרך כלל "תאונות חצר", שקורות לרוב במגזר הערבי. אלה מתרחשות בדרכים לא סלולות שאליהן מתייחסים כחצר הבית, ואף גוף רשמי אינו מחזיק נתונים אודות מספר ההרוגים בתאונות אלה. דוגמאות נוספות כוללות מקרים של מרדפים משטרתיים, תאונות ברכבת שאליהן מתייחסים כהתאבדות ותאונות עבודה מסוימות - למשל כאלו שמעורב בהן טרקטור.

למספר ההרוגים בתאונות דרכים השפעה עצומה על החלטות, ההשקעה וצעדי החירום שננקטים במטרה להילחם בתופעה. מנכ"ל עמותת אור ירוק, ארז קיטה, טוען כי הצגת תמונה שאינה מלאה או אמיתית פוגעת ביכולת להתמודד עם הבעיה ולמגר את תאונות הדרכים. "התחושה היא שמדינת ישראל עושה לעצמה הנחה כשהיא 'מורידה' בקלות רבה תאונות דרכים בטענה שלא עמדו בקריטריון", אמר קיטה. מדינת ישראל מחויבת, לדבריו, "להציג לציבור תמונה מלאה של הקטל בכבישים ולפעול בשקיפות מול האזרחים. מצב שבו מספר ההרוגים המפורסם על ידי הרשויות משתנה ללא סיבות ידועות ועל פי שינויים שאינם ידועים לציבור הוא מצב שמעלה תהיות אודות אמינות המידע. התוצאה היא פגיעה באמון שהציבור רוחש לגופים שאחראים לתת לו תמונה מלאה ואמיתית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker