חשש להתנהלות בלתי-תקינה בעמותות שהקים איש העסקים יצחק מירילשווילי

דו"ח של רשם העמותות שנחשף במוצאי שבת בחברת החדשות מגלה כי כ-25 מיליון שקל שיועדו להקמת בית הספר הפרטי קינג-סלומון ברמת השרון נרשמו לכאורה באופן מלאכותי לצורך ניצול זיכוי מס ■ דוברו של מירילשווילי: טענה מגוחכת

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק מירילשוילי, נשוי + 2, גר בהרצליה פיתוח, בעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת טאפטס, חברות בשליטתו: רוטשטיין (נדל"ן), פלאריום גלובל (משחקי רשת), קרן יסודות (המממנת פרויקטים בתחום התשתיות) וערוץ 20, מכהן כיו"ר קרן מרומים, להנגשת הערכים היהודיים בעולם
יצחק מירילשויליצילום: אלי דסה

חשש להתנהלות בלתי-תקינה בעת הקמת בית הספר הפרטי קינג-סולומון ברמת השרון. דו"ח של רשם העמותות שנחשף במוצאי שבת בחברת החדשות, מגלה כי הכסף להקמת בית הספר, כ-25 מיליון שקל, הגיע דרך עמותה להגברת הזהות היהודית, שלכאורה לא אמורה להיות קשורה להקמת בית הספר, אך הוכרה כמוסד ציבורי לצורך זיכוי ממס.

את בית הספר הקים איש העסקים יצחק מירילשווילי (בנו של האוליגרך מיכאל מירילשווילי) שהוא גם הבעלים של ערוץ 20, באמצעות עמותת קינג-סולומון שאותה ייסד. שכר הלימוד בבית הספר הוא 4,600 שקל לחודש, הוא פועל בתוך מתחם הכפר הירוק, ולומדים בו ילדיהם של בכירים במשק, ובין היתר  של  גילה גמליאל, השרה לשוויון חברתי.

מדו"ח העומק של רשם העמותות עולה שהכסף לבניית בית הספר הגיע דרך עמותת ראשית, אף כי כאמור קיימת עמותה ייעודית שהוקמה לצורך כך על ידי מירילשווילי. בית הספר הוקם בתוך מספר חודשים בלבד, ולאחר הקמתו עמותת ראשית רשמה את בית הספר על שם עמותת קינג-סולומון. בין שתי העמותות יש זיקה (בשתיהן היו שלושה מורשי חתימה זהים).

לפי הדו"ח, במועד הקמת בית הספר, לפני ארבע שנים, עמותת ראשית הוכרה כמוסד סעיף ציבורי לצורך זיכוי ממס (סעיף 46) בעוד לעמותת קינג-סולומון לא היה אז סעיף כזה. "מכאן עולה חשש", נכתב בדו"ח, "כי הקמת המבנה ומימונו נעשתה באופן מלאכותי באמצעות עמותת ראשית ולא ישירות על ידי העמותה, בין היתר, כדי שהתרומה תיהנה מזיכוי המס שניתן לקבל למוסד ציבורי".

דוברו של מירילשווילי מסר בתגובה: "הטענה שלפיה התרומה הועברה דרך עמותה זו ולא אחרת מטעמי זיכוי על מס - פשוט מגוחכת. יצחק מירילשווילי כלל לא ביקש לקבל זיכוי ממס על התרומה המדוברת. מהסיבה הפשוטה: הוא אינו זקוק לכך. מדי שנה, היקף תרומותיו של יצחק עובר את קו המקסימום המאפשר זיכוי על מס".

מיכאל מירילשוילי, ב-2014צילום: Chris Ratcliffe / Bloomberg

מבית הספר קינג-סולומון נמסר לחברת החדשות: "צר לנו שבמקום להציג את שיטת ההוראה המהפכנית, את איכות תוכנית הלימודים ואת ההישגים הלימודיים יוצאי הדופן, בחרו להכפיש את תורמי העמותה ואת בית ספרנו".

מעמותת ראשית נמסר: "לעמותה היתה זכות להיות שותפה ולהוביל את הקמת בית הספר קינג-סולומון".

שרשרת של עמותות

עמותת ראשית ועמותת קינג-סולומון, הן חלק משרשרת של עמותות הפועלות ברמת השרון עם זיקה זו לזו. (אותם אנשים בוועד המנהל או שיש קשר כספי בין העמותות). שרשרת העמותות מופעלת על ידי אנשי הגרעין התורני ברמת השרון, הפועלים לשנות את צביון העיר החילונית ולהגביר בה את הזהות הלאומית-דתית. את הקבוצה הזו מנהיג נתנאל סימנטוב, מקורבו של יצחק מירישווילי ומי שנחשב למוציא והמביא שלו בערוץ עשרים.

מירילשווילי, דרך קרן מרומים שאותה הוא הקים, תורם לחלק מהעמותות האלה. העמותה היחידה ברמת השרון שלה תרם מירישוולי באופן אישי, ולא דרך קרן מרומים, היא עמותת קינג-סלומון – שלה העביר באופן אישי 7 מיליון שקל. בדיקה שביצע TheMarker לפני כמה חודשים מצאה כי עמותה נוספת בשרשרת העמותות היתה קשורה לבניית קינג-סלומון - עמותת גוונים הפקת אירועים ערכיים, שגם אותה ניהל סימנטוב, ושהיתה אמונה בזמן הבנייה על הקשרים מול הקבלנים המבצעים. מקורב אחר של מירילשווילי, משה שילת, הוא חבר ועד בקינג-סלומון ובעמותות אחרות. שילת נחשב לאיש הקשר של מירילשוולי בכל הנוגע לתרומותיו לפעיליות שונות בחב"ד, ובין היתר הפצת יהדות בבתי-חולים ובקרב סטודנטים באוניברסטאות.

יצחק מירילשווילי ואביו מיכאל, שהונם מוערך בכ-2 מיליארד דולר, עלו למודעות התקשורתית בישראל ב-2012, כשהבן יצחק הפך לבעלים של ערוץ 20. האב, מיכאל, עשה את הונו ברוסיה בשנות ה-90, בתקופת ההפרטות הגדולה של ילצין, ועד היום הוא בעל עסקים נרחבים שם, בעיקר בתחום הנדל"ן. מיכאל מירילשווילי ישב שמונה שנים בכלא הרוסי, בעשור הקודם, לאחר שהורשע בקשר לביצוע רצח של שני חוטפי אביו, האשמה שאותה הכחיש בתוקף, ולאחר שהשתחרר עלה לישראל.

הבן יצחק הוא ממייסדי וי-קונטקה, הקרויה גם פייסבוק הרוסית, רשת שאותה ייסד ב-2006. הוא גרף יותר ממיליארד דולר באקזיט מהחברה, שנעשה כמה שנים לאחר שנוסדה. בין העסקים של יצחק בישראל, ניתן למצוא השקעות בהיי-טק, נדל"ן (דרך חברת רוטשטיין הציבורית) וקרן יסודות - העוסקת התחום התשתיות.     

לאב מיכאל קשרים עם פוליטיקאים ישראלים, ובהם שר הביטחון, אביגדור ליברמן; יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין; והשר להגנת הסביבה, זאב אלקין (שלו אף תרם בפריימריז בליכוד). מיכאל ויצחק נחקרו לפני שנה בפרשת דרעי השנייה, בחשד למתן תרומות בלתי-חוקיות לעמותות הקשורות ליפה דרעי, אשתו של שר הפנים, אריה דרעי. הם מכחישים את החשדות נגדם.     

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker