מבקר המדינה לקראת סיום כהונתו: "לפי סמוטריץ', הייתי צריך לבדוק רק את יציאת מצרים"

כהונת המבקר יוסף שפירא אמורה להסתיים ביולי ■ לוח הזמנים לבחירת המבקר הבא לוט בערפל בגלל התפזרות הכנסת ■ בינתיים הוא מגיב על הניסיונות להחלשת מעמדו והמתקפות על מוסדות שלטוניים נוספים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מבקר המדינה יוסף שפירא
מבקר המדינה יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, התייצב היום (שני) לדיון פרידה בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. הדיון נערך לקראת התפזרותה של הכנסת ה-20, וגם לקראת סיום כהונתו של שפירא.

החוק קובע כי בחירת המבקר צריכה להיעשות 90-30 יום לפני תום הכהונה שלו. כהונת שפירא צפויה להסתיים ביולי הקרוב, שבע שנים לאחר שנכנס לתפקידו. בעקבות התפזרות הכנסת והבחירות שייערכו באפריל, לוח הזמנים לבחירת המבקר הבא אינו ברור.

"תיפקדת בתקופה קשה ומורכבת, ותחת איומים", אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ שלי יחימוביץ', לשפירא. "כל הזמן היתה מונחת על השולחן הצעת חוק, שמטרתה לקלף אותך מכל סמכויותיך כמבקר ולהחליש מאוד את מוסד ביקורת המדינה", הוסיפה יחימוביץ' ביחס להצעת החוק שניסה לקדם ח"כ בצלאל סמוטריץ'.

"לשיטתו של אותו חבר כנסת, אני צריך להכין דו"חות על יציאת מצרים", אמר שפירא. לדבריו, "בסיכומו של דבר, לאחר שש שנים וחצי בתפקיד המבקר, אני חושב שגם המבוקרים עצמם הבינו את החשיבות בדו"חות רבים שעשינו".

על הניסיונות להחלשת מעמדו והמתקפות על מוסדות שלטוניים נוספים, אמר שפירא: "מי שמעמיד את עצמו לבחירה לתפקיד המבקר חייב להיות איתן בדעתו, ולא ללכת שבי אחר רוחות הביקורת על המבקר והניסיונות להצר את צעדיו. נשיאת בית המשפט העליון עומדת ללא מורא בפני הניסיונות להחליש את מערכת המשפט. גם היועץ המשפטי לממשלה הוא שומר סף שלא נכנע לניסיונות להחלישו, לפי החלטותיו עד היום, ואני בטוח שגם ימשיך בכך".

יחימוביץ' ציינה כי היא מוטרדת מהאי-ודאות סביב בחירת המבקר הבא. "יש לא מעט פוליטיקאים שהיו שמחים אם פתאום לא היה מבקר", אמרה. "אני מחכה לתגובות של היועץ המשפטי לממשלה ושל יו"ר הכנסת על מכתב שהעברתי להם בנושא, שבו הצעתי בין השאר לשקול הארכה של כהונתך".

שפירא אמר כי החוק אינו מאפשר הארכה של כהונת המבקר, אבל מקציב לו שלושה חודשים לאחר תום כהונתו כדי לחתום על דו"חות ביקורת שהתחיל לערוך בעת כהונתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker