בגלל התוספת לשוטרים: קיצוצים בביטוח לאומי ובשירות התעסוקה

גורמים במשרד האוצר טענו באחרונה כי התקציב המינהלי של המוסד לביטוח לאומי - 2 מיליארד שקל בשנה - מופרז ■ קיצוץ נוסף גם בשירות התעסוקה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין המוסד לביטוח לאומי
בניין המוסד לביטוח לאומי צילום: ניר שמול

שרי הרווחה והאוצר יורו למוסד לביטוח לאומי להפחית 13.8 מיליון שקל מבסיס תקציבו המינהלי, החל ב-2017 (הפחתה רטרואקטיבית) - כך לפי החלטת הממשלה. החלטה זו מצטרפת אל ההחלטה הכללית להפחית כוח אדם ושכר ב-0.5% ביחידות השכר וב-0.25% ביחידות המספקות שירותים. ההחלטות נועדו לפנות תקציב לתוספות שכר לשוטרים, לסוהרים ולגמלאי השב"כ והמוסד בעלות של כ-16 מיליארד שקל.

ההפחתה נובעת בין היתר ממאבק קשה שמתקיים בחודשים האחרונים בין משרד האוצר לביטוח לאומי. באוקטובר שלח סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אלון מסר, מכתב חריף למנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, שבו טען כי התקציב המינהלי (הנפרד מתקציב הקצבאות) - 2 מיליארד שקל בשנה - גבוה מדי, ויש לקצצו באמצעות תוכנית התייעלות מובנית. בביטוח לאומי טענו כי נדרשים עוד לא פחות מ-300 תקני כוח אדם עבור רפורמת הסיעוד. באחרונה קיבל המוסד 100 תקנים נוספים בתמורה להצגת תוכנית התייעלות.

ההחלטה הזאת היא נקמתו המתוקה של אגף תקציבים באוצר, שיקבל את תוכנית ההתייעלות מבלי שלביטוח הלאומי יש דרך להתנגד לה. נוסף על הקיצוץ בתקציב המינהלה יקוצצו מספר עובדים והשכר במוסד לביטוח לאומי, כמו גם בשירות התעסוקה, החל ב-2019.

הקיצוץ בשירות התעסוקה מגיע לאחר שבאחרונה איים מנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, כי אם אגף הממונה על השכר באוצר לא יחתום על הסכם קיבוצי חדש עם ועד שירות התעסוקה תיעצר תוכנית מעגלי תעסוקה - תוכנית הדגל להשבת מובטלים כרוניים לשוק העבודה. באוצר טענו כי מדובר בשימוש בחוליות החלשות בחברה כדי לטייב את תנאי עובדי רשות התעסוקה, שרק ב-2016 זכו לתוספות שכר בעקבות פעילותה של התוכנית.

במשרד הרווחה עצמו יקוצצו 13 משרות: 11 משרות עבור תעדוף הוצאות הממשלה ושתי משרות נוספות בתמורה לתוספת של 60 תקנים לפקחי הבנייה. מדובר בקיצוץ קטן יחסית למשרדי ממשלה אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker