חגי עמית
חגי עמית

מושב החורף של הכנסת עלול להיות קריטי למשק - כך הזהיר היום (ב') ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור. לדבריו, "המשק לא יוכל לשאת עוד על גבו הוצאות שאינן מגובות באחריות כלכלית".

לדברי מרידור, "מושב זה, ברמה הכלכלית, עלול להיות נקודת הפיתול. עלינו לעמוד על המשמר, וביחד עם משרדי הממשלה, אני משוכנע שנוכל לאתגר".

מרידור ניצל את יום העיון השנתי של אגף התקציבים, המוקדש לזכרם של עובדי האגף שנפלו במלחמת יום הכיפורים, כדי להזהיר מפני זחיחות שעלולה לתקוף את הפוליטיקאים בגין מצבו הטוב של המשק, ומפני נטיית חברי הכנסת להיכנס בחודשים הקרובים לכלכלת בחירות חסרת אחריות.

"הימים האלה מורכבים לאגף התקציבים. הבשורות הטובות - המשק הישראלי נמצא במצב טוב, אולי הטוב אי פעם: החוב נמוך מאי פעם ונושק ל-60% -  חלקכם בוודאי זוכרים איך בתחילת שנות ה-2000, כשהייתי חדש מאוד באגף, היינו ביחס חוב של כ- 100% ושמו אותנו באותה השורה עם ארגנטינה. כיום האבטלה נמוכה מ-4% ושיעורי התעסוקה גבוהים; הצמיחה שלנו היא בקצב של 4.2% בחציון הראשון של השנה", אמר.

שאול מרידור, ראש אגף התקציבים במשרד האוצרצילום: אמיל סלמן

ואולם מרידור הוסיף: "כשהבשורות טובות, קל לכולם לאמץ קונספציה - המצב טוב וימשיך להיות טוב. למשל, הרבה אנשים מופתעים שאין הפתעות בהכנסות המדינה". מרידור השווה בין השאננות הביטחונית שקדמה למלחמת יום הכיפורים, לשאננות הכלכלית השוררת במשק כיום.

"אנחנו, הכלכלנים, בדרך כלל יודעים לנתח בצורה טובה מאוד משבר שקרה, את הסיבות שגרמו לו, את הדברים שאפשר וצריך היה לקדם ולמנוע על מנת שלא יתרחש, או כדי שנזקיו ימוזערו ואפילו מה יש לעשות כדי למנוע את הישנותו. מעטים הכלכלנים שיודעים במדויק לחזות מהו המשבר הבא ומתי יקרה", אמר.

לדבריו, "דבר אחד כולנו יודעים - הכלכלה יודעת עליות וירידות. אחד התפקידים המרכזיים של האגף במארג הממשלתי הישראלי הוא למצות את התקופות הטובות ולהתכונן לרעות, וכשאלה מגיעות, לקצר אותן ולהמעיט מההשפעה הרעה שלהן על המשק". 

מרידור אמר כי "התקופה הנוכחית שבה אנו מדווחים על מערכת פוליטית הרוחשת שמועות ותוכניות לבחירות, אף שלא הוכרזו רשמית, אינה פשוטה לאגף ומתאפיינת בכך שהשחקנים הפוליטיים מתארגנים לקראתן. כמו בכלכלה, גם פה, לציפיות יש השלכה ישירה על הפעולות. אלה הם זמנים שבהם עבודתנו מאותגרת יותר, אך תפקיד האגף - השמירה על הכללים הפיסקליים, ועל הקופה, מקבל משנה תוקף. אגף התקציבים ידע להתמודד בתקופות אלה, ויוכל להן גם בעתיד".

עוד הוסיף: "חשוב שנזכור כי היותנו משרתי ציבור - מהות שמותקפת לאחרונה לא מעט מכל מיני כיוונים - מחייבת אותנו מחד להיות מקצוענים, להצביע על ההשלכות של מהלכים, להגיד את דעתנו ולהשפיע ככל הניתן, ובאותה הנשימה לקבל את זה שבסופו של דבר אנחנו איננו לבד על המגרש. המדינאים הם אלה שמנווטים את הסירה. הם צריכים לקבל את ההחלטות".

יום העיון של אגף התקציבים נערך בכל שנה לזכם של ארבעה מבוגרי האגף - גד בונה, מיכה גלעד, בארי חזק ועמוס מילר - שנפלו במלחמת יום הכיפורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker