זליכה: אעתור לבג"ץ נגד ההחלטה שלא לאפשר לי לעמוד בראש הוועדה לטיפול ביוקר המחיה

בפגישה שנערכה אתמול במשרד המשפטים, הביעה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, תמיכה בעמדת היועץ המשפטי של משרד האוצר ■ שר האוצר: "זליכה מהאנשים המתאימים ביותר לראשות הוועדה. הרצון שלי למנותו לא השתנה"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון זליכה
ביני אשכנזי
ביני אשכנזי

פרופ' ירון זליכה אמר היום בגלי צה"ל כי יעתור לבג"ץ נגד ההחלטה שלא לאפשר לו לעמוד בראש הוועדה לטיפול יוקר המחיה.

אתמול (ד') נערכה ישיבה במשרד המשפטים, בהשתתפות המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, שבמהלכה פרופ' זליכה שטח את טענותיו. זילבר דחתה את הטענות והביעה תמיכה בעמדתו של היעץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, שקבע כי המינוי בעייתי עד בלתי-אפשרי מבחינה משפטית, על רקע מערכת היחסים בין זליכה לבין כמה גופים הקשורים בטבורם ליוקר המחיה במשק, ובהם מונופולים ממשלתיים ופרטיים.

במכתב ששיגרה לשר האוצר כתבה זילבר: "אין מקום לשנות מעמדת יועמ"ש משרד האוצר, ונוכח חשש לניגוד עניינים, לא ניתן למנות את זליכה לתפקיד יו"ר הוועדה הציבורית לבחינת יוקר המחיה".

קביעתה נעשתה בהמשך לפגישה שהתקיימה לבקשת שר האוצר אצל מנכ"ל משרדו שי באב"ד,  ובה נכחו זילבר, זליכה ובא כוחו עו"ד יובל יועז, יחד עם יועמ"ש האוצר עו"ד אסי מסינג והמשנה ליועמ"ש זילבר. 

זילבר פירטה את עיסוקיו של זליכה, שמעוררים חשש לניגוד עניינים: הוא נותן שירותי ייעוץ כלכלי ללקוחות שונים, בין השאר ליו"ר הסתדרות העובדים הכללית החדשה וכן לשני ועדים של שתי רשתות קמעוניות גדולות בתחום המזון.

לפי מכתבה של זילבר, זליכה טען שניתן לנטרל את החשש לניגוד עניינים בתחום המזון שכן יתן להפריד בין עיסוק הוועדה במקטע הקמעוני לבין עיסוקה במקטעי הייצור והסיטונות, ולמנוע ממנו  עיסוק במקטע הקמעונות בלבד. לדבריו זהו המקטע הפחות בעייתי היום בהקשרי יוקר המחייה.

טענה זו נדחתה אפילו על ידי מנכ"ל האוצר, שסבור כי בחינת יוקר המחיה בתחום המזון אינה יכולה להיערך במנותק מפעילותן של הרשתות הקמעוניות ומן ההשלכות עליהן, ולכן זילבר דחתה את טענה זו.

בנוסף וטען זליכה כי העובדה שהוא מנהל בימים אלו תובענה ייצוגית נגד תנובה אינה מלמדת על ניגוד עניינים, כיוון שהיא מהווה צעד ציבורי שתכליתו מאבק בגביית מחיר מופרז על ידי מונופולים, דבר שעולה בקנה אחד עם תפקידה של הוועדה הנוכחית, ומהווה "זהות עניינים".

את הטענה דחתה זילבר והסבירה: "נקודת המוצא היא שאדם המנהל תביעה נגד גורם מסוים, במקרה זה תאגיד, לא יכול לטפל בתפקידו הציבורי בעניינים הנוגעים לאותו תאגיד;  משמעות הדברים היא שבמסגרת מילוי התפקיד יידרש פרופ' זליכה להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לתנובה".

הוא אף טען כי העובדה שמינויו נפסל בשל חשש לניגוד עניינים בעוד שמינויה של עו"ד מיכל הלפרין לתפקיד הממונה על ההגבלים העסקיים לאחר שייצגה מונופולים  שונים ובהם תנובה, אושר, וכך גם מינויה של גב' חדוה בר לתפקיד המפקחת על הבנקים לאחר שכיהנה בתפקיד בכיר בבנק, מלמדת על נקיטת איפה ואיפה.

גם טענה זו נדחתה על ידי זילבר: "בעניינו של זליכה המדובר בזיקות ובעיסוקים הצפויים להימשך במהלך תפקידו כיו"ר הוועדה, שהינו תפקיד חלקי המתקיים במקביל לעיסוקיו המקצועיים האחרים מהם הוא  מתפרנס, ולכן החשש לניגוד עניינים מוסיף להתקיים בעוצמה רבה. בעניינן של עו"ד הלפרין וגב' חדוה בר, המדובר היה בזיקות שהסתיימו טרם מינוין לתפקיד ולכן ניתן היה להסדירן במסגרת הסדר ניגוד עניינים הקובע תקופות צינון בהן יוגבל עיסוקן".

מייצג עובדי מונופולים, יועץ לגופים עסקיים

זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, וכיום דקאן הפקולטה למינהל עסקים וראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו, העניק את שירותיו כיועץ וכמחבר חוות דעת כלכליות לכמה מהגופים הציבוריים והעסקיים הגדולים במשק, ובהם כאלה שלא פעם מופנות לעברם אצבעות מאשימות כנושאים בחלק מהאחריות על יוקר המחיה. זליכה משמש יועץ כלכלי ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, המייצג בין השאר עובדים במונופולים ממשלתיים גדולים - כמו חברת החשמל, נמלי הים ורשות שדות התעופה.

עוד הועסק זליכה כיועץ לוועד העובדים ברשת המרכולים מגה, וכך גם לוועד העובדים ברשת המתחרה שופרסל, ששכרו את שירותיו לייעוץ סביב העסקה שבה מכר אדוארדו אלשטיין את השליטה ברשת. כמו כן, זליכה כתב חוות דעת לטובתו של מפעל המלט הר־טוב, הנאבק ביבוא מוזל של מלט מטורקיה ומיוון, ודורש להטיל על יבוא זה היטל היצף. מנגד, הגיש זליכה תביעה ייצוגית נגד תנובה, בטענה כי ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי לגביית מחיר מופרז על שמנת מתוקה וגבינה לבנה.

ב-2012-2011 עמד זליכה בראש הוועדה להגברת התחרותיות בענף הרכב, שמינה שר התחבורה, ישראל כ"ץ. מאוחר יותר עמד גם בראש ועדה ציבורית לבדיקת המבנה הניהולי של ענף הכדורגל, ובאחרונה בראש ועדה שהמליצה על הגדלת קצבת הנכות. המינוי האחרון עורר סערה משפטית, לאחר שמשרד המשפטים מצא כי אופן המינוי של זליכה לא עמד בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

שר האוצר, משה כחלון, מסר: "הרצון שלי למנות את פרופ' ירון זליכה לראשות הוועדה לבחינת יוקר המחיה לא השתנה. הוא מהאנשים המתאימים ביותר לעמוד בראש הוועדה בזכות נסיונו המקצועי. כמובן שאכבד את חוות הדעת המשפטית בנושא מינויו. בשיחה עם פרופ' זליכה הוא יידע אותי שבכוונתו לפנות לבג"ץ. אשמח במידה שההחלטה תשתנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker