המדד עלה ב-0.1% באוגוסט - וקצב האינפלציה הואט ל-1.2%

חלק גדול מהעלייה במדד באוגוסט מיוחס לזינוק עונתי של 14.3% במחירי ההארחה, הנופש והטיולים ■ החלב ומוצריו הוזלו ב-0.2% חרף הייקור שעליו החליטה תנובה, ומדד מחירי המזון ירד ב-0.3%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקרר מוצרי חלב בסופרמרקט
החלב ומוצריו הוזלוצילום: Bloomberg

מדד המחירים לצרכן עלה באוגוסט האחרון ב-0.1% לעומת יולי. העלייה במדד ב-12 החודשים האחרונים (האינפלציה) מסתכמת ב-1.2%, לעומת 1.4% ביולי. 

לפי נתונים שפירסמה היום (ו') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), חלק גדול מהעלייה במדד באוגוסט מיוחס לעלייה עונתית של 14.3% באוגוסט במחירי ההארחה, הנופש והטיולים. מחירי הדיור, המושכים את המדד מעלה בשנים האחרונות, טיפסו ב-0.4%. נתון זה משקף בעיקר את העלייה בשכר הדירה. מחירי הדירות מחושבים במדד נפרד, שאינו משוקלל במדד המחירים לצרכן.

הירקות והפירות, שמשכו גם הם את המדד למעלה בחודשים האחרונים, הוזלו באוגוסט ב-2.1%. מדד מחירי הפירות ירד ב-3.3%, חרף המשך העליות במחירי האבטיחים. 
מדד מחירי המזון (ללא פירות וירקות) ירד ב-0.3% באוגוסט, לקראת ראש השנה. החלב ומוצריו הוזלו ב-0.2%, חרף ההחלטה שקיבלו בתחילת אוגוסט תנובה, ומחלבות אחרות בעקבותיה, לייקר את מוצרי החלב שמחיריהם אינם בפיקוח. הייקור נעשה בתגובה על סירובו של שר האוצר, משה כחלון, לחתום על הצו להעלאת המחירים המפוקחים, של מוצרים כמו חמאה, אשל ושמנת מתוקה, למרות המלצות של הדרג המקצועי במשרדי האוצר והחקלאות.

במחירי ההלבשה וההנעלה נרשמה באוגוסט ירידה של 1.7%, אך אם מתחשבים בגורמים עונתיים, היתה צפויה ירידה חדה יותר, כך שבניכוי העונתיות נרשמה למעשה עלייה של 0.6%. מחירי התחבורה עלו ב-0.2% באוגוסט, בין השאר, בגלל התייקרות של 1.3% בדלק ושמן לכלי רכב. מחירי התקשורת, לעומת זאת, המשיכו במגמת הירידה המאפיינת אותם בשנים האחרונות, ואיבדו 1.2%. 

העלייה במדד המחירים לצרכן באוגוסט נרשמה לאחר שביולי האחרון נותר המדד ללא שינוי. הקיפאון במדד ביולי שבר רצף עליות שנמשך מאז פברואר, וכלל זינוק של 0.5% במאי - העלייה החדה ביותר בחודש בודד מאז אפריל 2015 - ואחר כך עלייה של עוד 0.1% ביוני. מתחילת 2018 עלה המדד ב-1.0%.

ירידה שנתית של 0.5% במחירי הדירות

מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, שאינו נכלל במדד המחירים לצרכן, טיפס ב-0.3% ביוני-יולי, לאחר עלייה של 0.8% בחודש הקודם, לפי נתון מעודכן. עלייה של 2% נרשמה ביוני-יולי במחירי הדירות במחוז הצפון. המחירים במחוז תל אביב טיפסו ב-0.5%, ובמחוז ירושלים ב-0.4%. לעומת זאת, במחוז חיפה מחירי הדירות ירדו ב-0.6%, ובמחוז דרום ב-0.1%. במחוז מרכז המחירים עלו ב-0.1%. 

חרף העלייה החודשית במחירי הדירות, בהתבוננות 12 חודשים לאחור נרשמה ירידת מחירים של 0.5% – בזכות רצף הירידות שנרשם בסוף 2017 ובתחילת 2018. זו אמנם ירידה צנועה, אך היא החדה ביותר שנרשמה בשוק הדיור זה יותר מעשור. קצב שינוי המחירים השנתי בשוק היה 5% לפני פחות משנה, ו-10% לפני כחמש שנים.

מחירי הדירות החדשות המשיכו לעלות ביוני-יולי. הם טיפסו ב-0.4%, אף ש-29.5% מהעסקות שנכללו בחישוב היו, כהגדרת הלמ"ס, "בתמיכה ממשלתית" – כלומר עסקות למכירה של דירות מוזלות בתוכנית מחיר למשתכן.

ממטה הדיור במשרד האוצר נמסר כי ירידת המחירים, בהתבוננות שנתית, היא "שינוי מגמה חד וברור שאינו משתמע לשתי פנים, לאחר שנים שבהן קצב העלייה השנתי היה גבוה ולעיתים אף דו-ספרתי. בניכוי האינפלציה, הירידה השנתית אף מתעצמת ומסתכמת ב-2%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker