הסערה בדרך: תחזיות הצמיחה והגירעון החדשות של האוצר

משרד האוצר מעדכן לרעה את תחזיותיו וצופה צמיחה של 3.1% בשנה - וגירעון של 3.5% ■ באוצר יבקשו מהממשלה לא לנצל את הרזרבה שנשמרה בתקציב 2019 - אבל גם לאחר מכן הגירעון יחרוג מהיעד ■ הצעות לקיצוצים או העלאות מסים ימתינו לממשלה הבאה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

במשרד האוצר מעריכים כעת כי הצמיחה ב-2019 תהיה איטית יותר מהתחזית הקודמת של המשרד, מיוני האחרון - 3.1% במקום 3.4%. בעקבות זאת, יבקש משרד האוצר מהממשלה בישיבתה הקרובה להחליט כי הרזרבה המיוחדת שנשמרה בתקציב 2019, בסך כ-1.5 מיליארד שקל, לא תנוצל.

גם לאחר שמביאים בחשבון את אי-ניצול השימוש ברזרבה, צופים במשרד האוצר כי הגירעון ב-2019 יגיע ל-3.5% מהתמ"ג - בעוד יעד הגירעון בתקציב הוא 2.9%. בינתיים הממשלה לא תתבקש לאשר קיצוצים או העלאות מסים כלשהם - שיוצגו רק לממשלה הבאה, כשתקום לאחר הבחירות.

הפחתת תחזית הצמיחה תלווה בהורדת תחזית ההכנסות ממסים ומאגרות בכ-4.7 מיליארד שקל, וכן בהפחתה של התחזית ל"הכנסות האחרות" בכ-1.8 מיליארד שקל, בגלל צעדים מניבי הכנסות שהובאו בחשבון בתקציב, אך ביצועם ירד בינתיים מעל הפרק. במקביל לכך, הוצאות הממשלה צפויות לעלות על התחזית בתקציב, בין השאר בגלל גידול בהעברות של משרד האוצר למוסד לביטוח לאומי ובהוצאות בגין ניצולי השואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker