רשות המסים מגיבה לרפורמה של טראמפ: מעודדת יזמים להשאיר את הקניין הרוחני בישראל

מסלול ירוק חדש שפתחה הרשות יקל על יזמים להעביר את החברות שלהם לחו"ל כדי לגייס כספים ■ עם זאת, קיומו אמור לעודד חברות טכנולוגיה לרשום בישראל את הפטנטים שלהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן יעקב, מנהל רשות המסיםצילום: עופר וקנין

רשות המסים הודיעה היום (שלישי) על פתיחת "מסלול ירוק" חדש להעברת הבעלות על חברות לחו"ל. המסלול החדש נועד להגביר את הוודאות שבפני יזמים ישראלים המקימים חברות – כדי שיפתחו אותן בישראל, וגם ירשמו בה את הקניין הרוחני (IP) שלהן.

המסלול החדש מקל אמנם את העברת נכסיהן של חברות לחו"ל – אבל ברשות המסים מבינים כי העברה כזאת היא במקרים רבים בלתי-נמנעת, ונובעת מצרכים עסקיים של החברות, ובהם הצורך לגייס משקיעים בחו"ל או רצון להנפיק את מניותיה של החברה בבורסה זרה. מכיוון שכך, ביקשו ברשות המסים להתערב בצומת החלטה מוקדם יותר במחזור החיים של החברות – נקודת הזמן שבה היזם מקים לראשונה את החברה – ולהבטיח כי החברות יירשמו בנקודה זו בישראל.

מנהל הרשות, ערן יעקב, מעודד את הקמתן של מה שהוא מכנה "חברות שלמות" – כלומר, חברות שהקניין הרוחני שלהן רשום בישראל. בניגוד אליהן, חברות היי-טק רבות של יזמים ישראלים מחזיקות בארץ פעילות מחקר ופיתוח, אבל הקניין הרוחני שלהן רשום בחו"ל. חברות מהסוג השני יכולות, במקרים רבים, לשלם מסים לפי מודל "קוסט פלוס" – כלומר, רק לפי ההוצאות של מרכז הפיתוח בישראל. במקרה כזה, החברה משלמת מסים על פעילותה גם אם אינה רווחית עדיין – אבל אם הפיתוח מניב בסופו של דבר הצלחה עסקית גדולה, קופת המדינה בישראל ממשיכה לקבל מסים לפי מודל "קוסט פלוס", ואינה נהנית מהצלחתה.

המסלול הירוק החדש נועד להפוך לטריוויאלית את ההחלטה של היזמים אם להקים את החברה שלהם בישראל. מאחורי רצון זה עומדת ההנחה כי אם החברה תירשם בישראל, סביר שגם הקניין הרוחני יירשם בישראל – וכך החברה תהיה "שלמה", והמשק ייהנה מהשפעות חיוביות מעצם פעילותה בישראל.

פתיחת המסלול נעשית כחלק מהמגמה של רשות המסים לפתוח מסלולים ירוקים במגוון תחומים, להגברת הוודאות והשקיפות. עם זאת, היא נעשית גם בתגובה לרפורמת המס הגדולה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שנחקקה ב-2017. כחלק מהרפורמה, הוראות הידועות כ-GILTI מרחיבות את בסיס המס של ארה"ב – ולמעשה "מענישות" אמריקאים שמשקיעים בחברות זרות באמצעות חיובם במס. הרפורמה למעשה מתמרצת את תושבי ארה"ב להשקיע בחברות אמריקאיות, ולא בחברות זרות. המסלול הירוק החדש של רשות המסים אמור לרכך את ההשפעה של רפורמת טראמפ על יזמים ישראלים, מכיוון שהוא מקל עליהם להפוך את החברות הישראליות שלהם לאמריקאיות, אם ברצונם לגייס משקיעים בארה"ב.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפצילום: AFP

העברת בעלות בנכסים של חברה לחברה אחרת היא מהלך שגרתי למדי בעסקים. ככלל, מהלך כזה מהווה אירוע מס. עם זאת, חלק ה'2 לפקודת מס הכנסה קובע תנאים שבהם העברת נכסים כזאת לא תחויב במס בעת העברת הבעלות, אלא רק במועד מאוחר יותר – מועד המימוש. דחיית המס נעשית ברשימה סגורה של מקרים. החוק קובע כי כדי ליהנות ממנה, נאסר לערוך שינוי בבעלות הכלכלית על הנכסים המועברים, וכן נאסר לבצע מימוש כלכלי אמיתי המצדיק חיוב במס.

כשהחברה הקולטת את נכסי החברה היא חברה זרה, נדרש למהלך כזה אישור של מנהל רשות המסים. המסלול הירוק החדש קובע כי האישור להעברת בעלות תמורת מניות בחברה זרה, לפי הוראות סעיף 104ב(א) לפקודת מס הכנסה, יינתן אוטומטית למי שיעמוד בתנאים מסוימים ויגיש בקשה מסודרת, בתנאי שרשות המסים לא תשיג על כך בתוך פרק זמן קצוב. אחד התנאים לכניסה למסלול הירוק הוא שהחברה הזרה שאליה מועברים הנכסים תהיה תושבת במדינה שיש לישראל עמה אמנת מס – כמו ארה"ב או הולנד. המסלול יחול רק על חברות ישראליות שהוקמו ב-2018 ואילך. "לאור הניסיון שנצבר לאורך השנים, סבורה רשות המסים כי המסלול החדש יקל ויפשט את הליך הביצוע של עסקות מסוג זה", נכתב בהודעה שפירסמה הרשות על המסלול הירוק החדש.

עד כה קיבלה רשות המסים כעשר בקשות בשנה לשינוי מבנה בעלות כזה. לדברי יעקב, "המסלול החדש יהווה זריקת עידוד נוספת בהקמת חברות ישראליות בכלל, וחברות שלמות עם IP בישראל בפרט, תוך הענקת ודאות וגמישות עסקית, וקיצור משמעותי של משך הטיפול בהחלטת מיסוי הנוגעת לשינוי מבנה בעלות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker