למרות האיומים בפרידה, הממשלה ומיקרוסופט חתמו על הסכם מסגרת חדש

ההסכם יאפשר למשרדי הממשלה להמשיך לרכוש תוכנות של מיקרוסופט בתנאים מועדפים ■ משרד האוצר: ההסכם החדש אינו כרוך בתוספת עלויות לממשלה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקרוסופט
מיקרוסופטצילום: © Jacky Naegelen / Reuters/ר

משרד האוצר חתם על הסכם מסגרת חדש עם מיקרוסופט, חרף האיומים שהשמיע בחודשים האחרונים, שלפיהם ינתק את ההתקשרות רבת השנים עם החברה. ההסכם יאפשר למשרדי הממשלה לרכוש תוכנות של מיקרוסופט ושירותים נלווים בתנאים שנקבעו בו.

לפי מינהל הרכש הממשלתי שבאגף החשב הכללי באוצר, ההסכם שומר על הסכום הקיים של ההוצאה הממשלתית על מוצרי החברה הנכללים בו – העולה על 100 מיליון שקל בשנה. במשך המשא ומתן עם מיקרוסופט טענו במשרד האוצר כי החברה מעלה דרישות שהיו מביאות לגידול של עשרות אחוזים בהוצאה זו.

באוגוסט האחרון הכריז משרד האוצר כי אין בכוונתו לחדש את ההסכם הקיים עם מיקרוסופט, שיפוג בסוף 2018. במשרד אף החלו בהליכי הכנה שנועדו לאפשר ליחידות הממשלה להסתדר בלי מוצרי החברה, או לרכוש אותם מחוץ להסכם המסגרת שעליו חתום מינהל הרכש.

לאחר ניתוק המגעים, חודש הקשר בין מינהל הרכש לחברה, ובממשלה שבעי רצון מההסכם החדש שהושג בעקבות זאת. ההסכם משמר את הזכויות של הממשלה במוצרים של מיקרוסופט שנרכשו במרוצת השנים.

ההסכם הקיים בין האוצר למיקרוסופט נכנס לתוקף ב-2013, וחודש ב-2016 תוך מימוש אפשרות להארכתו. ההסכם חל על מערכת ההפעלה ווינדוס (Windows), תוכנות אופיס (Office) ותוכנות לשרתים המשמשות את יחידות הממשלה.

העבודה שנעשתה במשרדי הממשלה בחודשים האחרונים עשויה להביא לכך שבעתיד, כשיחידות ממשלתיות יבקשו לרכוש מערכות תפעוליות, כגון שרתים – ייערכו מכרזים תחרותיים שבהם תתמודד מיקרוסופט מול ספקים אחרים. לעומת זאת, בתחום התוכנות למשתמשי קצה צפויה מיקרוסופט לשמור על המונופול שלה במשרדי הממשלה, בדומה למצב במגזר הפרטי.

מנהל מינהל הרכש באגף החשב הכללי במשרד האוצר, גל אמיר, אמר באוגוסט, לאחר הפסקת המשא ומתן עם מיקרוסופט, כי החברה "מבקשת לשנות את תצורת העבודה ולעבור למודלי רישוי שאינם עונים על צורכי הממשלה, ויביאו בהכרח לגידול של עשרות מיליוני שקלים בשנה בהוצאה הממשלתית". בממשלה חששו כי כוונתה של מיקרוסופט להציע תוכנות במודל של חכירה, במקום מודל של בעלות, תוריד לטמיון את הכספים שכבר הושקעו ברכישת תוכנות – וסירבו להגדיל את התשלומים למיקרוסופט מבלי לקבל תמורה הולמת בכמות המוצרים המסופקת או באיכותם.

כבר אז העריכו בענף המחשוב כי לכל הפחות בתחום מערכות ההפעלה למחשבים אישיים, הממשלה תגיע בסופו של דבר להסכמות עם מיקרוסופט. בעבר ניסתה הממשלה לגשש בדבר אפשרויות להפסקת השימוש בתוכנות החברה, וב-2010 אף מונתה ועדה ממשלתית לבחינת חלופות. קדמו לכך שנים ארוכות שבהן קהילת הקוד הפתוח ניסתה לשכנע את גופי הממשלה להיגמל מההתמכרות שלהם למוצרים של ענקית התוכנה מארה"ב.

"בשנים האחרונות נראה שהממשלה, בלית ברירה קיימת, מהדקת את קשריה עם מיקרוסופט", הסבירו בממשלה כבר לפני כשמונה שנים. "המחיר הכלכלי לכך הוא עצום. ככל שהזמן עובר, תהליך ההתנתקות ממיקרוסופט, לכשיגיע, יהיה קשה יותר ויקר יותר. בנוסף, תהליכי המשא ומתן עם מיקרוסופט נעשים אינטנסיביים וקשים, מפני שמיקרוסופט מודעת היטב להיעדר התחרות בשוק, וכן לתלות של משרדי הממשלה השונים במוצריה השונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker