מנכ"ל הרכבת פורש - יסיים תפקידו בתוך שלושה חודשים

עד לפרישתו של שחר איילון אמורה ועדת איתור למנות מנכ"ל חדש ■ ברקע: מתיחות עם יו"ר הרכבת דן הראל והליך ההדחה שיזם נוכח מצבה הפיננסי הכושל של החברה

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שחר איילון, מנכ"ל הרכבת
שחר איילון, מנכ"ל הרכבתצילום: ניר קידר

מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון, יסיים את תפקידו בחברה בתוך שלושה חודשים. כך סוכם לאחר הידברות בינו לבין יו"ר החברה, דן הראל. 

עם ההכרזה על הבחירות, התעורר קושי משפטי שעשוי לעכב את תהליך איתור המנכ"ל החלופי בחצי שנה לפחות. מינוי מנכ"ל חדש מצריך אישור של שני שרים בממשלה (התחבורה והאוצר) ומינויים בממשלת מעבר מצריכים אישור של היועץ המשפטי לממשלה, בעקבות חשש למינוי פוליטי, על פי חוק רשות החברות.

בחוזר הנחיות של היועץ המשפטי לממשלה שעודכן ב-2017 נכתב כי "אם הליך איתור המנכ"ל נמצא בעיצומו 'במועד הקובע' (הכרזת בחירות), התקבלו ההחלטות על אופי ההליך, הקריטריונים והמשקולות, וכן חלף המועד האחרון להגשת המועמדויות - ניתן להשלים את הליך המינוי, בכפוף לבדיקת הרשות בדבר תקינות ההליך. עם זאת, לא ימונה בתקופה זו מנכ"ל שהוא בעל זיקה אישית, פוליטית או עסקית לשר משרי הממשלה. במקרים אחרים יש להימנע ממינוי של קבע ויש לפעול למינוי מנכ"ל בפועל".

סיבות נוספות שהובילו להידברות הן הכרזתו של איילון כי אינו מתכוון לוותר על תפקידו, והוא אף שלח מכתב חריף לדירקטוריון לפני כשבוע באמצעות עורכי הדין שלו אלירם בקל ועודד גזית.

לכך הצטרפה עתירת ההסתדרות שהוגשה אתמול במטרה לאפשר לנציגי העובדים להשתתף בשימוע להדחתו של המנכ"ל. השופט, מגן אלטוביה, דחה את דרישת ההסתדרות לאפשר לנציגי העובדים להשתתף בשימוע למנכ"ל הרכבת.

דן הראל וישראל כ"ץ
דן הראל וישראל כ"ץצילום: מוטי מילרוד

השופט אלטוביה השיב לעתירה והסביר כי הוא "רואה את החשיבות שראה המחוקק במעורבות עובדי החברה". השופט הוסיף כי הוא "מתקשה שלא להסכים עם עמדת הדירקטוריון המונעת את השתתפות העובדים בדיון כי מעורבות עובד בחברה במינויו ובכלל זה בפיטוריו של מנכ"ל החברה נגוע אינהרנטית בניגוד עניינים".

הרקע: מצב פיננסי כושל ברכבת וקרב האשמות בין מנהליה

ההאשמות שהוטחו באיילון בזימון לשימוע, נגעו למצבה הפיננסי הכושל של החברה, כפי שהתבטא בדו"חות הכספיים שלה ל-2017, העדר יוזמה ותוכניות ניהוליות, נתונים נמוכים יותר במדדי השירות, כגון רמת הדיוק בזמני הנסיעות, ניקיון ומדדים נוספים. 

על פי הגורם, מעבר לעובדה שמדובר בטענות שאינן מדידות, הטיעון מעלה שאלה לגבי אחריותו של הדירקטוריון עצמו למצבה הכושל של החברה. חברי הדירקטריון היו חשופים לאורך כל תקופת כהונתו של איילון לנתוני החברה, ולא דרשו בשום שלב תוכנית אסטרטגית או יוזמה אחרת שיכולה היתה למנוע מהחברה להגיע למצבה הנוכחי - כפי שהתבטא בדו"חות.

ואולם איילון טען מצדו כי ההתנהלות סביב הדחתו הייתה כ"מחול שדים" שמאחוריו עומד ״לא אחר מאשר מר הראל" (יו"ר החברה). "ההחלטה נעדרת כל בסיס עובדתי או משפטי והיא פסולה מעיקרה" כתבו עורכי דינו של איילון. "בלהיטותו להביא להפסקת כהונתו של מר איילון, הביא כבר מר הראל על עצמו ועל כלל חברי 12 הדירקטוריון תסבוכת משפטית לא פשוטה, אשר הולכת ומתעצמת". איילון התייחס במכתב לכך שרכבת ישראל, כחברה מדווחת, לא מסרה הודעה לרשות לניירות ערך על ההתפתחויות סביב תהליך העמדתו להדחה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker