ראשי הקואליציה החליטו: בחירות ב-9 באפריל; הבורסה הגיבה בירידות חדות

בחירות 2019 - בתום פגישה של ראשי הקואליציה, נמסר: "מתוך אחריות תקציבית ולאומית החליטו ראשי מפלגות הקואליציה, בהסכמה ופה אחד, לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות"

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו
נתניהוצילום: מארק ישראל סלם

סיעות הקואליציה החליטו במפתיע על פיזור הממשלה וקיום בחירות בחודש אפריל. על רקע ההודעה, עברה הבורסה לירידות חדות. המדדים ת"א 35 ות"א 125 ירדו בכ-2%.   

"מתוך אחריות תקציבית ולאומית החליטו ראשי מפלגות הקואליציה, בהסכמה ופה אחד, לפזר את הכנסת וללכת לבחירות חדשות בתחילת אפריל לאחר קדנציה של ארבע שנים מלאות. השותפות בכנסת ובממשלה תימשך גם בתקופת הבחירות" - כך הודיע היום דובר ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר ישיבת ראשי הקואליציה. בכך הסתיימה סאגה של חודשים ארוכים. 

העילה הסופית להקדמת הבחירות היא חוסר היכולת של סיעות הקואליציה להעביר חוק גיוס סביר שיוסכם על כולן. באמצע ינואר יפקע האולטימטום של בג"ץ בנוגע לחקיקת חוק זה. באופן תיאורטי - עשרות אלפי חרדים אמורים להתגייס בהמוניהם החל מיום זה. החרדים לא הסכימו לחוק גיוס שיועבר במליאת הכנסת - בלי תמיכתן - אבל בתמיכת ישראל ביתנו וסיעת יש עתיד - מהאופוזיציה. 

שני המנהיגים של האחרונות הבהירו היום כי הם לא יסכימו לשינוי של פסיק בלשון החוק. בכך יכול יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שהצהיר על כך היום מול המצלמות - להיות גאה בכך שזו הפעם השנייה שהוא מהווה את הזרז לפירוק ממשלה של נתניהו.

עם זאת ברקע אפשר לנסות ולנחש את השיקולים של כל אחד מחברי הממשלה. נתניהו שמעדיף להגיע לבחירות לפני שהוא מגיע לבית המשפט; ושר האוצר משה כחלון שמבקש להגיע לבחירות לפני שהוא מתמודד עם סערה בשווקים המשליכה על המצב הכלכלי בישראל - ומסמנת כי שנת 2019 תהיה שנה הרבה פחות ורודה מבחינה כלכלית משאר שנות הקדנציה שלו. 

כך או כך - קשה להבין מה מקור המלים "אחריות תקציבית ולאומית" הפותחות את ההודעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker