שר הכלכלה אלי כהן: גיבשנו הסדר שיחזיק את פניציה עוד 5 שנים, קורא לכולם לקנות מהם

על רקע המשבר בפניציה וסגירת אמיליה קוסמטיקס, הגיע כהן הבוקר לירוחם ודיבר על התוכניות לחיזוק התעסוקה באזור: "אנחנו רוצים לסייע לאמיליה, עוד לא הוצגה לנו תוכנית" ■ לדבריו, הממשלה העבירה מאז 2017 כחצי מיליארד שקל למחוז דרום, מתוכם 270 מיליון למפעלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פניציה
מפעל פניציהצילום: גיל אליהו

הממשלה גיבשה עם מפעל פניציה בירוחם הסדר בהיקף של 15 מיליון שקל. כך הודיע היום (ג') שר הכלכלה אלי כהן. ההסדר, לדבריו, "יבטיח את הביטחון התעסוקתי של העובדים בחמש השנים הקרובות". כהן הגיע לעיר על רקע משבר החרם החרדי על מפעל הזכוכית פניציה בעיר וסגירתו הצפויה של מפעל אמיליה קוסמטיקס.

במפגש שבו השתתף השר, נטלו חלק גם ראש המועצה המקומית, טל אוחנה, ראש עיריית דימונה, בני ביטון, מנכ"ל משרד הכלכלה שי רינסקי ויו"ר רשות ההשקעות, נחום איצקוביץ'. כהן הודיע במפגש כי משרד הכלכלה יעבוד מול פניציה כדי לקדם את המפעל במסלולי פריון (מסלולי תמיכה ומענקים למפעלים לפי החלטת הממשלה מ-2017 להגברת הפריון בתעשייה באזורי עדיפות).

ראש מועצת ירוחם, טל אוחנה ציינה: "כולנו מחויבים ליציבות הכלכלית חברתית של היישוב. יש לנו כרגע פתרונות מגוונים שיתנו מענה מיידי ועתה אנו עם הפנים קדימה, שיפור התעשייה, התעסוקה והשכר של העובדות והעובדים בטווח הארוך".

בנושא תביעתה של חסידות גור להחרים את מפעל הזכוכית הוותיק משום שהוא עובד בשבתות, אמר כהן: "אני מאמין בשמירה על הסטטוס קוו, והמפעל הזה עובד כך עשרות שנים. אני קורא לכולם להמשיך לקנות פניציה. זה כחול לבן, זאת תוצרת ישראלית. החברה מתקדמת למתווה 'גוי של שבת', וצריך להבהיר שכל יצרניות הזכוכית בעולם עובדות 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע". 

ואולם, למרות הצהרת השר כאילו הגיע עם פניציה להסדר - כבר ב-2010 זכתה פניציה למענק של 15 מליון שקלים, בתנאי שיהפוך למפעל העוסק ביצוא. על פי חוק, אם הם אינם עומדים בתנאים, עליהם להשיב את המענק למדינה. פניציה לא עמדה בתנאי היצוא בין היתר בשל גורמים שלא תלויים בה, כמו פריצתו של האביב הערבי וחוסר הנכונות של מדינות כמו ירדן או מצרים לרכוש את מוצריה. לאחרונה החליט משרד הכלכלה לוותר על הדרישה להשבת המענק. חשוב להדגיש כי בין המענק הזה, ובין מאבקי השבת על גבה של פניציה, אין כל קשר. חרם השבת עוד לא נפתר ומכירות פניציה ממשיכות לסבול ממנו.

מסיבת העיתונאים בירוחם. מימין: ראש עיריית דימונה, בני ביטון; שר הכלכלה אלי כהן; יו"ר מועצת ירוחם, טל אוחנה; מנכ"ל משרד הכלכלה  שי רינסקי ויו"ר רשות ההשקעות, נחום איצקוביץ
מסיבת העיתונאים בירוחם. מימין: ראש עיריית דימונה, בני ביטון; שר הכלכלה אלי כהן; יו"ר מועצת ירוחם, טל אוחנה; מנכ"ל משרד הכלכלה שי רינסקי ויו"ר רשות ההשקעות, נחום איצקוביץצילום: אליהו הרשקוביץ

מי אוהב את השבת?

בסוף אפריל נודע כי חסידות גור, ובעקבותיה חסידויות נוספות בעולם החרדי, החליטו להחרים את תוצרת מפעל הזכוכית פניציה, משום שבמפעל מותקן תנור הפועל בשבת. מפעל פניציה מייצר בקבוקי זכוכית, לרבות בקבוקי יין, המשמשים את מרבית היקבים הישראלים הכשרים. המפעל הוקם ב–1934, והתנור הענק המשמש להתכת הזכוכית עובד בו מאז ומעולם שבעה ימים בשבוע, 365 יום בשנה — כולל יום כיפור. אי-אפשר לכבות את התנור, מלבד פעם בעשר שנים כאשר יש צורך להחליפו בתנור חדש. מסיבה זו הציגו החרדים דרישה חדשה: כל התוצרת שנובעת מפעילות התנור בשבת תושלך ולא תימכר. המשמעות – הפסד של 70 מיליון שקל בשנה. הדבר מאיים על המשך קיומו של המפעל הוותיק, המעסיק 240 עובדים ואינו יכול לעמוד בהפסדים עמוקים כאלה.

בהמשך הציעו החרדים כי בשבת יועסקו אך ורק עובדים שאינם יהודים, הצעה שאומצה על ידי המפעל – ואולם בפניציה אומרים כי נדרשות שנתיים־שלוש להכשיר מייסטר שיידע להפעיל את התנור — ובכל מקרה המשמעות היא החלפת 60 עובדים יהודים לפחות בעובדים שאינם יהודים, כלומר פיטורים של עובדים קיימים.

כחלק מההסדר שיאפשר את המשך קיום המפעל, יתיר משרד הכלכלה לפניציה לא לעמוד ביעדי היצוא הממשלתיים שנקבעו לה לצורך קבלת מענקים – ובתמורה תתחייב פניציה לא לפטר את העובדים בחמש השנים הבאות.

בנושא סגירתו הצפויה של מפעל אמיליה קוסמטיקס בירוחם, אמר כהן: "נפגשנו עם העובדים ודיברנו עם ההנהלה, אנחנו מוכנים לבחון כל מתווה אך עד כה עדיין לא הוצגו לנו תוכניות". לדבריו, "מתחילת 2017 העברנו באופן ישיר למחוז הדרום 596 מיליון שקל, מתוכם 270 מיליון שקל למפעלים. רמת האבטלה במחוז נמוכה ביותר, פחות מ-4%".

חברת אמיליה פיתוח, המחזיקה במפעל הטואלטיקה אמיליה קוסמטיקס בירוחם, הודיעה בתחילת החודש כי הוא צפוי להיסגר ו-250 עובדיו יפוטרו.

בהודעה לבורסה, מסרה החברה כי ההחלטה התקבלה בלב כבד ולאחר בחינה מעמיקה, בין היתר בשל צמצום בכמויות הייצור, הנובע בעיקר מיבוא מתחרה. גורמים נוספים הם שחיקת מחירי המכירה בשוק המקומי, התייקרות בתשומות הייצור, כולל עלייה בשכר העבודה, וכן החמרת דרישות הרגולציה. נטען גם כי הסרת המכסים על מוצרים מחו"ל הזיקה למפעל. כל אלה גרמו לשחיקת הרווח התפעולי של המפעל בירוחם.

סגירת המפעל תסב לחברה נזק של 25 מיליון שקל. על פי ההודעה, הנהלת החברה הונחתה להבטיח את המשך ההתחייבויות הקיימות והעתידיות כלפי הלקוחות. כמו כן הציעה ההנהלה לוועד העובדים להיכנס למשא ומתן מיידי לסיכום תנאי הסגירה. באמיליה עובדים כ-250 איש, רובם נשים מבוגרות תושבות ירוחם.

מפניציה נמסר בתגובה: "אנו מודים לשר הכלכלה אלי כהן, מנכ״ל משרדו שי רינסקי, מנהל מרכז השקעות נחום איצקוביץ, וראשי הערים ירוחם ודימונה, על הסיוע הצמוד והתמיכה אותה אנו מקבלים. מדובר באישור אי-החזרת מענק שניתן לפניציה ממרכז ההשקעות על תכנית שהוגשה כבר ב-2010, צעד מוערך המסייע להמשך קיומה ולפעילותה של פניציה בירוחם.

עוד הוסיפו כי "לצערנו לא הושג עדיין הסדר בסוגיית השבת מול חסידות גור, למרות המתווים הרבים שהוצעו ומאמצים רבים המושקעים בעניין. גם כאן אנו פועלים ללא לאות עם כלל הגורמים למציאת המתווה המתאים לכל הצדדים וכן בסיוע שר הכלכלה וצוות משרדו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker