"מפחדים מערבים בעפולה? אהלן וסהלן יא גזענים, בואו נבנה עיר ערבית חדשה"

חבר הכנסת איימן עודה אמר היום בוועידה הכלכלית של החברה הערבית: "הפשיעה פוגעת בכלכלה - אבל ארדן מסרב לשתף פעולה אתנו מטעמים גזעניים. מקווה שיחליף אותו שר שייאבק בפשיעה במגזר הערבי"

עירד עצמון שמאייר
עירד עצמון שמאייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
איימן עודה
איימן עודהצילום: אוליבייה פיטוסי

"לא המוסר, לא הצדק ולא הערכים האוניברסליים הנחו את תוכנית 922 לקידום המגזר הערבי, אלא האינטרס הכלכלי", אמר היום (רביעי) ח"כ איימן עודה בוועידה הכלכלית של החברה הערבית.

"אחד הדברים הבולטים בתוכנית היה השותפות, בפעם הראשונה, שבה אנחנו יושבים עם שר האוצר וראש אגף תקציבים. זה דבר חשוב שגם תרם ליישום התוכנית החשובה הזו. עם זאת, יש דברים שלא היתה בהם שותפות, כמו תפישה חברתית".

"הפשיעה פוגעת גם בכלכלה - אם זה הלבנת הון, פרוטקשיין או פשעים אחרים. אבל גלעד ארדן מסרב לשתף פעולה אתנו מטעמים גזעניים. אני מקווה שיחליף אותו שר אחר כדי שנוכל להיאבק בפשיעה במגזר הערבי. בתוכנית 922 לא תשמעו על מיגור העוני, על בריאות או על רווחה".

"מה שאפיין את הממשלה הנוכחית זה חוקים גזעניים, ובהם חוק הלאום. זה הפך אותנו למיעוט לאומי נרדף. הרבה יהודים בעולם היו במצב כלכלי טוב במאה הקודמת, אבל זה לא עזר להם. שיפור כלכלי ללא שיפור בתפישה כלפי הערבים עלול לפגוע בנו. 'תראו את הערבים, הם כובשים את בתי החולים' - זה עלול לגרום לגזענות נגדנו. צריך לפעול למען קידום כלכלי, אבל גם למען דמוקרטיה".

כמו כן, 170 אלף ערבים גרים בערים מעורבות. הם מחוץ לתוכנית 922, שמדברת בעיקר על יישובים ערבים. בתוכנית 922 לא כל הכסף ממומש. חלקו חוזר. אני מבקש לא להחזיר לממשלה חלק מהכסף, אלא להעביר לערים מעורבות לצמצום פערים. כבר דיברתי עם אנשי במשרד האוצר ואני חושב שעוד שבועיים נוכל להעביר את זה", אמר עודה.

לדבריו, "לפני כמה שבועות היו הפגנות בעפולה נגד מעבר של ערבים לעיר. אם אתם כל כך חוששים ששיעור הערבים בעיר יעלה, אז אהלן וסהלן יא גזענים, בואו נבנה עיר ערבית חדשה. ואני מגיש את זה בתוכנית 923. לצערי, לאחר הנכבה, כל הערים הערביות כבר אינן. אנחנו רואים שזה חשוב להקים עיר ערבית חדשה. צריך בית חולים רשמי לאוכלוסייה הערבית. מאז 1948, בנתה המדינה 700 יישובים חדשים ליהודים ואפס לאוכלוסייה הערבית. אותו דבר לגבי בית חולים רשמי".

עודה פנה למשתתפי הכנס ואמר, "כולכם מומחים. הרשימה המשותפת, גם ראשי הערים הנבחרים. אנחנו רוצים להזמין אתכם לכנס שכולם יפעלו למען תוכנית 923, שתעלה אותנו מדרגה היסטורית חשובה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker