חגי עמית
חגי עמית

שלושה ימים אחרי שמשטרת ישראל הודיעה כי קיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין של שישה מכוכבי תיק 3000 - התיק במסגרתו קיימים חשדות כבדים לשחיתות בתהליך שבו נרכשו כלי שיט במיליארדי שקלים - שלח אמש (א') שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, מכתב ליועץ המשפטי לממשלה (היועמ"ש), אביחי מנדלבליט, שבו מתח ביקורת נוקבת על התנהלותו.

יעלון מגדיר במכתבו את הפרשה כפרשת השחיתות החמורה בתולדות המדינה. ואולם החלק המעניין במכתבו מופיע בסופו: בשורה האחרונה של המכתב יעלון שואל מדוע מנדלבליט הכריז כבר בתחילת הדרך - עם חשיפתה הראשונית של הפרשה - כי נתניהו אינו מעורב בפרשה, אף שהיו בידיו שני מסמכים המעידים כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה מעורב בתהליכי הרכש מטיסנקרופ.

המסמך הראשון אליו מתייחס יעלון במכתבו הוא מסמך הנמצא בידי החוקרים ומפרט דרישה שהגיעה מצד ראש הממשלה להגעה למצבת של תשע צוללות, אף על פי שמערכת הביטחון כולה באותה תקופה - חיל הים, המטכ"ל, משרד הביטחון והמטה לביטחון לאומי - התעקשה כי יש צורך בחמש צוללות בלבד. המשמעות של הפרש זה היא רכש במיליארדי שקלים מהמספנות הגרמניות של טיסנקרופ.

המסמך השני שאליו מתכוון יעלון הוא טיוטת מזכר הבנות שעליו התכוון נתניהו לחתום עם הגרמנים - ללא דיון בקבינט ובניגוד לעמדת כלל מערכת הביטחון - שבו הוא התחייב לרכש שלוש צוללות ועוד שתי ספינות נגד צוללות.

יעלון כזכור הודח ב-2016 מתפקידו כשר הביטחון על ידי נתניהו - והוחלף באביגדור ליברמן. בתקופתו כשר ביטחון הוא התנגד באופן נחרץ לעסקה לרכישת הצוללות, שקידם נתניהו. עם הדחתו הוסר מכשול ניכר מקידום העסקה לרכישת הצוללות מהתאגיד הגרמני טיסנקרופ. יעלון אמר בעבר בפומבי כי אם לא היה מתנגד ובולם את עסקת הצוללות, ככל הנראה היה מכהן עד היום כשר הביטחון.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

יעלון למנדלבליט: מדוע ריבלין לא העיד?

יעלון גם טוען במכתבו כי ניהול החקירה בפרשה מעלה את השאלה אם לא נעשה ניסיון מכוון לא לחשוף את כל האמת בפרשה, ואומר כי ניסיונותיו להציג בפני היועמ"ש את גרסתו המלאה בנוגע לפרשה ואת שאלותיו והשגותיו - נתקלו בתגובה כי הדבר אסור.

עוד מזכיר במכתב יעלון כי הוא זומן למסור עדות במשטרה בדצמבר 2016, וכי הוא למד שכבר בשלב זה של החקירה - לפני כשנתיים - נמצאו בידי החוקרים מסמכים המעידים כי בכוונת נתניהו להוביל את ישראל לסדר כוחות של תשע צוללות. יעלון מציין כי עמדת נתניהו וכוונתו לחתום על מזכר הבנות עם גרמניה - בלי להתייעץ עם הקבינט - הביאה לעימות בינו לבין ראש הממשלה.

הוא מעלה בפני מנדלבליט את השאלה מדוע נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהיה מעורב במגעים עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, במסגרתם הוא ניסה להבין מדוע הגרמנים מוכרים צוללות גם למצרים - לא התבקש להעיד בחקירת הפרשה.

שר הביטחון לשעבר שואל את מנדלבליט מדוע בעקבות תחקיר הצוללות שפורסם בערוץ עשר הוא מיהר להכריז כי "אין חשד לפלילים בפרשה". הוא מבהיר כי הוא פנה למנדלבליט ולמרות זאת האחרון היסס תקופה ארוכה בפתיחת חקירה - וגם אחר כך הוא הורה על ביצוע "בדיקה" ולא חקירה.

עוד שואל יעלון מדוע היועמ"ש גרר רגליים במשך חודשים ארוכים בטרם הוציא צו חיפוש למשרדו של מיקי גנור - ומדוע לא הוציא צווי חיפוש למשרד ראש הממשלה, המטה לביטחון לאומי ומשרד עורכי הדין שמרון, מלכו ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker