גפני נגד אורי אריאל: עוצר תקציבים למשרד החקלאות עד שיועבר כסף למכון וולקני

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הודיע כי לא יעביר כסף למשרד החקלאות, עד שהשר אורי אריאל יעביר 30 מיליון שקל למכון ■ על המכון הושת קיצוץ של 55 מיליון שקל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכון וולקני בבית דגן צילום: תומר אפלבאום

המאבק על עתידו של מכון וולקני לא מתקרב לפתרון: יו"ר ועדת הכספים, משה גפני (יהדות התורה), ממשיך להתייצב לצד חוקרי המכון, המתנגדים לקיצוץ שמשרד החקלאות, בראשות השר אורי אריאל, מעוניין להשית עליהם. היום (ג') חלה הסלמה בעימות: בדיון בוועדת הכספים הכריז גפני כי הוא מחייב את משרד החקלאות להעביר 30 מיליון שקלים למכון, ועד שלא יעשה כן - הוא ימשיך לעכב העברת כספים למשרד.

"ברור לגמרי שבמשרד החקלאות רוצים לסגור את מכון וולקני. ההחלטה שלנו היא שמעבירים 30 מיליון שקל למכון. אם בתוך שבועיים לא תהיה לכם תשובה חיובית בנושא, אל תבואו לכאן", אמר גפני.

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס): "אם המדינה התפארה במשהו בכל שנות קיומה זה הפיתוח החקלאי. עד היום ראש הממשלה מתפאר בכך בכל מקום בעולם והכל בזכות המכון הוולקני. זו טעות אסטרטגית של מדינה שמקצצת במכון שלוקח אותה קדימה בכל מיני תחומים בחקלאות. החקלאות צריכה טיפול מתמיד. לא צריך להוסיף אסונות ידי אדם למצב הקשה גם ככה של החקלאות. אסור לתת לזה יד".

מולם ניצב השר אריאל, שהגיב לאחר הדיון: "עיכוב בהעברת כספים למשרד החקלאות ומניעתם, הוא עיכוב ומניעה של כספים לחקלאים ולמחקר החקלאי. בעקבות החלטות יו"ר ועדת הכספים, ארגונים כמו השומר החדש נפגעים משמעותית. גפני אישר את תקציב משרד החקלאות 2019 בעבר ואין שום סיבה לעכב העברת כספים לחקלאים".

במכון וולקני טוענים כי משרד החקלאות מקצץ 75% מתקציבם ולמעשה גוזר דין מוות על פעילות המחקר של המוסד. זהו קיצוץ של כ-55 מיליון שקל בתקציב המכון ב-2019, שצפוי להביא לשיתוק בפעילותו. אלי פיינרמן, מנהל המכון, הצהיר בדיון כי לא יוכל לקיים פעילות תחת הקיצוץ, וכי משרד החקלאות זורה חול בעיניים כשהוא מצביע על תקציבים אחרים כתוספת לתקציב המכון.

במשרד החקלאות טוענים כי בפועל זהו קיצוץ נמוך הרבה יותר. כל אחד מהצדדים עורך חישוב אחר של גובה הקיצוץ. לפי חוקרי המכון, סכום הקיצוץ הוא 38 מיליון שקל מתקציב מינהלה, המגיע בסך הכל ל-55 מיליון שקל. מנגד, לפי משרד החקלאות, זהו קיצוץ של 38 מיליון שקל – שיש להביט עליו כשיעור מכלל תקציב המכון.

במשרד החקלאות מסבירים גם כי עקב אי רצונם לקצץ בפעילות המחקרית או בשכר העובדים במכון, האפשרות היחידה שנותרה בידיהם היא קיצוץ בתקציב המנהלה.

בנוסף לכך, במשרד החקלאות מסבירים כי אחרי כמה שנים שבהן נערך קיצוץ ביתר אגפי משרד החקלאות ולא במכון וולקני, הצעד הנוכחי מהווה בסך הכל איזון של קיצוצים מהם המכון ניצל בשנים הקודמות.

במכון וולקני אומרים כי לאמירה, שלפיה זהו רק בקיצוץ בתקציב המנהלה אין משמעות, שכן מהלך כזה מטבעו יפגע במחקר. לחוקרים אין אפשרות לחקור ללא תקציב למים או לחשמל.

ברקע לדברים ניצבת תוכנית הממשלה להעתיק את מכון וולקני לצפון, שמעוררת התנגדות בקרב החוקרים ומחזקת מבחינתם את דעתם - שלפיה יש מדיניות מכוונת לייבוש המכון עד שהחוקרים ישלימו עם המעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker