ממשלת רוסיה תבדוק אם עוד עשרות אלפי עולים המתגוררים בישראל זכאים לפנסיה

האמנה בתחום ביטחון סוציאלי בין רוסיה לישראל נכנסה לתוקף לפני כשנה, ועד כה שולמו לעולים בישראל קצבאות בסך כ-13 מיליון שקל שהעבירו הרוסים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עולים מרוסיה
עולים מרוסיה מציינים את יום הניצחון על גרמניה הנאציתצילום: אליהו הרשקוביץ

המוסד לביטוח לאומי שילם עד כה לעולים מרוסיה קצבאות פנסיה שהעבירה ממשלת רוסיה בסך 3.6 מיליון דולר (כ-13 מיליון שקל) - כך אומרים במשרד העבודה והרווחה. הכספים שולמו מכוח האמנה בתחום ביטחון סוציאלי בין רוסיה לישראל, שנכנסה לתוקף לפני כשנה.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, נפגש אתמול (ד') עם מקבילו הרוסי, מקסים טופילין, ודן עמו בשיפור של שיתוף הפעולה ביישום האמנה ובאפשרות להנגיש דיגיטלית את הטפסים שהזכאים נדרשים למלא. עד כה אושר תשלום קצבאות לכ-12.6 אלף אזרחים, מתוך כ-100 אלף זכאים פוטנציאליים, לפי הערכות. השרים סיכמו כי הביטוח הלאומי יעביר רשימה של כ-73 אלף עולים כדי שתיערך בדיקה מזורזת של זכאותם. הזכאים, אומרים במשרד הרווחה, מקבלים פנסיה של 100-70 דולר בחודש.

חיים כץצילום: אלכס קולומויסקי

האמנה עם רוסיה נכנסה לתוקף באוקטובר 2017, ומסדירה תשלום של קצבאות מסוימות למי שצברו זכאות לכך ברוסיה ומתגוררים כיום בישראל. היא אינה חלה על מי שעלו ממדינות אחרות בבריה"מ לשעבר. קבלת הפנסיה אפשרית לגברים מגיל 60 ונשים מגיל 55 שהיו מבוטחים ברוסיה במשך יותר משנה.

כץ אמר: "לרוב העולים אין קצבת פנסיה משמעותית, אם בכלל, והגמלה תורמת לשיפור ניכר במצבם הכלכלי. רוסיה עובדת בצורה נפלאה אתנו, אינה מערימה קשיים ופועלת לקצר את התהליך".

אמנות בין מדינות בתחום הביטוח הלאומי מסדירות תשלומים של דמי ביטוח לאומי וזכאות לקצבאות למי שנעים בין המדינות - ובכלל זה עובדים המוצבים במדינה זרה באופן זמני, וגם מהגרי קבע. ישראל חתומה על כאלה עם אוסטריה, אורוגוואי, איטליה, בולגריה, בלגיה, בריטניה, גרמניה, דנמרק, הולנד, נורווגיה, סלובקיה, פינלנד, צ'כיה, צרפת, רומניה, רוסיה, שוודיה ושווייץ. עם קנדה חתומה ישראל על אמנה מצומצמת, המסדירה מניעת כפל תשלום דמי ביטוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker