הציון של הממשלה לעצמה - מספיק בקושי: המשרד שהתעלם מהיעדים, וזה שהבטיח מהפכה - ולא קיים

שיעור העמידה של משרדי הממשלה ביעדים עולה בעקביות בשנים האחרונות - אבל בחלק מהמקרים נקבעים יעדים נמוכים כדי להציג תמונה מחמיאה ■ משרד התרבות והספורט מציג נתונים מעודכנים – שלפיהם עמד ביעדים למספר הצופים בפעילות תרבות ולמספר המופעים בפריפריה ■ ומי מתעקש לא לפרסם יעדים?

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וכמה משרי הממשלה בפתיחת מושב הכנסת
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וכמה משרי הממשלה בפתיחת מושב הכנסתצילום: אמיל סלמן

משרדי הממשלה משתפרים בעמידתם במדדים שהם מציבים לעצמם - כך עולה מהמעקב על ביצוע תוכניות העבודה של משרד הממשלה ל-2018, שמפרסם היום (ב') משרד ראש הממשלה. שיעור העמידה במדדים של המשרדים עלה ל–79.5% בשנה שעברה, לעומת 78% ב–2017 ו–70% ב-2016.

במשרד ראש הממשלה לא מתהדרים במיוחד בעלייה בשיעור העמידה במדדים - היות שלנתון זה יש ערך מוגבל ככלי למעקב. שיעור גבוה מאוד, למשל, עלול להעיד על כך שהיעדים שקובעים לעצמם משרדי הממשלה אינם שאפתניים מספיק, ולחלופין - שהם מכניסים לתוכניות העבודה ערב פרסומן יעדים שכבר ברור שיושגו.

תוכניות העבודה השנתיות של משרדי הממשלה מתפרסמות בשנים האחרונות - בחודשים הראשונים של כל שנה - ביוזמת האגף לממשל וחברה (תכנון מדיניות) במשרד ראש הממשלה. בפברואר האחרון פורסמו התוכניות ל–2019, ועתה מתפרסם המעקב על ביצוע התוכניות לשנה שעברה. "הבקרה השנתית על תוכניות העבודה נועדה להוביל לשיח ציבורי, מקצועי ומבוסס נתונים, שבוחן את פעילות הממשלה במטרה להוביל למצוינות במגזר הציבורי עבור אזרחי ישראל", כותב מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ, במבוא לחוברת המעקב.

באגף לממשל וחברה סבורים כי מה שחשוב יותר מסימון "וי" ליד כל המדדים שנקבעו, הוא שמשרדי הממשלה יציבו לעצמם יעדים ברצינות וישימו לב לתוצאות של עבודתם, ולא רק לתשומות שהם משקיעים, כגון שעות עבודה ותקציבים. תוכניות העבודה הנקבעות בכל משרד הן כלי ניהולי, ויכולות לשמש את השר העומד בראש כל משרד כדי להנחיל את סדר העדיפויות שלו.

השרה רגב עם ראש הממשלה נתניהוצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי נתונים שהעביר משרד התרבות והספורט ל- TheMarker, המשרד עמד בכמה מהמדדים המרכזים שהציב לעצמו. ואולם הנתונים בחוברת שפירסם משרד ראש הממשלה, שהועברו לו ממשרדי הממשלה, העידו כי המשרד לא עמד אף לא באחד מששת המדדים המרכזיים שנקבעו. בעקבות פרסום הנתונים הראשוניים הודיע משרד התרבות והספורט כי נפלה בהם טעות, שמקורה בהחלפת החברה המשתמשת זכיינית של המשרד לצורך המעקב אחרי אירועי תרבות.

לפי הנתונים המעודכנים שהעביר המשרד, מספר הצופים בפעילות תרבות ואמנות הנתמכת על ידו (תיאטרון, מחול, מוזיקה, מוזיאונים וגלריות), לא ירד, כפי שהסתמן תחילה, אלא עלה מ-12 מיליון ב-2016 ל-12.8 מיליון ב-2017 – בעוד היעד היה רק 12.1 מיליון. מספר מופעי המוזיקה, המחול והתיאטרון (הרצות) במוסדות בפריפריה שהמשרד תומך בהם גדל מ-4,100 ל-4,300, בעוד היעד היה 4,200.

אף שחוברת המעקב של משרד ראש הממשלה מתייחסת לתוכניות העבודה ל-2018, הנתונים שבידי משרד התרבות והספורט מעודכנים ל-2017, ומושווים לביצוע בפועל ב-2016. הנתונים על מספר המופעים והצופים ב-2018 יתקבלו במשרד רק במחצית השנייה של 2019, וייכללו בדו"ח שיפורסם רק ב-2020.

מדד מרכזי נוסף שקבע משרד התרבות והספורט לעצמו היה הגדלת מספר הצופים בפעילות תרבות ואמנות בפריפריה הגיאוגרפית הנתמכת על ידו. מספר הצופים אכן גדל, מ-1.78 מיליון ב-2016 ל-1.84 מיליון ב-2017. היעד שנקבע למדד זה היה 1.95 מיליון, אבל הוא התבסס, ככל הנראה, על נתון שגוי בדבר מספר הצופים בשנה הקודמת (1.9 מיליון במקום 1.78 מיליון). במשרד מציינים כי הגדרת הפרירפיה שלפיה נבדקה העמידה ביעדים היא בעיקרה גיאוגרפית, ומבוססת על המרחק ממחוז תל אביב, לצד המדד החברתי-כלכלי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. לעומת זאת, בשנים האחרונות המשרד כולל בהגדרת הפריפריה גם יישובים מוחלשים באזור המרכז, כגון רמלה ולוד. אם הנתונים היו כוללים את פעילות האמנות והתרבות גם ביישובים כאלה, הם היו גבוהים יותר, אומרים במשרד.

בתחום הספורט, המשרד לא הצליח לעמוד ביעדים שנקבעו. מספר הספורטאים הפעילים בספורט תחרותי, לפי דיווחי האיגודים וההתאחדויות, גדל מ-114.2 אלף ל-116 אלף, בעוד היעד שנקבע היה 120 אלף. מתוכם, מספר הנערות והנשים (מעל גיל 8 או 13, בהתאם לענף) גדל מ-24.1 אלף לכ-26 אלף, בעוד היעד שנקבע היה 26.5 אלף. כמו כן, מספר התלמידים בכיתות ג'־ד' המשתתפים בתוכנית פרחי ספורט ירד מ–65 אלף ל–60 אלף. במשרד התרבות והספורט אומרים כי תוכנית פרחי ספורט הוקפאה לאור אי־שביעות רצון של המשרד, וכי המשרד הכין תוכנית חדשה, שתצא לדרך בספטמבר הקרוב. עוד אומרים כי "בשנים האחרונות חל גידול דרמטי בהשתתפות בפעילות ספורט ותרבות, בעקבות מדיניות המשרד והגדלת התקציבים לגופים הנתמכים".

מחוברת המעקב שמפרסם משרד ראש הממשלה נעדרים שני משרדים גדולים: משרד הביטחון, שפירסם את תוכניות העבודה שלו לראשונה רק ב–2019, ולכן המעקב על העמידה בהן יפורסם רק מהשנה הבאה; ומשרד החוץ, שממשיך להימנע מפרסום של תוכניות עבודה — אפילו בכל הנוגע לנושאים לא־מדיניים בעבודתו.

לעומת זאת, חוברת המעקב כוללת מגוון של מדדים המאפשרים מעקב אחרי עבודת המשרדים עוד לפני פרסומם של נתונים רשמיים על תוצאותיה. כך מתברר, למשל, כי משך הטיפול בתיקי שחיתות בפרקליטות המדינה — מרגע העברת התיק לפרקליטות ועד קבלת החלטה על הגשת כתב אישום או סגירת התיק — ירד מ–30 חודשים בממוצע ב–2017 ל–12 חודשים ב–2018.

שיעור העמידה ביעדים שמחשבים במשרד ראש הממשלה משקלל גם יעדים כמותיים שהושגו רק באופן חלקי. לדוגמה, משרד האנרגיה הציב לעצמו מטרה להגדיל את מספר הצרכנים המחוברים לגז טבעי ב–57, אבל רק 21 צרכנים תעשייתיים חדשים חוברו ב–2018 — ובמקרה כזה, אף שהיעד לא הושג במלואו, שיעור העמידה לא יהיה אפס, אלא כ–37%.

תוכניות העבודה השנתיות של משרדי הממשלה מתפרסמות בשנים האחרונות — בחודשים הראשונים של כל שנה — ביוזמת האגף לממשל וחברה (תכנון מדיניות) במשרד ראש הממשלה. בפברואר האחרון פורסמו התוכנית ל–2019. עתה מתפרסם המעקב על ביצוע התוכניות לשנה שעברה.

"הבקרה השנתית על תוכניות העבודה נועדה להוביל לשיח ציבורי, מקצועי ומבוסס נתונים, שבוחן את פעילות הממשלה במטרה להוביל למצוינות במגזר הציבורי עבור אזרחי ישראל", כותב מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ, במבוא לחוברת המעקב.

שיעור העמידה במדדים של כלל המשרדים עולה והולך, מ–70% ב–2016 ל–78% בשנה שאחריה, ועתה ל–79.5%. במשרד ראש הממשלה לא מתהדרים במיוחד בעלייה זו — היות שלנתון מספרי זה יש ערך מוגבל ככלי למעקב. שיעור גבוה מאוד, למשל, עלול להעיד על כך שהיעדים שקובעים לעצמם משרד הממשלה אינם שאפתניים מספיק — או שלתוכניות העבודה מצורפים ערב פרסומן יעדים שכבר ברור שיושגו, כגון השלמה של תוכניות שביצוען עומד להסתיים. שיעור העמידה ביעדים שמחשבים במשרד ראש הממשלה משקלל גם יעדים כמותיים שהושגו רק באופן חלקי; למשל, משרד האנרגיה הציב לעצמו מטרה להגדיל את מספר הצרכנים המחוברים לגז טבעי ב–57, אבל רק 21 צרכנים תעשייתיים חדשים חוברו ב–2018 — ובמקרה כזה, אף שהיעד לא הושג במלואו, שיעור העמידה לא יהיה אפס, אלא כ–37%.

באגף לממשל וחברה סבורים כי מה שחשוב יותר מסימון "וי" ליד כל המדדים שנקבעו, הוא שמשרדי הממשלה יציבו לעצמם יעדים ברצינות וישימו לב לתוצאות של עבודתם, ולא רק לתשומות שהם משקיעים, כגון שעות עבודה ותקציבים. תוכניות העבודה הנקבעות בכל משרד הן כלי ניהולי, ויכולות לשמש את השר העומד בראש כל משרד כדי להנחיל את סדר העדיפויות שלו.

מחוברת המעקב המתפרסמת היום נעדרים שני משרדים גדולים: משרד הביטחון, שפירסם את תוכניות העבודה שלו לראשונה רק ב–2019, ולכן המעקב על העמידה בהן יפורסם רק מהשנה הבאה; ומשרד החוץ, שממשיך להימנע מפרסום של תוכניות עבודה — אפילו בכל הנוגע לנושאים לא־מדיניים בעבודתו.

לעומת זאת, חוברת המעקב כוללת מגוון של מדדים המאפשרים מעקב אחרי עבודת המשרדים עוד לפני פרסומם של נתונים רשמיים על תוצאותיה. כך מתברר, למשל, כי משך הטיפול בתיקי שחיתות בפרקליטות המדינה — מרגע העברת התיק לפרקליטות ועד קבלת החלטה על הגשת כתב אישום או סגירת התיק — ירד מ–30 חודשים בממוצע ב–2017 ל–12 חודשים ב–2018.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות חל גידול דרמטי בהשתתפות בפעילות ספורט ותרבות, בעקבות מדיניות המשרד והגדלת התקציבים לגופים הנתמכים. לצד זאת ישנם נתונים המעידים על ירידה קלה בביצוע של גופי התיאטרון וחלק מגופי הספורט ב–2018. הנתונים עדיין נלמדים במשרד. סביר שלאחר צמיחה גדולה תחול עצירה בצמיחה, שנובעת מגורמים שאינם תלויים במשרד. באשר לתוכנית פרחי ספורט, המשרד עצר אותה לאור אי־שביעות רצון שלו, וכתב תוכנית חדשה, שתצא לדרך בספטמבר".

אבי וקסמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker