הלפרין: "אין מחלוקת על כך שאין תחרות - והבנקים מנצלים זאת כדי לתת אשראי יקר יותר"

הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, הגיעה לשימוע בפני ועדת החקירה להסדרי אשראי עם הלווים הגדולים במשק ■ הח"כים להלפרין: צאי נגד הפיקוח על הבנקים, הכריזי עליהם כקבוצת ריכוז ■ צפו בשידור החי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפרין בוועדת הטייקונים
מיכל הלפרין בוועדת הטייקוניםצילום: אמיל סלמן

הממונה על הרשות להגבלים עסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, הגיעה הבוקר (א') לשימוע בפני ועדת פישמן - ועדת החקירה להסדרי אשראי עם הלווים הגדולים במשק – ונתקלה כבר בפתיחת הדיון בתמיהה מדוע היא נמנעת מלטפל בבנקים בכל כוחה, ואינה מכריזה עליהם כקבוצה ריכוזית.

חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד) פנה להלפרין ואמר לה: "המפקחת על הבנקים היא רגולטור שבוי. אתם טועים כשאתם תולים בו את האפקטיביות שלכם כמפקח. אתם חייבים להכריז על הבנקים בהקדם כקבוצת ריכוז. אתם רגולטור עצמאי, והוכחתם את זה היטב לאחרונה במאבק שלכם מול הרשות השנייה, שבו הובלתם דעה עצמאית. לא יכול להיות שבאירוע של הבנקים אתם מתכופפים בפני המפקחת על הבנקים".

הלפרין השיבה כי "הפיקוח על הבנקים אחראי על מגוון פרמטרים, ובראשם יציבות הבנקים. אנו גם גילינו היענות ונכונות ליוזמות שונות שלנו - מטעם הפיקוח על הבנקים - כדי לקדם את התחרות ברשות הבנקאית. אבל אין ספק שהפיקוח על הבנקים אחראי על היציבות במערכת הבנקאית".

קיש: "אז למה אתם איתו? אתם לא אחראים על היציבות, אתם צריכים להוביל תחרות".

ח"כ יואב קישצילום: עופר וקנין

הלפרין: "כל עוד ניתן להתקדם יחד, נראה לנו שנכון יותר להתקדם בשתוף פעולה בין הרגולטורים, כך שישקלו את כל השיקולים יחד - ולא רק כל רגולטור את שיקוליו העצמאיים. השיקולים המשותפים יוצרים תמהיל מאוזן, כל עוד ניתן לקדם כך רפורמות. גם אם לאט, זה תהליך יותר מדוד".

קיש: "מרגע שהתחלנו את העבודה בוועדת שטרום (הוועדה להגברת התחרות במערכת הבנקאית; ח"ע) ועד לרגע זה, במשך שלוש שנים, אני, בתסכול, לא רואה התקדמות. את מדברת על השיטה של תמהיל מאוזן - ואני לא רואה תמהיל מאוזן. אני לא רואה התקדמות. הכנסת הזו עשתה מהלך דרמטי בנוגע לתחרות בין הבנקים, וכוחות השוק שאתם אחראיים עליהם פוגעים במהלך זה של יצירת תחרות. יש לך את הכלים האפקטיביים לטפל בכך. את אומרת שאת רוצה לעשות את המהלך בתיאום איתם. את צריכה להכריז על הבנקים כקבוצת ריכוז, וברגע שתכריזי כך - יש לך כלים לטפל בהם. אחרי ההכרזה תוכלי לפעול בשיתוף עם המפקחת על הבנקים והאוצר. תקבלי יותר שיתוף פעולה מאשר במצב בו את יושבת על הכסא וצופה בהתנהלות כשחקן.

"אחרי רפורמת שטרום אנו מנסים להוביל תחרות באמצעות הקמת בנק חדש. באמצעות רפורמה בתחום כרטיסי אשראי ופיתוח כלים בתחום הפינטק. מולנו יש בשוק גורמים הפועלים לסכל את זה יש היום חשיבות דרמטית שתכריזו עליהם קבוצת ריכוז ותמנעו מהם לסכל את התחרות", אמר קיש.

"בשפתך השקטה אמרת דברים שתוכנם מזעזע"

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) פנה להלפרין ושאל: "מתי הוכרז לאחרונה מונופול בישראל?"

הלפרין: "הפעם האחרונה היתה על ידי הממונה הקודם, דיוויד גילה, ב-2013-2012".

חנין: "כשהחלטתם לא לפנות אף פעם לשר הכלכלה בנוגע לבנקים, האם היה לכם ניתוח שמעיד כי לבנק הפועלים אין השפעה בשוק האשראי לעסקים קטנים או בינוניים? האם יש לכם דו"ח כתוב שבוחן את השפעתם של הבנקים על ענף האשראי למשקי בית? האם יש לכם דו"ח שבודק אם יש להם השפעה על ענף כלשהו?"

הלפרין: "לא. כן קיימים הנימוקים שפורטו בהתנגדות שהבענו למיזוג בנק מזרחי ובנק איגוד, ובהם אנו פורשים את ראייתנו בנוגע למצב בשוק הקמעוני".

חנין: "לא היה כדאי לבדוק שאין לבנקים השפעה מכרעת בענפים אלה?"

הלפרין: "אנו יוצאים מנקודת הנחה שיש להם השפעה מכרעת".

חנין: "למרות זאת, לא ניצלתם אף פעם את האפשרות שניתנה לכם להתייחס אליהם כמונופולים"

דב חניןצילום: עופר וקנין

הלפרין: "נכון".

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): "הנקודה המרכזית היא שאם הממונה על ההגבלים לא יעשה בדיקה של הכוח של הבנקים בשוק - הסיכוי שהדבר יקרה נמוך".

הלפרין: "החיים הם לא מצב בינארי של שחור ולבן. בעיני, אין די תחרות בשוק הזה".

כבל: יש אולי תחרות על שעות פתיחה, אבל האם כשאני ואשתי יושבים בבית ומנסים להבין את האבחנות בין הבנקים, התחרות מתקיימת?"

הלפרין: "אין מחלוקת ביני לבין חברי הוועדה על כך שאין מספיק תחרות בשוק האשראי הקמעוני-בנקאי, וזה מנוצל על ידי הבנקים לתת אשראי יקר יותר לעסקים הקטנים".

כבל: "אין תחרות שגורמת למישהו לשקול מעבר או לגשת לבנק זה או אחר. בשורה התחתונה, אין באמת תחרות".

חנין: "מה שגברתי אומרת הוא שהם מנצלים לרעה את המעמד שלהם. בשפתך השקטה אמרת דברים שתוכנם מזעזע. את אומרת שבתחום האשראי ועסקים קטנים, הם ניצלו את המעמד לרעה".

הכסא הריק בוועדת הטייקוניםצילום: אוליבייה פיטוסי

המאבק להגדלת כוחה של הרשות

הלפרין נכנסה לתפקידה לפני שנתיים וחצי. עם זאת, היא שימשה לפני יותר מעשור סגנית ראש הרשות להגבלים עסקיים ויועצת המשפטית של הרשות להגבלים העסקיים – בחלק מהתקופה שאליה מתייחסים דיוני הוועדה הנוכחית. בנוסף, היא שימשה קודם לכניסתה לתפקידה הנוכחי ראש מחלקת ההגבלים העסקיים במשרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות' – ובמסגרת זו טיפלה בחלק מאנשי העסקים המרכזיים במשק.

הריכוזיות של קבוצות האחזקה הגדולות במשק "נפלה בין הכיסאות" בכל הנוגע לטיפולה של רשות ההגבלים העסקיים בנושא. זאת לאור העובדה שלא מדובר בהכרח בקבוצות שהוגדרו כמונופוליסטיות במובן המסורתי של המלה. עם זאת, לאור הדומיננטיות של חלק מהקבוצות הללו בענפים שבהן הן פעלו, דוגמת ענף הסלולר ורשתות הקמעונות, ולאור העובדה שהאשראי שהן נשענו עליו התאפשר בין היתר בגלל הריכוזיות במערכת הבנקאית - מעניין יהיה לשמוע את עמדותיה של הלפרין בנושא.

בנוסף לכך, הלפרין מנהלת בימים אלה בוועדת הכלכלה מאבק להגדלת כוחה של הרשות שבראשה היא עומדת בתחום ההגבלים העסקיים – באמצעות הוספת ההגדרה של "כוח שוק בלתי סביר" לרשימת הבעיות המבניות במשק שבסמכותה להתמודד עמן. הוועדה הנוכחית עשויה להיות הזדמנות עבורה להבהיר גם את הצורך ברפורמה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker